Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

? ? Ogrzewanie Domu Skąd bierze się energia cieplna?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "? ? Ogrzewanie Domu Skąd bierze się energia cieplna?"— Zapis prezentacji:

1 ? ? Ogrzewanie Domu Skąd bierze się energia cieplna?
Co „ucieka” przez komin? ?

2 Energia cieplna i gaz wydechowy
Paliwa kopalne (naturalne zasoby) są głównymi paliwami grzewczymi: Ropa naftowa, gaz naturalny, węgiel brunatny (brykiet) Główne składniki paliw kopalnych: Węgiel (C) – we wszystkich paliwach kopalnych i Wodór(H) – głównie w ropie i gazie naturalnym. C + O2  CO2 4H + O2  2 H2O Głównymi składnikami gazu wydechowego są dwutlenek węgla i woda (para)

3 Charakterystyka CO2 Naturalny składnik atmosfery
Uwalniany (naturalnie) przez wszystkie żyjące istoty poprzez oddychanie Potrzebny zielonym roślinom jako surowiec do fotosyntezy Uwalniany (przez człowieka) podczas spalania paliw węglowych (np. ropy, gazu, węgla, drewna); uwalniany również podczas uszkadzania Ziemi W 2005 zawartość CO2 w atmosferze była na poziomie 379 ppm ( objętości procentowej); oznacza to wzrost o 35% w stosunku do ery przed przemysłowej (ok r. ) Pewne jest, że poziom ten będzie wzrastał

4 Efekt Cieplarniany Brak efektu cieplarnianego:
Ujemny efekt cieplarniany  -18°C na powierzchni Ziemi (średnio) Naturalny efekt cieplarniany: Naturalne gazy cieplarniane  +15°C na powierzchni Ziemi (średnio)  +33°C Efekt cieplarniany (działalność człowieka): Gazy cieplarniane uwalniane przez człowieka  prawie +16°C  plus+0.74°C w XX wieku  Pewna kontynuacja wzrostu CO2 jest głównym gazem cieplarnianym uwalnianym przez człowieka; jest on odpowiedzialny za prawie 80% efektu cieplarnianego powodowanego działalnością człowieka.

5 Globalne ocieplenie – i ?!
Możemy się obawiać następujących skutków: topnienie lodowców, problemy z wodą pitną, wzrost poziomu mórz, powodzie, wzrost ekstremalnych warunków pogodowych (ulewne deszcze, fale upałów, burze), więcej intensywnych opadów deszczów na wyższych terenach, mniej opadów w regionach subtropikalnych (powodujące problemy z głodem i rolnictwem), rośliny i zwierzęta zmieniając swoje środowisko narażają się na wyginięcie.

6 Ochrona Klimatu i “350” Jako, że globalne ocieplenie wzrasta, skutki stają się coraz bardziej poważne. Aby zapobiec dotkliwym zmianom klimatu, atmosfera powinna ogrzewać się maksymalnie do 2°C w stosunku do czasów przedprzemysłowych. Koncentracja CO2 powinna zostać ograniczona do 350 ppm (cząsteczek na milion). Obecna sytuacja: 379 ppm, wciąż rośnie.  Potrzeba nam szybkiego zwrotu o 180°!  Weźmy się do pracy!


Pobierz ppt "? ? Ogrzewanie Domu Skąd bierze się energia cieplna?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google