Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt ECOWILL IEE/09/822 Ecodriving – powszechne wdrożenie zasad ekojazdy w szkoleniu kandydatów na kierowców oraz dla posiadaczy prawa jazdy EKOJAZDA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt ECOWILL IEE/09/822 Ecodriving – powszechne wdrożenie zasad ekojazdy w szkoleniu kandydatów na kierowców oraz dla posiadaczy prawa jazdy EKOJAZDA."— Zapis prezentacji:

1 Projekt ECOWILL IEE/09/822 Ecodriving – powszechne wdrożenie zasad ekojazdy w szkoleniu kandydatów na kierowców oraz dla posiadaczy prawa jazdy EKOJAZDA - nowoczesny, oszczędny sposób prowadzenia samochodu. To nowa kultura jazdy pozwalająca na optymalne wykorzystanie nowych rozwiązań technologicznych zastosowanych we współczesnych pojazdach. Zmniejszenie zużycia paliwa, kosztów związanych z eksploatacją pojazdu oraz redukcja poziomu emisji gazów cieplarnianych.

2 PARTNERZY PROJEKTU

3 CELE PROJEKTU ECOWILL ► stworzenie europejskiej sieci kształcenia w zakresie ekojazdy w oparciu o istniejące struktury szkoleniowe (szkoły nauki jazdy, ośrodki doskonalenia techniki jazdy); ► wdrożenie elementów ekojazdy do programów szkół nauki jazdy; ► przygotowanie krótkich szkoleń w zakresie ekojazdy dla kierowców (e-learning); ► popularyzacja ekojazdy za pośrednictwem mediów; ► ograniczenie emisji szkodliwych dla środowiska gazów cieplarnianych; ► poprawa bezpieczeństwa drogowego.

4 EKOJAZDA W POLSCE – stan prawny
► stan obecny w Polsce: - Ustawa z dn r. Prawo o ruchu drogowym i Rozporządzenie w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów z dn - Ustawa o kierujących pojazdami z dn r. ► Dyrektywa nr 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dn r. ws. praw jady (ekonomiczny i przyjazny środowisku styl jazdy, ograniczenie szkodliwych emisji). ► trwają prace: - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców.

5 ZAKRES PROPONOWANYCH ZMIAN
► Program nauczania kandydatów na kierowców (znaczenie ekojazdy dla bezpieczeństwa i środowiska naturalnego); ► Zarys budowy samochodu i zasady obsługi technicznej (wiedza o wpływie urządzeń pokładowych na poziom zużycia paliwa i emisji); ► Praktyczna nauka jazdy (wprowadzenie złotych zasad ekojazdy); ► Egzamin wewnętrzny (sprawdzenie znajomości zasad umiarkowanego zużycia paliwa).

6 Instruktorzy ekojazdy w Polsce
Szkolenie TTT dla 12 instruktorów nauki jazdy. Szkoła Auto Poznań Szkolenie prowadzone jest w każdym z krajów partnerskich przez specjalistów z DVR Niemcy (Niemiecka Rada Bezpieczeństwa Drogowego)

7 ZŁOTE ZASADY EKOJAZDY ► zmieniaj bieg na wyższy najszybciej jak to możliwe (silnik benzynowy obr./min. silnik diesla – 2000 obr./min.); ► gdy przyspieszasz pomijaj biegi pośrednie (2→4, 3 →5); ► utrzymuj stałą prędkość przy możliwe najwyższym biegu; ► patrz jak najdalej przed siebie i reaguj jak najprędzej i możliwie najłagodniej; ► przynajmniej raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach. Zbyt niskie powoduje zwiększenie zużycia paliwa i zagraża bezpieczeństwu; ► staraj się hamować silnikiem; ► wyłączaj silnik podczas postoju dłuższego niż sekund (na ponowne uruchomienie silnika potrzeba mniej paliwa niż jego zużycie przez 5 sekund na biegu jałowym); ► nie woź niepotrzebnych przedmiotów, które zwiększają obciążenie pojazdu; ► rozważnie korzystaj z urządzeń pokładowych (klimatyzacja, nagłośnienie); ► nie rozgrzewaj silnika na postoju.

8 Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
KONTAKT: Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. ul. Nowowiejska 21/25 Warszawa tel.: Ryszard Zwierchanowski Renata Stępień


Pobierz ppt "Projekt ECOWILL IEE/09/822 Ecodriving – powszechne wdrożenie zasad ekojazdy w szkoleniu kandydatów na kierowców oraz dla posiadaczy prawa jazdy EKOJAZDA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google