Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moda w „Panu Tadeuszu”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moda w „Panu Tadeuszu”."— Zapis prezentacji:

1 Moda w „Panu Tadeuszu”

2 Moda: charakterystyczny dla danego obiektu lub kraju sposób, styl ubierania się, czesania się, makijażu; także: lansowane, cieszące się popularnością przez pewien czas wzory okryć, makijaż, fryzury charakterystyczny dla danej epoki i środowiska zespół cech obejmujących strój, zachowanie, zainteresowania, światopogląd styl panujący w danym okresie w jakiejś dziedzinie sztuki

3 Strój szlachecki Żupan Hajdawery Buty szlacheckie Kontusz Delia Czapka
Pas Szabla

4 Zosia „Spodniczkę miała długą, białą; suknię krótką
Z zielonego kamlotu, z różową obwódką; Gorset także zielony, różowemi wstęgi Od łona aż do szyi sznurowany w pręgi; Pod nim pierś jako pączek pod listkiem się tuli. Od ramion świecą białe rękawy koszuli,(…) Na kołnierzyku wiszą dwa sznurki bursztynu, Na skroniach zielonego wianek rozmarynu”.

5 „Stała młoda dziewczyna
„Stała młoda dziewczyna. - Białe jej ubranie Wysmukłą postać tylko aż do piersi kryje, Odsłaniając ramiona i łabędzią szyję. W takim Litwinka tylko chodzić zwykła z rana, W takim nigdy nie bywa od mężczyzn widziana: Więc choć świadka nie miała, założyła ręce Na piersiach, przydawając zasłony sukience. Włos w pukle nie rozwity, lecz w węzełki małe Pokręcony, schowany w drobne strączki białe, Dziwnie ozdabiał głowę, bo od słońca blasku Świecił się, jak korona na świętych obrazku”.

6 Telimena „Kibić miała wysmukłą, kształtną, pierś powabną,
Suknię materyjalną, różową, jedwabną Gors wycięty, kołnierzyk z koronek, rękawki Krótkie, w ręku kręciła wachlarz dla zabawki...”

7 „Około ust szczególniej widne były piegi.
Nuż oczy Tadeusza, jako chytre szpiegi, Odkrywszy jedną zdradę, poczną w kolej zwiedzać Resztę wdzięków i wszędzie jakiś fałsz wyśledzać: Dwóch zębów braknie w ustach; na czole, na skroni Zmarszczki; tysiące zmarszczków pod brodą się chroni!”

8 Sędzia Soplica „Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą; niełatwą, bo nie na tym kończy się, jak nogą zręcznie wierzgnąć, z uśmiechem witać lada kogo, bo taka grzeczność modna zda mi się kupiecha, ale nie staropolska ani też szlachecka.”

9 „Woźny pas mu odwiązał, pas słucki, pas lity, Przy którym świecą gęste kutasy jak kity, Z jednej strony złotogłów w purpurowe kwiaty, Na wywrót jedwab czarny, posrebrzany w kraty; Pas taki można równie kłaść na strony obie: Złotą na dzień galowy, a czarną w żałobie”.

10 Hrabia Horeszko „W istocie był to piękny pan: słusznej urody, Twarz miał pociągłą, blade, lecz świeże jagody. Oczy modre, łagodne, włos długi, białawy”

11 „Choć go bardzo odmienił mundur pułkownika,   Bogate szlify, mina prawdziwie ułańska   I wąsik poczerniony, i bródka hiszpańska.   Sędzia poznał: "Jak się masz, mój Jaśnie Wielmożny   Hrabio (...)"

12 Dziękujemy! ;) Ewelina Bachaj Joanna Zatwardnicka Angelika Siwulec
Anna Mazur Sylwia Wandas Anna Łach


Pobierz ppt "Moda w „Panu Tadeuszu”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google