Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fenyloalanina (nazwa skrótowa stosowana w biochemii – Phe, nazwa systematyczna: kwas 2- amino-3-fenylopropionowy ), jest jednym z 20 aminokwasów kodowanych,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fenyloalanina (nazwa skrótowa stosowana w biochemii – Phe, nazwa systematyczna: kwas 2- amino-3-fenylopropionowy ), jest jednym z 20 aminokwasów kodowanych,"— Zapis prezentacji:

1 Fenyloalanina (nazwa skrótowa stosowana w biochemii – Phe, nazwa systematyczna: kwas 2- amino-3-fenylopropionowy ), jest jednym z 20 aminokwasów kodowanych, będących podstawowym budulcem większości naturalnie występujących protein. Z fenyloalaniny można produkować amfetaminę. Fenyloalaninę można też traktować jako pochodną fenyloetyloaminy, aczkolwiek fenyloalanina nie jest przez organizmy żywe syntetyzowana z fenetylaminy. W syntezie laboratoryjnej również nie ma większego sensu otrzymywać fenyloalaniny z fenetylaminy, gdyż dużo taniej jest ją uzyskać w wyniku hydrolizy białek.

2 Glicyna (skróty: G, Gly, ATC: B 05 CX 03) jest najprostszym spośród 20 standardowych aminokwasów wchodzących w skład białek. Za jej pojawienie się w łańcuchu polipeptydowym odpowiada obecność kodonów GGU, GGC, GGA lub GGG w łańcuchu mRNA.

3 Histydyna, (His) – jeden z 20 aminokwasów kodowanych. Jego łańcuch boczny zawiera pierścień imidazolowy, dlatego histydyna zaliczana jest zarówno do aminokwasów zasadowych, jak i aromatycznych. Znajduje się w dużych ilościach w hemoglobinie.

4 Izoleucyna (nazwa skrótowa: Ile) - izomer leucyny, aminokwas alifatyczny występujący w praktycznie każdym białku, obojętny elektrycznie. Należy do aminokwasów niezbędnych czyli nie może być syntetyzowany w organizmie człowieka i musi być dostarczany z pożywieniem. Duże jego ilości znajdują się w kazeinie, hemoglobinie, białkach osocza krwi.

5 Lizyna (nazwa skrótowa Lys, skrót jednoliterowy K) jest niepolarnym aminokwasem należącym do 20 aminokwasów białkowych, najbardziej rozpowszechnionych na Ziemi. Należy też do grupy aminokwasów niezbędnych (liczącej substancji), które nie mogą być syntetyzowane w organizmie człowieka i muszą być dostarczane z dietą. Niezbędna przy budowie białek, głównie w mięśniach i w kościach, istotna w okresie rozwoju. Wchłania wapń, poprawia koncentrację umysłową. Łagodzi objawy przeziębienia, grypy oraz opryszczki. Obecna przy wytwarzaniu hormonów, przeciwciał, enzymów i przy budowie kolagenu. Jej niedobór skutkuje objawami zmęczenia i rozdrażnienia, powoduje anemię i wypadanie włosów.

6 Leucyna (nazwa skrótowa Leu) jest kodowanym aminokwasem alifatycznym, o rozgałęzionym łańcuchu bocznym, obojętnym elektrycznie.odkrta przez francuskiego chemika L.,J.Prousta. Występuje we wszystkich białkach, w dużej ilości zaś w osoczu.

7 Metionina (nazwa skrótowa Met) - aminokwas kodowany zawierający siarkę, elektrycznie obojętny, występujacy w dużych ilościach w kazeinie mlekowej i w białkach jaja. Należy do aminokwasów niezbędnych dla człowieka (nie może być syntetyzowany w organizmie człowieka i musi być dostarczany z pożywieniem).

8 Asparagina (nazwa skrótowa Asn) - aminokwas endogenny, powszechny składnik białek. Duże ilości asparaginy występują w białkach nasion, a także w stanie wolnym w płynach komórkowych i tkankach; asparagina jest wykorzystywana jako magazyn amoniaku w tkankach zwierzęcych i roślinnych.

9 Prolina (nazwa skrótowa Pro) jest obojętnym elektrycznie aminokwasem kodowanym, zawierającym w swej budowie pięcioczłonowy pierścień.

10 Glutamina Jest jednym z 20 aminokwasów kodowanych przez geny, wchodzącym w skład wielu białek roślinnych i zwierzęcych. Glutamina jest genetycznie kodowana przez kodony RNA CAA lub CAG. Jak wiele innych aminokwasów glutamina jest niezbędna organizmom żywym jako składnik białek. Glutamina odgrywa też kluczową rolę w metabilizmie azotu. Toksyczny amoniak powstający w przemianach aminokwasów w różnych tkankach jest asymilowany przez jego reakcję z kwasem glutaminowym, prowadzącym do powstania glutaminy.

11 Arginina, (Arg) - jeden z 20 aminokwasów kodowanych przez DNA.

12 Seryna (nazwa skrótowa Ser lub S, kwas α-amino-β-hydroksypropionowy) jest aminokwasem kodowanym, endogennym, wchodzi w skład białek, takich, jak np. kazeina w mleku, czy fibroina jedwabiu. Jest obojętna elektrycznie. Niezbędna w diecie człowieka

13 Treonina (nazwa skrótowa Thr lub T, kwas α-amino-β-hydroksymasłowy) to obojętny elektrycznie aminokwas kodowany, składnik wielu białek. Należy do aminokwasów niezbędnych (nie może być syntetyzowany w organizmie człowieka i musi być dostarczany z pożywieniem). Produkty o dużej zawartości treoniny to twaróg, drób, ryby, mięso, soczewica, i ziarno sezamowe.

14 Walina (nazwa skrótowa Val) - aminokwas kodowany, egzogenny, wchodzący w skład wielu białek i uczestniczącym w biosyntezie cukrów

15

16 Białko - naturalny polipeptyd czyli polimer aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi -CONH-. Synteza białek odbywa się w specjalnych organellach komórkowych zwanych rybosomami. Zazwyczaj liczba reszt aminokwasowych pojedynczego łańcucha polipeptydowego białka jest większa niż 100, a cała cząsteczka może być zbudowana z wielu łańcuchów polipeptydowych (podjednostek). Głównymi pierwiastkami wchodzącymi w skład białek są C, O, H, N, S, także P oraz niekiedy kationy metali Mn2+, Zn2+, Mg2+, Fe2+, Cu2+, Co2+ i inne.

17 Białko kurze - albumina Gliadyna - pszenica

18 Urizeina - ryż Pepsyna – żółtko jaja

19 Cała prezentacja nie ma na celu zanudzać faktami z biochemii. Jej głównym celem jest pokazanie, że cała materia ożywiona składa się z aminokwasów i białek. Wszystko co spożywamy, wszystko co nas otacza – drzewa, zwierzęta, bakterie. Budowę danego białka warunkuje odpowiednia kolejność zasad azotowych w DNA bądź RNA. Tak więc bez kwasów nukleinowych nie było by życia…

20


Pobierz ppt "Fenyloalanina (nazwa skrótowa stosowana w biochemii – Phe, nazwa systematyczna: kwas 2- amino-3-fenylopropionowy ), jest jednym z 20 aminokwasów kodowanych,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google