Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Naukowcy obliczyli, że Ziemia ma prawie 4,6 mld lat. Niektóre skały księżycowe i meteoryty (kawałki skał spadające na Ziemie z kosmosu) mają taki sam.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Naukowcy obliczyli, że Ziemia ma prawie 4,6 mld lat. Niektóre skały księżycowe i meteoryty (kawałki skał spadające na Ziemie z kosmosu) mają taki sam."— Zapis prezentacji:

1

2 Naukowcy obliczyli, że Ziemia ma prawie 4,6 mld lat. Niektóre skały księżycowe i meteoryty (kawałki skał spadające na Ziemie z kosmosu) mają taki sam wiek, co sugeruje, że cały układ Słoneczny powstał w tym samym czasie. Ziemia i inne planety powstały z wielkiej chmury gazów i pyłu kosmicznego.

3 Po raz pierwszy idee obchodów "Dnia Ziemi" zaproponował, na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska, amerykański ekolog, miłośnik przyrody i natury John McConnell. Miało to być święto "życia i piękna ziemi" połączone z propagowaniem ekologicznego trybu życia i zwracające uwagę na ekologiczne problemy Ziemi. Pomysł McConnell'a spotkał się szybko z silnym poparciem

4 Dzień Ziemi -znany też jako Światowy Dzień Ziemi - to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, co wiąże się z okazją do wykorzystania sprzyjającej aury, która ma ułatwić zorganizowanie udanych imprez masowych.

5 Ziemia jest jedyną planetą w przestrzeni kosmicznej na której rozwinęło się życie. Póki co jesteśmy o tym przekonani. Cienka powłoka ziemi, wody i powietrza, nie grubsza niż 20 km - oto przestrzeń życiowa dla ogromnej ilości gatunków roślin i zwierząt - od najmniejszych bakterii do olbrzymich wielorybów i gigantycznych drzew. Powszechnie wiadomo, że pierwsze organizmy na naszej planecie liczącej cztery i pół miliarda lat, pojawiły się dwa - trzy miliardy lat temu. Prymitywne formy roślin i zwierząt, które występowały 600 mln. lat temu, dziś są dla nas nieznane. Prawdopodobnie człowiek jest jedną z najmłodszych istot żywych. Rodzaj, do którego należy nasz gatunek, pojawił się zaledwie dwa miliony lat temu.

6 Zróżnicowanie szaty roślinnej na Ziemi zależy od wielu czynników: ukształtowania powierzchni, rodzaju podłoża, przeszłości geologicznej, specyfiki flory danego obszaru, przede wszystkim jednak od klimatu. Ta ostatnia zależność jest na tyle silna, że wyróżniane strefy klimatyczno-roślinne, w których występują te same bądź pokrewne formacje, mimo iż w ich skład mogą wchodzić inne gatunki roślin. Podobne są na przykład śródziemnomorska makia i południowoafrykańskie fynbos, chociaż trudno tam znaleźć nawet rośliny zaliczane do tej samej rodziny.

7 Oceany na naszej planecie zajmują o wiele większe przestrzenie niż lądy. Kryją w sobie fascynujący świat, który zamieszkują rozmaite istoty żywe od mikroskopijnych bakterii do olbrzymich wielorybów. Niektóre zwierzęta można zaobserwować z brzegu pełnego ostryg, raków, pierścieni, stawonogów i ryb. Niektóre istoty żywe potrafią zamieszkiwać duże głębokości gdzie panuje wieczna ciemność. Ten cudowny, podwodny ogród tworzą rafy koralowe, wokół których uwija się całe mnóstwo gatunków ryb i bezkręgowców.

8

9 W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska- Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.

10


Pobierz ppt "Naukowcy obliczyli, że Ziemia ma prawie 4,6 mld lat. Niektóre skały księżycowe i meteoryty (kawałki skał spadające na Ziemie z kosmosu) mają taki sam."

Podobne prezentacje


Reklamy Google