Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZWAJCARIA - Die Schweiz

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZWAJCARIA - Die Schweiz"— Zapis prezentacji:

1 SZWAJCARIA - Die Schweiz

2 Stolicą Szwajcarii jest Berno

3

4 Trzy główne strefy Przełączenie slajdu po kliknięciu
Szwajcaria podzielona jest na trzy główne strefy: Alpy, Wyżynę Szwajcarską i góry Jura. Każda z tych stref ma inny charakter geologiczny. Są jednak małe regiony niebędące częścią trzech wcześniej wspomnianych. Pierwszym jest rejon na północ od Renu, w rejonie Bazylei, za pasmem Jury. Drugi to rejon Mendrisio w Nizinie Padańskiej. Oba te wyjątki są jednak znacznie mniejsze powierzchniowo niż trzy główne. Szwajcarskie Alpy zajmują południową część kraju. Zajmują one około 60%, Wyżyna Szwajcarska 30%, a Jura 10% powierzchni kraju. Tereny Jury i Alp są bardzo rzadko zaludnione, z wyjątkiem niektórych większych dolin. Większość Szwajcarów zamieszkuje na Wyżynie Szwajcarskiej, gdzie znajdują się największe miasta, jak np. Genewa, Zürich czy Berno. Przełączenie slajdu po kliknięciu

5 Wyżyna Szwajcarska Wyżyna Szwajcarska rozciąga się od Jeziora Genewskiego, na granicy z Francją, aż do Jeziora Bodeńskiego na granicy z Austrią i Niemcami. Średnia wysokość terenu wynosi tu 580 m. Cała wyżyna pokryta jest wzgórzami, małymi jeziorami i rzekami. Znajdują się tu także największe jeziora Szwajcarii: Jezioro Genewskiei Jezioro Bodeńskie , chociaż nie leżą w całości w granicach Szwajcarii. Największym jeziorem całkowicie leżącym w Szwajcarii jest jezioro Neuchâtel. Wyżyna Szwajcarska poprzecinana jest dolinami rzek, takich jak Rodan, Ren, Aare i Thur. Doliny Rodanu i Renu oddzielone są od pozostałych rzek przez Oberland Berneński i Alpy Glarneńskie Wszystkie te rzeki mają swoje źródła w Alpach i spływają po ich północnych stokach. W pobliżu Schaffhausen na Renie znajdują się wodospady Rheinfall. Mają one 150 m szerokości i 25 m wysokości, co czyni je największymi w Europie.

6 Alpy Szwajcarskie Alpy są częścią łańcucha oddzielającego Europę Północną od Morza Śródziemnego W Szwajcarii znajduje się kilka ważnych przełęczy łączących północ z południem. Średnia wysokość Alp wynosi tutaj 1700 m n.p.m. W Szwajcarii znajduje się 48 szczytów liczących co najmniej 4000 m n.p.m. W Alpach znajdują się źródła większości dużych rzek Europy Zachodniej. Ren i jego dorzecza Aare i Thur zasilają Morze Północne Rodan i Ticino wpadają do Morza Śródziemnego. Rzeka Inn, która zasila Dunaj, wraz z nim uchodzi do Morza Czarnego. W tutejszych Alpach znajduje się też wiele lodowców (około 1800). Zajmują one powierzchnię 1200 km²[. Alpy są głównym rejonem turystycznym kraju. Najwyższym szczytem Szwajcarii jest Dufourspitze, który osiąga 4634 m i leży w Alpac Pennińskich w kantonie Valais. Najwyższym szczytem w całości leżącym w Szwajcarii jest Dom, który osiąga 4545 m.

7 Jura Łańcuch górski rozciągający się wzdłuż granicy z Francją. Popularna jest tu turystyka piesza - wędrując wśród zalesionych gór i dolin można podziwiać panoramę Alp i jezioro Neuchâtel. Atrakcję stanowi też zwiedzanie miasta Neuchâtel, gdzie znajduje się średniowieczny zamek i kolegiata oraz muzea: historyczne i etnograficzne, a także miasteczka Solothurn z katedrą i starym miastem w barokowym stylu.

8 Miasta i miejscowości turystyczne
Bazylea To drugie co do wielkości w Szwajcarii miasto jest północną bramą wjazdową do tego kraju i graniczy zarówno z Francją jak i z Niemcami. Położone nad Renem, który pod względem gospodarczym jest najważniejszą drogą wodną w Europie, jest również uważane za "kulturalne serce Szwajcarii". W Starym Mieście dominuje architektura późnego gotyku - przykładami są: ratusz miejski i katedra. Obrazy i rzeźby pochodzące z okresu od XV do X wieku można oglądać w Muzeum Sztuk Pięknych. Znajduje się tutaj też najbardziej znany w Szwajcarii Ogród Zoologiczny, którego sukcesy w rozmnażaniu zwierząt zagwarantowały przetrwanie wielu gatunków zagrożonych wymarciem.

9 Miasto w północno-wschodniej Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl, stolica kantonu Zurychu największe miasto i główny ośrodek gospodarczy kraju. Zurych jest największym kompleksem urbanistycznym Szwajcarii. Zurych

10 Genewa, drugie miasto pod względem liczby mieszkańców
Genewa, drugie miasto pod względem liczby mieszkańców. Położona jest w południowo-zachodniej części kraju, nad Jeziorem Genewskim i rzeką Rodan. Miasto jest stolicą francuskojęzycznego kantonu Genewa. Obszar miejski Genewy obejmuje również część Francji i liczy około mieszkańców.

11

12 Co warto zwiedzać? Zamek Chillon

13 Klasztor benedyktyński Św. Jana w Müstair

14 Zamki Bellinzony

15 Bazylea Naprawdę warto obejrzeć to miasto, posiada piękny ratusz i katedrę w stylu gotyckim. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.

16 Przełęcz Jungfraujoch
Właśnie tutaj znajduje się też najwyżej położona stacja szynowej kolei zębatej w Europie. Dzięki temu Jungfraujoch jest łatwo dostępna dla turystów, przez co niestety nie można tu liczyć na ciszę i spokój. Każdego roku przyjeżdża tu ponad 2 mln turystów. Mimo takich tłumów i tak warto odwiedzić Jungfraujoch, choć z wyrafinowaną górską turystyką to miejsce nie ma już zbyt wiele wspólnego. Można tu za to przenocować w hotelu, zjeść w restauracji lub zrobić zakupy w sklepie. Niezapomnianych wrażeń estetycznych dostarcza Pałac Lodowy, pełen wykutych w lodzie rzeźb. Przełęcz Jungfraujoch znajduje się w Alpach Berneńskich, pomiędzy szczytem o tej samej nazwie a górą Mönch. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w górach Szwajcarii. Słynie przede wszystkim z dużego ośrodka turystycznego.

17 Dziękujemy za oglądnięcie prezentacji o Szwajcarii
Maciek Kurnicki Krystian Sochacki Jakub Popławski Aleksander Rataj


Pobierz ppt "SZWAJCARIA - Die Schweiz"

Podobne prezentacje


Reklamy Google