Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski."— Zapis prezentacji:

1 Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

2 I pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przebiegała pod hasłem Gaude Mater Polonia. Odbywała się w dniach od 2 czerwca do 10 czerwca 1979r. Planowana przez papieża Polaka pielgrzymka do Polski bardzo niepokoiła komunistyczne władze. Przewidywano, że niepokorny biskup Rzymu może rozbudzić aspiracje wolnościowe Polaków. Szczególne obawy zrodził planowany termin wizyty: dziewięćsetna rocznica męczeńskiej śmierci św. Stanisława - biskupa, który zginął za nieposłuszeństwo wobec władzy świeckiej. Najbardziej niepokoił się przywódca Związku Radzieckiego Leonid Berżniew, który sugerował, by nie zezwolić papieżowi na wjazd do Polski. Napotkawszy na determinację ze strony I sekretarza PZPR Edwarda Gierka ostrzegał: Róbcie jak uważacie, bylibyście wy i wasza partia później tego nie żałowali.

3

4 W samym Krakowie do "zabezpieczenia" pielgrzymki zaangażowano 480 tajnych współpracowników, w tym przynajmniej kilkudziesięciu duchownych. Do zadań Służby Bezpieczeństwa należało m. in. przenikanie jej agentów do kierownictwa kościelnych służb porządkowych by ograniczyć liczbę uczestników spotkań z papieżem. W tym celu przechwytywano i niszczono karty wstępu na Msze święte w Warszawie i Krakowie.

5

6 W sobotę 2 czerwca 1979 o godz samolot z Janem Pawłem II na pokładzie wylądował na lotnisku Okęcie. Oficjalne powitanie, wizyta w katedrze, a następnie w Belwederze u szefa partii Edwarda Gierka. Tego samego dnia po południu, pośród wiwatującego tłumu, papież przybył odkrytym samochodem na stołeczny plac Zwycięstwa. Padły słowa, które zasiały ziarno wolnego państwa…

7 Słynne słowa Ojca Św. I wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

8

9

10 3 czerwca. W dzień Zesłania Ducha Świętego Papież przybywa do grobu św
3 czerwca. W dzień Zesłania Ducha Świętego Papież przybywa do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Mówi o przyszłości Europy podzielonej żelazną kurtyną: „Czyż Chrystus tego nie chce, czy Duch Święty tego nie rozrządza, ażeby ten Papież-Polak, Papież-Słowianin, właśnie teraz odsłonił duchową jedność chrześcijańskiej Europy, na którą składają się dwie wielkie tradycje: Zachodu i Wschodu.”

11 Na Jasnej Górze porusza serca rodaków, mówiąc o wolności
Na Jasnej Górze porusza serca rodaków, mówiąc o wolności. „Słowo >>niewola<<, które nas zawsze boli, w tym jednym miejscu nas nie boli.” Dodaje przy tym, że „Jasna Góra jest prawdziwym sanktuarium narodu. Trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć jak bije serce Narodu w sercu Matki !”

12 Triumfalnie wjeżdża do ukochanego Krakowa
Triumfalnie wjeżdża do ukochanego Krakowa. Wspomina lata tu spędzone: studia, okupację, pracę w kamieniołomie i fabryce „Solvay”, powołanie i lata posługi Biskupiej.

13 Odwiedza rodzinne Wadowice, witany przez przyjaciół…

14 Przybywa do byłego obozu w Auschwitz…

15

16 W tym miejscu wypowiada słowa:
„Nigdy jeden naród nie może się rozwijać za cenę drugiego, za cenę jego uzależnienia, zniewolenia, za cenę jego eksploatacji i za cenę jego śmierci.”

17

18

19 Na zakończenie wizyty na krakowskich Błoniach Papież podczas homilii prosi Polaków, by pamiętali o swoim dziedzictwie. Świadkami papieskiego wystąpienia, określonego później jako „bierzmowanie dziejów”, jest ponad milion osób. Na zakończenie wizyty na krakowskich Błoniach Papież podczas homilii prosi Polaków, by pamiętali o swoim dziedzictwie. Świadkami papieskiego wystąpienia, określonego później jako „bierzmowanie dziejów”, jest ponad milion osób.

20

21 Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię"Polska", raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością - taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, - abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, - abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy. - abyście mieli ufność nawet wbrew każdej swojej słabości, - abyście od Niego nigdy nie odstąpili, - abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której On "wyzwala" człowieka,

22 Prezentację przygotowali:
Mateusz Mazurowski Igor Szczudło Adrian Piotrowicz


Pobierz ppt "Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google