Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Transplantologia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Transplantologia."— Zapis prezentacji:

1 Transplantologia

2 Pierwszym przeszczepionym narządem w Polsce była nerka.
Miało to miejsce 26 stycznia 1966 roku.

3 Sytuacja w Polsce W Polsce obowiązuje ustawa z 1 lipca 2005 r., która stanowi, że zmarły może być dawcą tkanek i narządów, jeśli za życia nie wyraził sprzeciwu. Zgoda rodziny lub bliskich zmarłego nie jest w krajowym ustawodawstwie konieczna. W praktyce jednak najczęściej lekarze informują rodzinę o woli zmarłego. Jeśli pozostawił on oświadczenie woli, na jego podstawie pobierają narządy do transplantacji. W innym przypadku rodzina może drogą sądową uniemożliwić ich pobranie.

4 Z końcem 2008 r. na transplantację oczekiwało 56 tys. obywateli UE
Z końcem 2008 r. na transplantację oczekiwało 56 tys. obywateli UE. Każdego dnia spośród nich umiera kilkanaście osób. Te dane skłoniły Komisję Europejską do działań na rzecz dawstwa narządów. Transplantacje w statystykach W danych statystycznych poszczególnych krajów UE dostrzec można ogromne dysproporcje w liczbie dawców na milion mieszkańców - od 34,6 zmarłego dawcy w Hiszpanii, 21 - we Francji, 14,7 - w Polsce, 13,8 - w Wielkiej Brytanii, do 6 - w Grecji i tylko 0,5 w Rumunii (dane Rady Europy z 2004 r.). Około 15 do 30 proc. pacjentów umiera, nie doczekawszy się operacji. W 2006 r. była to liczba 5,5 tys. osób. Najczęściej wymagana jest transplantacja serca, płuca, nerki, wątroby lub trzustki. Te liczby pokazują, jak duże jest zapotrzebowanie na organy i jak niewielu jest dawców.

5 Krajowa lista oczekujących na przeszczepienie w 2012 r. :

6 Krajowa lista oczekujących na przeszczepienie w 2011 r. :

7 Statystyka przeszczepiania narządów od zmarłych dawców w miesiącach w 2012 r. :

8 Statystyka wg Poltransplantu

9 Liczba zmarłych dawców narządów w 2007 r.

10 Od kilkunastu miesięcy mówi się o kryzysie w transplantologii, to jednak nie do końca prawda. Coraz więcej pacjentów zdaje sobie sprawę, że oddanie organów po śmierci bliskiej osoby, może uratować życie wielu pacjentom. Transplantacja to jedyny skuteczny sposób leczenia w wielu przypadkach. Im więcej będzie dawców, tym krócej pacjenci będą musieli czekać na operację. Nieraz zdarza się, że ludzie z zagrożeniem życia, czekają kilka lat na nerkę lub serce. Dlatego tak ważna jest świadomość społeczna na temat transplantologii.

11

12

13 T A K


Pobierz ppt "Transplantologia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google