Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„ Europejski Tydzień Autyzmu”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„ Europejski Tydzień Autyzmu”"— Zapis prezentacji:

1 „ Europejski Tydzień Autyzmu”

2 Cele kształtowanie postaw społecznych dzieci,
współpraca z rudzkimi mediami w celu nagłośnienia problemów związanych z autyzmem, promowanie przedszkola, uwrażliwienie dzieci na potrzeby drugiego człowieka, kształtowanie właściwego systemu wartości opartego na przyjaźni i szacunku do drugiego człowieka, umożliwienie dzieciom niepełnosprawnym bezpośrednich kontaktów z innymi dziećmi niepełnosprawnymi jak i rówieśnikami zdrowymi, prezentowanie krótkich programów artystycznych przez poszczególnych wychowanków rudzkich przedszkoli bądź innych placówek opiekuńczych, wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami i specjalistami z poszczególnych placówek;

3 Opis dobrej praktyki Pomysł prowadzenia imprezy integracyjnej zrodził się w 2008 roku. Personel naszego przedszkola zgodnie uważał, że dzieci niepełnosprawne mają takie same prawo do godnego życia jak dzieci zdrowe. Aby integracja dzieci zdrowych i niepełnosprawnych dała pożądane efekty, muszą być spełnione określone warunki dotyczące organizacji pracy w placówce Naszym zdaniem brakowało imprez typowo organizowanych dla dzieci niepełnosprawnych, gdzie mogłyby się pobawić w większym gronie rówieśników. Dlatego nauczyciele i specjaliści zatrudnieni w Miejskim Przedszkolu nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi w Rudzie Śląskiej, zauważyli potrzebę i celowość corocznej organizacji takich spotkań.

4 W naszej placówce najważniejszym zadaniem, jest kształtowanie osobowości dzieci, wspieranie ich rozwoju emocjonalnego i społecznego. Uczymy naszych wychowanków szanowania wolności swojej i innych, bezpiecznego podejmowania różnych aktywności, realizowania indywidualnych i wspólnych pomysłów. Uczymy, że każde działanie jest cenne i możliwe, jeżeli tylko nie powoduje krzywdy lub nie sprawia przykrości innym. Uważamy, że w pracy z dziećmi równie ważne są działania wychowawcze stymulujące rozwój ruchowy, intelektualny oraz artystyczny przedszkolaków. Naszym zdaniem dla optymalnego rozwoju dziecka ważniejsza jest zabawa i spokojne doprowadzenie podejmowanych czynności do końca. Jako placówka robimy wszystko, aby pobyt z dziećmi był jak najbardziej atrakcyjny i urozmaicony. Dlatego też systematycznie i z dużą ochotą, organizujemy tego typu imprezy integracyjne.

5 Uczestnicy Uczestnikami są dzieci uczęszczające do grup integracyjnych oraz do oddziału specjalnego Miejskiego Przedszkola nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi, podopieczni Ośrodka Adaptacyjnego dla dzieci Niepełnosprawnych oraz przedszkoli w Rudzie Śląskiej do których uczęszczają dzieci niepełnosprawne.

6 2008 2008 2008

7 2009

8 2010

9 2012 „28 maja dzieci z Adaptacyjnego mogły zobaczyć przedstawienie - "Kopciuszek". Przedstawienie przygotowali rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 47 Miałam przyjemność brać udział w przedstawieniu, zabawa była przednia:) Nie zostałam rozpoznana przez nasze dzieciaki. Kiedy wzięłam na ręce Adasia, patrzył na mnie jakby widział mnie pierwszy raz w życiu:) ”

10 Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych dodał 30 nowych zdjęć do albumu Przedszkole nr 47 i Gimnazjum nr 6. „22 grudnia 2013 byliśmy w gościach! Zaprosiły nas dzieci z Grup Integracyjnych Przedszkola nr 47 pod przewodnictwem Pani Małgosi. Przy okazji gościliśmy na "Złotych Godach Starki i Starzyka" przedstawieniu przygotowanym przez uczniów Gimnazjum nr 6. Dzieciakom najbardziej podobały się piosenki śpiewane przez młodych aktorów a przedszkolaki wspaniale opiekowały się naszymi maluchami. Dziękujemy serdecznie za przemiłe spędzenie poniedziałkowego przedpołudnia.”

11 2013

12 MARCHEWKOWY DZIEŃ Z OKAZJI EUROPEJSKIEGO TYGODNIA AUTYZMU
W dniu r. w naszym przedszkolu świętowaliśmy Europejski Tydzień Autyzmu. Wydarzenie miało na celu przede wszystkim podkreślenie tematu opieki nad dziećmi autystycznymi. Honorowym gościem była Prezydent Miasta Pani Grażyna Dziedzic oraz przedstawiciele rudzkich placówek oświatowych wraz z wychowankami. 

13 MARCHEWKOWY DZIEŃ Z OKAZJI EUROPEJSKIEGO TYGODNIA AUTYZMU
2014

14 Efekty Kolejnych 7 lat zaowocowały wyłonieniem się stałej grupy aktywnie, społecznie zaangażowanych osób. Ich działalność przybrała formę systematyczną. Niewątpliwym sukcesem jest to, że nasi nauczyciele i specjaliści spełnili oczekiwania społeczne, bo okazało się, że zapotrzebowanie na organizację takich imprez jest duże. Uzyskane przez te lata doświadczenia pokazały, że warto inwestować we współpracę nauczycieli skierowaną na wychowanie dzieci niepełnosprawnych oraz integrowanie ich ze zdrowymi rówieśnikami.

15 Wpływ na dzieci Spotkania integracyjne, które organizujemy od 7 lat są bardzo potrzebne, twórcze i rozwojowe. Stwarzanie możliwości bezpośrednich kontaktów dzieci niepełnosprawnych i zdrowych jest po prostu nie do wycenienia. Siedmioletnie działanie w tym właśnie kierunku pokazuje sensowność takich działań i ich pozytywny wpływ na wychowanie dziecka. Mamy zamiar kontynuować je w kolejnych latach, odpowiednio dostosowując cele i zadania do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Zdobyte doświadczenia wykorzystamy dla ulepszenia i zwiększenia skuteczności jego działania.

16 Współpraca ze środowiskiem lokalnym
Udział w różnego rodzaju spotkaniach, przeglądach, festynach, imprezach integracyjnych i konkursach organizowanych przez instytucje lokalne, do których zaliczyć można między innymi: Festiwal piosenki zimowej dla dzieci niepełnosprawnych „ Kryształowy Sopelek”, Festiwal piosenki dla dzieci niepełnosprawnych „ Do, Re, Mi”, Miedzy przedszkolne konkursy, Olimpiada dzieci i młodzieży Niepełnosprawnej organizowana przez MOSiR, Spotkania w ramach akcji „ Cała Polska czyta dzieciom”, Coroczne spotkania okolicznościowe z podopiecznymi Ośrodka Adaptacyjnego

17 Spotkania z książką

18 Festiwale

19 Olimpiady

20 Konkursy

21 Festyny

22 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "„ Europejski Tydzień Autyzmu”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google