Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to są białka i z czego są zbudowane? Jakie pierwiastki wchodzą w skład cząsteczek białek? Co się dzieje z białkami pod wpływem ogrzewania, stężonego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to są białka i z czego są zbudowane? Jakie pierwiastki wchodzą w skład cząsteczek białek? Co się dzieje z białkami pod wpływem ogrzewania, stężonego."— Zapis prezentacji:

1 Co to są białka i z czego są zbudowane? Jakie pierwiastki wchodzą w skład cząsteczek białek? Co się dzieje z białkami pod wpływem ogrzewania, stężonego etanolu, kwasu i zasady, soli metali ciężkich (np. CuSO 4 ) i soli kuchennej? Jakie są różnice w przebiegu denaturacji i koagulacji białek i jakie są czynniki, które wywołują te procesy? Jak wykryć substancje białkowe w różnych substancjach spożywczych?

2 Co to są białka i z czego są zbudowane? Białka (proteiny) – to substancje zbudowane w powyżej 100 aminokwasów. Aminokwasy w białkach połączone są ze sobą wiązaniami peptydowymi –CONH–. Występują one we wszystkich organizmach żywych i spełniają w nich istotne funkcje. albuliny – spełniają szereg funkcji biologicznych (enzymy, hormony) globuliny – w ich skład wchodzą wszystkie aminokwasy prolaminy – typowe białka roślinne (nasiona) Proste zbudowane wyłącznie z reszt aminokwasowych chromoproteiny – zawierające część barwnikową (chlorofil, hemoglobina) lipoproteiny - zawierające fragmenty kwasowe (błona komórkowa) nukleoproteiny – związane z kwasem nukleinowym Złożone zbudowane z reszt aminokwasowych i innych grup niebiałkowych

3 Jakie pierwiastki wchodzą w skład cząsteczek białek? Czy znasz odpowiedzi na poniższe pytania: Jakie pierwiastki wchodzą w skład białek? Jak w prosty sposób wykryć niektóre składniki białek? Białko jaja kurzego Zwęglone białko jaja kurzego Skroplona para wodna Wnioski: W skład białek wchodzą C,H,O

4 Jakie pierwiastki wchodzą w skład cząsteczek białek? Białka (proteiny) – zbudowane są z czterech podstawowych pierwiastków C, H, O i N. W skład niektórych może dodatkowo wchodzić szereg innych pierwiastków jak S, P, Fe, Mg, Zn, I.

5 Jakie są różnice w przebiegu denaturacji i koagulacji białek i jakie są czynniki, które wywołują te procesy? Koagulacja Koagulacja – proces w którym cząsteczki koloidu zlepiają się ze sobą i najczęściej sedymentują. Peptyzacja Peptyzacja – proces w którym duże skupiska cząsteczek rozpadają się tworząc roztwór koloidalny.

6 Co się dzieje z białkami pod wpływem ogrzewania, stężonego etanolu, kwasu i zasady, soli metali ciężkich (np. CuSO 4 ) i soli kuchennej? Jakie są różnice w przebiegu denaturacji i koagulacji białek i jakie są czynniki, które wywołują te procesy?

7 Co się dzieje z białkami pod wpływem ogrzewania, stężonego etanolu, kwasu i zasady, soli metali ciężkich (np. CuSO 4 ) i soli kuchennej? Roztwór wodny białka jaja kurzego etanol HCl NaOH CuSO 4 NaCl Denaturacja – to nieodwracalny proces niszczenia struktury białka przez co nie może ono już spełniać swojej dotychczasowej funkcji.

8 Jak wykryć substancje białkowe w różnych substancjach spożywczych?

9 Co to są białka i z czego są zbudowane? Jakie pierwiastki wchodzą w skład cząsteczek białek? Co się dzieje z białkami pod wpływem ogrzewania, stężonego etanolu, kwasu i zasady, soli metali ciężkich (np. CuSO 4 ) i soli kuchennej? Jakie są różnice w przebiegu denaturacji i koagulacji białek i jakie są czynniki, które wywołują te procesy? Jak wykryć substancje białkowe w różnych substancjach spożywczych?


Pobierz ppt "Co to są białka i z czego są zbudowane? Jakie pierwiastki wchodzą w skład cząsteczek białek? Co się dzieje z białkami pod wpływem ogrzewania, stężonego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google