Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ziemia we wszechświecie . Kształt i wymiary Ziemi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ziemia we wszechświecie . Kształt i wymiary Ziemi."— Zapis prezentacji:

1 Ziemia we wszechświecie . Kształt i wymiary Ziemi.

2 Jak powstał Wszechświat ?
Około 15 miliardów lat temu istniała niewyobrażalnie mała, niezwykle gorąca kula.W chwili powstania wszechświata była ona wielokrotnie mniejsza od atomu. W środku znajdowało się wszystko to, co potrzebne jest do jego utworzenia, chociaż materia, czyli wszystko to, co nas otacza, i siły nie przypominały tych, które znamy dzisiaj. Nagle zaczęła ona pęcznieć jak balon, aby w chwilę później stworzyć największą rzecz jaka istnieje – wszechświat. A także: energię, przestrzeń i czas. Powstały one w wyniku Wielkiego Wybuchu – największej eksplozji wszechczasów. Była ona tak gigantyczna, że uczestnicząca w niej materia nadal pędzi we wszystkich kierunkach z oszałamiającą prędkością. Na pytanie, co było przed Wielkim Wybuchem odpowiedź jest jedna – nic.

3 Budowa Wszechświatu Rozerwana wybuchem materia dała początek galaktykom . We Wszechświecie jest ich niezliczona liczba : -galaktyka -gwiazdy -droga mleczna -Układ Słoneczny

4 Galaktyka Galaktyka to układ gwiazd i materii międzygwiazdowej i jest największym związanym grawitacyjnie systemem gwiazd występującym we Wszechświecie. Na podstawie budowy wyróżnia się cztery zasadnicze typy galaktyk: spiralne, eliptyczne, soczewkowate i nieregularne. Galaktyki o bardzo małej jasności i małych rozmiarach liniowych nazywane są galaktykami karłowatymi niezależnie od ich budowy. Są to galaktyki mniejsze kilkadziesiąt razy od Naszej Galaktyki. Być może istnieje ciągłe przejście między skrajnymi galaktykami karłowatymi a gromadami kulistymi. Najsłabsze galaktyki można obserwować jedynie w niedużych odległościach, praktycznie tylko w Układzie Lokalnym. Właśnie takie galaktyki są najbliżej położone od Drogi Mlecznej. W 1994 roku odkryto najbliższą nam galaktykę karłowatą w Strzelcu, a w 2003 roku dużo bliższą galaktykę karłowatą w Wielkim Psie.

5 Gwiazdy Nasza Galaktyka zawiera około miliona milionów gwiazd. To największe pojedyncze elementy w przestrzeni. Różnią się rozmiarami, temperaturą i wiekiem. Ale wszystkie gwałtownie się spalają, wytwarzając przy tym ciepło i światło. Dlatego możemy je dostrzec. Najbliższą nam gwiazdą jest Słońce. Jest ono w rzeczywistości tylko małą gwiazdką, ale niech Wam to nie przeszkadza. Gdyby była trochę większa, Ziemia spłonęłaby na popiół już wieki temu.

6 Droga Mleczna Droga Mleczna jest galaktyką spiralną, liczącą około 500 miliardów gwiazd. Powstała z olbrzymiej chmury gazowo- pyłowej ok. 10 miliardów lat temu. W jej wnętrzu znajduje się gęste sferyczne jądro, złożone też z gwiazd które może też zawierają czarną dziurę. Wokół jądra rozciąga się dysk ukształtowany w ramiona spiralne, zawierający młode gorące gwiazdy. Jądro i dysk otacza rzadkie halo z bardzo starych gwiazd.. nasza galaktyka ma jądro o średnicy około lat świetlnych, dysk o średnicy ok lat świetlnych, oraz halo o średnicy ok lat świetlnych. Układ Słoneczny z chmurą Opika-Oorta o średnicy zaledwie 3 lat świetlnych wydaje się niewielki. Słońce krąży wokół centrum galaktyki z prędkością ok. 220 km/s. Jedno okrążenie trwa ok. 250 milionów lat; dotychczas zatem Słońce dokonało około 15, 20 obiegów

7 Układ Słoneczny Powstał z wirującego obłoku pyłów i gazów ok.6mld lat temu .Oprócz Słońca największymi ciałami niebieskimi w Układzie Słonecznym są planety : -Merkury, Wenus , Ziemia , Mars , Jowisz , Saturn ,Uran i Neptun

8 Wspólne cechy najmniejszych planet.
-posiadają metaliczne jądro , - wszystkie mają twardą i skalistą skorupę -otoczone są atmosferą . Najmniejsze planety to: -Merkury, Wenus, Ziemia i Mars .

9 Planety Układu Słonecznego
1.Merkury 2.Wenus

10 Planety Układu Słonecznego
3.Ziemia 4.Mars

11 Planety Układu Słonecznego
5.Jowisz 6.Saturn

12 Planety Układu Słonecznego
7.Uran 8.Neptun

13 Ciekawostka o Planetach Układu Słonecznego
Wokół planet ( oprócz Merkurego i Wenus) krążą niewielkie ciała niebieskie zwane Księżycami . Ziemie obiega tylko jeden Księżyc , podczas gdy Jowisz , Saturn i Uran mają ich po kilkadziesiąt . Między Marsem a Jowiszem krążą planetoidy .

14 Ziemia Ziemia jest trzecią planetą Układu Słonecznego. Posiada jednego naturalnego satelitę - Księżyc. Jako jedyna planeta naszego układu ma warunki do życia organizmów. Życie na niej może istnieć dzięki oceanom i atmosferze, która chroni przed niebezpiecznym promieniowaniem z kosmosu i zapobiega utracie ciepła. Oceany stanowią 71% powierzchni Ziemi. W skład atmosfery wchodzi głównie azot i tlen. Obrót wokół własnej osi trwa 24 godziny.

15 Wymiary Ziemi Promień równikowy Ziemi m Promień biegunowy (połowa osi ziemskiej) m Różnica długości promienia równikowego i biegunowego m Obwód równika m Obwód południka (średni) m Średnia długość jednostopniowego łuku południka m Powierzchnia Ziemi 510 mln km2 Objętość Ziemi mld km2 Masa Ziemi kg (5,976 trylionów t) Średnia gęstość Ziemi 5,52 g/cm3

16 Slajd wykonany przez : Sandra Sokolnicka Kamila Gołębiowska


Pobierz ppt "Ziemia we wszechświecie . Kształt i wymiary Ziemi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google