Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powstanie Styczniowe w Płocku 1863r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powstanie Styczniowe w Płocku 1863r."— Zapis prezentacji:

1 Powstanie Styczniowe w Płocku 1863r.

2 „Sygnał” - Pieśń powstańcza Wincenty Pol, Lwów, luty 1863
W krwawem polu srebrne ptaszę Poszły w boje chłopcy nasze. Hu! Ha! Krew gra, duch gra, hu! Ha! Niechaj Polska zna, jakich synów ma! Obok Orła znak Pogoni(2), Poszli nasi w bój bez broni. Matko-Polsko, żyj! Jezus, Maria! Bij! Naszym braciom dopomagaj, Nieprzyjaciół naszych zmagaj. Hu! Ha! Wiatr gra, krew gra, hu! Ha! Niechaj Polska zna, Jakich synów ma

3 Zygmunt Padlewski - dowódca Powstania Styczniowego

4 Tak było… 25 stycznia 1863 roku Zygmunt Padlewski objął stanowisko naczelnika wojennego województwa płockiego. Gdy do sztabu powstańczego doszła wieść o dwóch klęskach naraz, sytuacja wydawała się beznadziejna i rozpaczliwa. Praktycznie bezbronne grupki powstańców miały walczyć z regularnym, znacznie liczniejszym wojskiem, dlatego Padlewski stwierdził, że należy odwołać powstanie w Płockiem. 27 stycznia odbyła się dramatyczna narada przywódców powstania na tym terenie. Pod wpływem Chądzyńskiego, najbliższego współpracownika Padlewskiego, oraz dzięki jego zapałowi, naczelnik zmienił swoją decyzję, a powstanie w Płockiem odżyło z nową siłą.

5 Rozkaz Zygmunta Padlewskiego nr 239 z dnia 15.04.1963 r.

6 Pieczęcie powstania styczniowego 1963r.

7 Herb powstania Styczniowego

8 List Zygmunta PaDLEWSKIEGO DO Anieli Radzickiej
"obóz pod Szreńskiem d. 20 Marca 1863 r. Szanowna Pani Dobrodziejko! Miło mi przy zdarzonej okazji uścisnąć rączki W-nej Pani i przypomnieć się jej łaskawej pamięci, od chwili jakem przeszedł przez Czarnocinek już mnie Moskale dosięgnąć nie mogą a od dziś zdaje się ja już ich szukać zacznę. Jutro zjedzie się do pani nasz Szef Sztabu P. Karol Trycze a może i Ludwik Dygat – proszę im wskazać miejsce pobytu mojego obozu we wiosce Nadratowo koło Szreńska. Jutro zapewne będę jeszcze blisko Szreńska niech się więc spieszą bo inaczej będą musieli błądzić za moim śladem. Racz pani przyjąć wyrazy głębokiego szacunku oraz serdecznej przyjaźni od Zygmunta Padlewskiego. P. Anieli rączki całuję i przypominam się jej pamięci i względom."

9 Aniela Radzicka

10 Kartka z pamiętnika nieznanej Płocczanki opisująca dzień egzekucji Zygmunta Padlewskiego r. "1863. Dzień 15 Maja Piątek smutną i okropną pozostanie dla nas pamiątką. Dziś bowiem rozstrzelano Padlewskiego Naczelnika Wojennego Województwa Płockiego. Nie rozstrzelano ale zamordowano strasznie zasypano żywego ziemią – zemsty zemsty. Był to człowiek znany ze swej odwagi, dzielności, zapału. Zatruli mu Płocczanie ostatnie chwile obwiniając go o to co nie było jego a raczej ich winą. Niech im tego Bóg nie pamięta. Byłam dziś na jego grobie – zrównany z ziemią zdeptany. Nie modliłam się za duszę jego lecz prosiłam tego męczennika naszego o wstawienie się za nami tu kołaczącymi się jeszcze na ziemi. Mam bowiem nadzieję, że mu Pan Bóg odpuścił winy i przyjął do chwały Swojej – jest to szósta ofiara z rzędu którą zamordowano w Płocku. Miejsce exekucyi jest na placu za Płońskiemi rogatkami".

11 Rozstrzelanie Zygmunta Padlewskiego
(pocztówka wyd. prawdopodobnie w 1903r. z okazji 40. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego)

12 Mogiła z Krzyżem na miejscu stracenia Zygmunta Padlewskiego

13 Tablica wystawiona przez mieszkańców Płocka w 1916 roku w tajemnicy przed Niemcami, którzy okupowali w tym czasie miasto. Umieszczona była na krzyżu stojącym na miejscu kaźni. Kiedy krzyż został zastąpiony obeliskiem kamiennym – tablicę przekazano do zbiorów muzealnych.

14 Obelisk poświęcony pamięci Zygmunta Padlewskiego ustawiony na miejscu stracenia w setną rocznicę śmierci tj r.

15 Tablica pamięci generała Zygmunta Padlewskiego umieszczona przez Radnych w 1998r. na murze więzienia w Płocku

16 Granitowy obelisk ku czci Zygmunta Padlewskiego ustawiony w miejscu kaźni, ufundowany i wykonany przez Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych w Płocku w stulecie śmierci bohaterskiego naczelnika, który jest do chwili obecnej.

17 Jak tam trafić ???

18 Prezentacja przygotowana z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego oraz stracenia generała Zygmunta Padlewskiego w Płocku r. przez uczestniczki zajęć, w Pracowni Komputerowo-Internetowej im. Sługi Bożej Matki Małgorzaty, pod przewodnictwem ks. Kazimierza Kurka: Danutę Gąsiorowską Jadwigę Owczarczyk S. Blankę Zofię Bońkowską Zdzisławę Ignaczak Joannę Pawlik

19 Bardzo dziękujemy Muzeum Mazowieckiemu w Płocku za udostępnienie materiałów z wystawy Gorzka chwała Cieniom Stycznia 1863 r., które zostały wykorzystane do przygotowania niniejszej prezentacji. Zapraszamy wespół z Muzeum Mazowieckim mieszkańców naszego Miasta do udziału w Marszu Wierności, który wyruszy w najbliższą środę r., o godz spod płockiego więzienia, aby przybyć na miejsce stracenia Generała przed godz


Pobierz ppt "Powstanie Styczniowe w Płocku 1863r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google