Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1. Właściwości wody wynikające z budowy jej cząsteczek 2. Obieg wody w przyrodzie 3. Woda jako środowisko życia organizmów 4. Woda potrzebna do życia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1. Właściwości wody wynikające z budowy jej cząsteczek 2. Obieg wody w przyrodzie 3. Woda jako środowisko życia organizmów 4. Woda potrzebna do życia."— Zapis prezentacji:

1

2 1. Właściwości wody wynikające z budowy jej cząsteczek 2. Obieg wody w przyrodzie 3. Woda jako środowisko życia organizmów 4. Woda potrzebna do życia 5. Ziemia- planeta wody 6. Miejsca na Ziemi najuboższe w wodę 1. Właściwości wody wynikające z budowy jej cząsteczek 2. Obieg wody w przyrodzie 3. Woda jako środowisko życia organizmów 4. Woda potrzebna do życia 5. Ziemia- planeta wody 6. Miejsca na Ziemi najuboższe w wodę

3

4

5

6

7 Woda jako środowisko życia organizmów Życie w wodzie zależy od: - ilości tlenu w wodzie: w warstwie powierzchniowej oraz tam, gdzie rosną rośliny, tlenu jest dużo, w głębszych warstwach jest go mniej; w wodzie zimnej rozpuszcza się więcej tlenu niż w ciepłej; - gęstości wody: drobne organizmy mogą biernie unosić się w wodzie, większe, aby się poruszać, mają inne przystosowania umożliwiające życie w tym środowisku; z gęstością wody związana jest jej duża siła niszcząca; - nasłonecznienia: jest ono zależne od głębokości i przejrzystości wody, ma wpływ na rozwój roślin zielonych. - ilości składników odżywczych: od tego czy w wodzie jest dużo, czy mało pożywienia zależy rozwój organizmów. Życie w wodzie zależy od: - ilości tlenu w wodzie: w warstwie powierzchniowej oraz tam, gdzie rosną rośliny, tlenu jest dużo, w głębszych warstwach jest go mniej; w wodzie zimnej rozpuszcza się więcej tlenu niż w ciepłej; - gęstości wody: drobne organizmy mogą biernie unosić się w wodzie, większe, aby się poruszać, mają inne przystosowania umożliwiające życie w tym środowisku; z gęstością wody związana jest jej duża siła niszcząca; - nasłonecznienia: jest ono zależne od głębokości i przejrzystości wody, ma wpływ na rozwój roślin zielonych. - ilości składników odżywczych: od tego czy w wodzie jest dużo, czy mało pożywienia zależy rozwój organizmów.

8 Woda potrzebna do życia Woda dla każdego żywego organizmu jest podstawowym elementem potrzebnym do życia. Czysta woda wymywa z organizmu toksyny i śluz. Woda to H2O, wodór, tlen i nic więcej. Wszystko co jest w niej ponad to - zanieczyszcza ją, oczywiście nie mówimy tu o niezbędnych dla zdrowia minerałach tzw. pierwiastkach życia.

9 Porównanie środowiska lądowego i wodnego LądoweWodne Zmienna wilgotnośćStała wilgotność duże wahania temperatury (powietrze szybko się nagrzewa i szybko oddaje ciepło), małe wahania temperatury (woda wolno się nagrzewa i wolno oddaje ciepło), Duża ilość tlenuMała ilość tlenu Mała gęstość powietrzaDuża gęstość powietrza Duża przejrzystość powietrzaMała przejrzystość powietrza

10 Ziemia- planeta wody Woda jest na Ziemi bardzo rozpowszechniona. Występuje głównie w oceanach, które pokrywają 70,8% powierzchni globu, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach. Część wody znajduje się pod powierzchnią ziemi lub w atmosferze (chmury, para wodna).Większość występującej w przyrodzie wody jest słona (około 97,38% tzn. zawiera dużo rozpuszczonych soli, głównie chlorku sodu). Najwięcej soli mineralnych zawiera woda morska i wody mineralne; najmniej woda z opadów atmosferycznych.

11 Miejsca na Ziemi najuboższe w wodę Około miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a 1.8 mld - do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Najgorzej wygląda sytuacja w Afryce subsaharyjskiej; tam też notowana jest najwyższa umieralność wywołana chorobami przenoszonymi przez wodę. I tak aż 38% spośród niespełna 3 mln mieszkańców Abidżanu na Wybrzeżu Kości Słoniowej nie może korzystać z wodociągów, a 15% - z ustępów. W odmiennej sytuacji znajdują się Chiny, w których dostęp do czystej wody jest powszechny

12


Pobierz ppt "1. Właściwości wody wynikające z budowy jej cząsteczek 2. Obieg wody w przyrodzie 3. Woda jako środowisko życia organizmów 4. Woda potrzebna do życia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google