Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W trójkącie prostokątnym suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W trójkącie prostokątnym suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej."— Zapis prezentacji:

1

2 W trójkącie prostokątnym suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej.

3 Dowód Leonardo da Vinci Autorem tego niecodziennego dowodu twierdzenia Pitagorasa jest znany humanista epoki Odrodzenia, architekt i malarz, pionier wielu pomys ł ów technicznych Leonardo da Vinci ( ). Konstrukcja przedstawia sześciokąt ABKLMN. Popatrz na niego uważnie. Jest on osiowo symetryczny. Przejdź dalej

4 W pierwszej fazie zielony trójkąt prostokątny dokonuje przekształcenia... no właśnie, jakiego? Nie pomyśl przypadkiem, że to obrót! Jak widać trójkąt nie zmienia swojego pola. Następnie przemieści się zgodnie z strzałką. I tak zielony trójkąt w drugiej fazie obraca się (to już na pewno widać) wokół punktu Q. Potem następuje obrót trójkąta niebieskiego (też prostokątnego) wokół punktu B i...

5 … ponownie powstaje sześciokąt. Rzecz w tym, że w pierwszym sześciokącie kolorowe trójkąty prostokątne dopełniały go kwadratami, z których każdy był zbudowany na innych przyprostokątnych tych trójkątów. Z tej racji trójkąty te są przystające. W drugim sześciokącie dopełnieniem trójkątów jest jeden kwadrat - ten, który zbudowany jest na przeciwprostokątnych obu trójkątów.


Pobierz ppt "W trójkącie prostokątnym suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google