Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan kulczyk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan kulczyk."— Zapis prezentacji:

1 Jan kulczyk

2 przedsiębiorca, właściciel firmy Kulczyk Holding z siedzibą w Warszawie oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments (d. Kulczyk Investment House), z siedzibą w Luksemburgu oraz biurami w Dubaju, Londynie i Kijowie. WYBÓR: Ślady inwestycji są widoczne w moim rodzinnym mieście, Poznaniu – Browar

3 Nota bIOGRAFICZNA Urodził się 24 czerwca 1950 roku w Bydgoszczy. Jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiował tam prawo oraz handel zagraniczny. Pierwsza firmę założył w 1981 roku za pieniądze otrzymane od ojca, jednakże pierwsze “duże” pieniądze zarobił zostając przedstawicielem firmy Volkswagen w Polsce (1988 r.). Po czterech latach (1992 r.) sprzedał ponad trzy tysiące samochodów marki Volkswagen Policji i Urzędowi Ochrony Państwa (sprzedaż odbyła się bez przetargu). W kolejnych latach wykupywał udziały w Browarów Wielkopolskich (były producent piwa Lech) oraz Browarów Tyskich. Połączywszy obie te firmy utworzył Kompanię Piwowarską. Głównym firma Jana Kulczyka jest Kulczyk Holding S.A. specjalizująca się w operacjach kapitałowych oraz zarządzająca kilkudziesięcioma spółkami. Po rozwodzie z żoną Grażyną jego majątek jest szacowany przez specjalistyczne czasopisma na około 3 mld złotych. Co daje mu dziewiąte miejsce wśród najbogatszych Polaków, czterdzieste pierwsze miejsce wśród najbogatszych obywateli Europy Środkowej i Wschodniej oraz 746 miejsce wśród najbogatszych osób na świecie.

4 Obecna sytuacja gospodarcza w Polsce
KRYZYS? Jaki kryzys? Ekonomiści World Economic Survey oceniają, że obecna sytuacja gospodarcza w Polsce jest korzystna i ten stan utrzyma się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy - wynika z kwartalnego raportu World Economic Survey.

5 Rozpoczęcie działalności
Jan Kulczyk mówi, że pierwszy milion na rozkręcenie interesu podarował mu ojciec. Potem, jak sami już możemy dostrzec, ruszyła lawina inwestycji, udziałów i akcji. Nikt jednak nie jest w stanie określić faktycznego stanu majątku Jana Kulczyka. Przed wielkim come backiem na biznesową arenę Polski przebywał głównie za granicą. To sprawiło, że jeszcze trudniej było śledzić jego życie zawodowe. Szczególnie, że sam zainteresowany w żaden sposób tego nie ułatwia. Dokładne sumy pieniędzmi jakimi obraca są znane jedynie najbliższemu otoczeniu inwestora. Magazyn „Forbes” przy kompletowaniu listy najbogatszych Polaków notorycznie pomijał Jana Kulczyka, nie będąc w stanie oszacować jego majątku. Dopiero transakcje na rynku publicznym rzucają nieco światła na faktyczny stan jego majątku.

6 Pomysł na własny biznes
Jan Kulczyk żyłkę do interesów wyssał wraz z mlekiem matki. Jest trzecim biznesmenem w rodzinie, idącym w ślady dziadka i ojca. Patriarcha rodu Kulczyków, prowadził dom handlujący artykułami rolnymi w latach 30. XX wieku. Ojciec natomiast, po próbach prowadzenia firmy w Polsce, wyemigrował do Niemiec i tam stał na czele dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Interkulpol to pierwsze dziecko Jana Kulczyka, firma zajmująca się handlem kosmetykami i artykułami chemicznymi założona w latach 80. poprzedniego stulecia. Pierwsze poważne pieniądze zarabia jednak kilka lat później, stając się jedynym dilerem Volkswagena w Polsce. Następnie wykupuje 40% udziałów Browarów Wielkopolskich, podwyższa ich kapitał i przejmuje nad nimi całkowitą kontrolę. Wkrótce potem kupuje Browary Tyskie i, łącząc je z Browarami Wielkopolskimi, tworzy Kompanię Piwowarską. Dzięki temu doświadczeniu podejmuje podobne działanie na froncie interesów z ubezpieczycielem Warta. Dzięki kilku transakcjom zaczyna w pełni kontrolować przedsiębiorstwo, by chwilę potem sprzedać w niej udziały zagranicznemu inwestorowi. Już wtedy dla zagranicznych biznesmenów Jan Kulczyk jawił się jako symbol udanych interesów. Status ten pomaga mu zawrzeć konsorcjum z francuską spółką, której oferta przy prywatyzacji TP SA została odrzucona. Dzięki Polakowi dochodzi ona do skutku a sam Jan Kulczyk ciągle robi duże pieniądze - Telecom odkupuje od niego udziały TP SA za 40 mln euro. Jak się okazuje Jan Kulczyk zarobił te pieniądze bez żadnej inwestycji ze swojej strony. Prasa określa jego udział w prywatyzacji TP SA jako prawdziwy majstersztyk.

7 Trudności i przeszkody
W 2004 okazało się, że Jan Kulczyk jest zamieszany w Aferę Orlenu. W ramach pracy Sejmowej Komisji Śledczej ujawniono, że Jan Kulczyk miał ogromny, niewspółmierny do liczby posiadanych akcji, wpływ na działanie i obsadzanie kluczowych stanowisk w PKN Orlen, oraz to że uczestniczył w spotkaniu z byłym rezydentem KGB w Polsce Władimirem Ałganowem oraz w spotkaniu z Romanem Giertychem na Jasnej Górze. W celu wyjaśnienia Afery Orlenu wszczęto postępowanie w prokuraturze w Katowicach oraz powołano Sejmową Komisję Śledczą. Jan Kulczyk złożył wyjaśnienia przez Sejmową Komisją Śledczą i był czterokrotnie przesłuchiwany przez prokuraturę w charakterze świadka, ostatnio w kwietniu 2008[18]. Ze względu na brak dowodów, prokuratura postanowiła umorzyć toczące się postępowanie.

8 Sposoby rozwiązania problemów
W 2005 wyjechał za granicę i zamieszkał w Londynie, skąd zaczął planować międzynarodowe inwestycje. W 2007 powołał w tym celu dom inwestycyjny Kulczyk Investment House, który ostatecznie przyjął nazwę Kulczyk Investments . W 2006 rozwiódł się z żoną – Grażyną Kulczyk, której według mediów pozostawił krajowy majątek, do którego należy między innymi centrum handlowo-kulturalne Stary Browar w Poznaniu. Zakup ziemi pod centrum zakończył się tzw. aferą Kulczyk park i zarzutami wobec urzędników miasta Poznań za zaniżenie ceny nieruchomości w centrum miasta[20].

9 SUKCES Do inwestycji zrealizowanych należą m.in.: Telekomunikacja Polska SA (47,5% akcji w latach 2000–2005 objęte przez konsorcjum Kulczyk Holding SA – France Telecom SA, udział Kulczyk Holding wynosił 13,6%), Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. (4,8% udziałów w latach 1993–1999 w partnerstwie z Deutsche Telekom Mobil Net GmbH), TUiR Warta SA (w latach , prawie 70% w szczytowym okresie. Wszystkie akcje zakupiono na giełdzie, z wyjątkiem 19,8% zakupionych od skarbu państwa), PTE WARTA S.A. (50% akcji w latach ), PKN Orlen (ok. 5% w latach ).

10 Podsumowanie Jan Kulczyk zajął po raz kolejny pierwsze miejsce na naszej Liście 100 najbogatszych Polaków. Pytany o rady dla tych, którzy chcą zostać miliarderami odpowiada ze śmiechem cytując Oscara Wilde'a: - Najważniejsze w życiu to dobrze wybrać sobie rodziców. To jednak nie jedyna tajemnica jego sukcesu. Inną zdradzają jego znajomi: - Nigdy nie odpoczywa.

11 Z obecną partnerką Joanną Przetakiewicz

12 Bibliografia http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kulczyk

13 Wykonała Izabela Budzinowska 1F


Pobierz ppt "Jan kulczyk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google