Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

pół litra mleka; 250ml octu (10-procentowego roztworu kwasu octowego CH 3 COOH). słoik;

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "pół litra mleka; 250ml octu (10-procentowego roztworu kwasu octowego CH 3 COOH). słoik;"— Zapis prezentacji:

1

2 pół litra mleka; 250ml octu (10-procentowego roztworu kwasu octowego CH 3 COOH). słoik;

3 1. Do słoika wlać gorące mleko. 2. Do mleka dodać szklankę octu.

4 Po dodaniu octu do gorącego mleka, oddzieliły się poszczególne składniki mleka i powstała mieszanina niejednorodna o nieprzyjemnym zapachu.

5 Pod wpływem kwasu octowego ( CH 3 COOH) następuje denaturacja białka i na skutek tego białko ścina się wytrącając osad. Białko znajdujące się w mleku to kazeina. Niewielka część białek ulega trwałej denaturacji pod wpływem zwiększonego stężenia soli w roztworze, jednak proces wysalania jest w większości przypadków w pełni odwracalny, dzięki czemu umożliwia izolowanie lub rozdzielanie białek.

6 Kazeina - białko złożone, zawierające kwas ortofosforowy(V) (fosfoproteina). Występuje w mleku w postaci soli wapniowej. Utrzymuje tłuszcz w mleku w postaci zemulgowanej (emulgowanie). Denaturacja białek polega na całkowitym zniszczeniu ich struktury, przestrzennej; zachodzi na skutek działania wysokiej temperatury, stężonych kwasów, soli niektórych metali i detergentów.

7 właściwości_fizyczne_i_chemiczne_białek.html 7-właściwości_fizyczne_i_chemiczne_białek.html 3.


Pobierz ppt "pół litra mleka; 250ml octu (10-procentowego roztworu kwasu octowego CH 3 COOH). słoik;"

Podobne prezentacje


Reklamy Google