Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BIAŁKA Jakub Sikorski, Paweł Frydryk, Dawid Frej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BIAŁKA Jakub Sikorski, Paweł Frydryk, Dawid Frej."— Zapis prezentacji:

1 BIAŁKA Jakub Sikorski, Paweł Frydryk, Dawid Frej

2 Co to jest białko? Białko – Polimer aminokwasów zbudowany z większej ich liczby połączonej wiązaniami peptydowymi. Głównymi pierwiastkami wchodzącymi w skład białek są C, O, H, N, S, także P oraz niekiedy kationy metali Mn2+, Zn2+, Mg2+, Fe2+, Cu2+, Co2+ i inne. Jest ono głównym składnikiem budulcowym organizmu Funkcje białek: Kataliza i regulacja transport i magazynowanie hemoglobina, transferyna, ferrytyna, ruch uporządkowany - np. skurcz mięśnia, aktyna i miozyna, wytwarzanie i przekazywanie impulsów nerwowych, immunologiczna, budulcowa, strukturalna. przyleganie komórek (np. kadheryny)

3 Źródła białka Człowiek nie jest sam produkować większości aminokwasów potrzebnych do syntezy białek. Musi pozyskiwać je od innych organizmów. Czyni to z białka ważny składnik diety. Białka zwierzęce i roślinne są w procesie trawienia rozkładane na pojedyncze aminokwasy i tworzone od nowa w organellach komórkowych zwanych rybosomami. Białka w zależności od źródła pochodzenia dzielą się na pełnowartościowe i niepełnowartościowe.

4 Pełnowartościowe Niepełnowartościowe Zawierają wszystkie potrzebne człowiekowi aminokwasy Produkty zwierzęce Mięso Nabiał Jaja Zawierają tylko część aminokwasów Rośliny Strączkowe

5 Reakcje charakterystyczne białek Koagulacja Sole Metali Lekkich Odwracalna (poprzez dodanie wody) zmiana struktury białka. Sole Metali Ciężkich ; Niższe Alkohole ; Temperatura; Kwasy, Zasady Denaturacja Nieodwracalne uszkodzenie struktury białka, zmieniające całkowicie jego właściwości chemiczne.

6 Koniec DZIĘKUJEMY ZA UWAGE !!!


Pobierz ppt "BIAŁKA Jakub Sikorski, Paweł Frydryk, Dawid Frej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google