Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KWAŚNE DESZCZE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KWAŚNE DESZCZE."— Zapis prezentacji:

1 KWAŚNE DESZCZE

2 Spis treści Schemat powstawania kwaśnych opadów Występowanie
Czynniki powodujące kwaśne deszcze Jeden z efektów kwaśnego deszczu Zagrożenia Efekt kwaśnych deszczy Za pomoc przy pracy dziękujemy Przygotowywały

3 Schemat powstawania kwaśnych opadów

4 Kwaśne deszcze Są to opady atmosferyczne o odczynie kwaśnym.Zawierają kwasy wytworzone w reakcji wody z pochłoniętymi z powietrza gazami, takimi jak: dwutlenek siarki, tlenki azotu,siarkowodór, chlorowodór.

5 Występowanie Padają często w krajach, które nie są odpowiedzialne za ich powstawanie. Szkodliwe gazy mogą być bowiem przenoszone przez wiatr setki, a nawet tysiące, kilometrów od miejsca pochodzenia i wywołać niebezpieczne opady w regionie wolnym, zdawałoby się, od ekologicznych zagrożeń. Do powstania kwaśnych opadów przyczyniają się głównie Europa i Stany Zjednoczone.

6 Czynniki powodujące kwaśne deszcze
Głównymi czynnikami powodującymi kwaśne deszcze są przenikające do atmosfery tlenki siarki (zwłaszcza dwutlenek siarki) i tlenki azotu. Źródłem kwaśnych deszczu jest zanieczyszczenie atmosfery. Te żrące opady są rezultatem reakcji z udziałem lotnych węglowodanów, dwutlenku siarki, tlenków azotu emitowanych przez przemysł, elektrownie cieplne, transport i rolnictwo. Woda zawarta w chmurach, przepływających ponad miastami i okręgami przemysłowymi, nasyca się wyrzucanymi w powietrze substancjami chemicznymi i w dalszych reakcjach prowadzi do powstania kwasów.

7 Jeden z efektów kwaśnego deszczu

8 Zagrożenia - obumieranie lasów,
Kwaśne deszcze powodują m.in.: - obumieranie lasów, - zakwaszenie wód powierzchniowych oraz gleb, opadanie liści drzew, choroba całej rośliny, - liczne choroby ludzi, - choroby zwierząt, - niszczenie budowli.

9 Efekt kwaśnych deszczy

10 Za pomoc przy pracy dziękujemy:

11 Przygotowywały Anna Budzińska Klaudia Kostkiewicz Klasa 1 „C”

12 KONIEC


Pobierz ppt "KWAŚNE DESZCZE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google