Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TWIERDZENIA WOKÓŁ NAS A. CEDZIDŁO. DEFINICJA TWIERDZENIA Twierdzenie – jest to zdanie oznajmujące, składające się z założenia i tezy. Twierdzenie – jest.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TWIERDZENIA WOKÓŁ NAS A. CEDZIDŁO. DEFINICJA TWIERDZENIA Twierdzenie – jest to zdanie oznajmujące, składające się z założenia i tezy. Twierdzenie – jest."— Zapis prezentacji:

1 TWIERDZENIA WOKÓŁ NAS A. CEDZIDŁO

2 DEFINICJA TWIERDZENIA Twierdzenie – jest to zdanie oznajmujące, składające się z założenia i tezy. Twierdzenie – jest to zdanie oznajmujące, składające się z założenia i tezy. Założenie – pierwsza część twierdzenia zaczynająca się od słowa jeżeli. Założenie – pierwsza część twierdzenia zaczynająca się od słowa jeżeli. Teza – druga część twierdzenia zaczynająca się od słowa to. Teza – druga część twierdzenia zaczynająca się od słowa to.

3 TWIERDZENIE PITAGORASA ZAŁOŻENIE ZAŁOŻENIE Jeżeli mamy dany trójkąt prostokątny TEZA TEZA To suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej. a 2 + b 2 = c 2

4 a – przyprostokątna, b – przyprostokątna, c - przeciwprostokątna c a b

5 TWIERDZENIE TALESA ZAŁOŻENIE ZAŁOŻENIE Jeżeli ramiona kąta przetniemy dwiema prostymi równoległymi TEZA TEZA To stosunek długości odpowiednich odcinków utworzonych przez te proste na jednym ramieniu kąta jest równy stosunkowi długości odpowiednich odcinków utworzonych na drugim ramieniu kąta.

6 TWIERDZENIE TALESA m n mn

7 n m, n– proste równoległe m a b c d Założenie: Teza: a c = b d

8 TALES Z MILETU ok. 640r.p.n.e. – 546 r.p.n.e. e

9 TALES - CZŁOWIEK CIENIA Legenda głosi, że Tales z Miletu potrafił za pomocą cienia wyznaczać wysokość piramid i drzew. Jak to zrobił? Tales obserwował jak jego własny cień przesuwa się na zachód. Obserwował swój cień i zrozumiał, że znalazł sprzymierzeńca! Słońce traktuje wszystkie rzeczy tego świata jednakowo, traktując w ten sam sposób maleńkiego człowieka, jak i duże drzewo czy ogromną piramidę i stwarza możliwość ustalenia dla nich wspólnej miary.

10 7,4m 2,2m 1,1m x Jak Tales wyliczył wysokość drzewa? 2,2x = 7,4 * 1,1 2,2x = 8,14/:2,2 x = 3,7m x 7,4 1,1 2,2 =

11 INNE TWIERDZENIA TALESA J Jeżeli dany jest trójkąt równoramienny, to kąty wewnętrzne przy podstawie są równej miary. eżeli kąt wpisany oparty jest na półokręgu, to jest to kąt prosty.

12 INNE TWIERDZENIA ZAŁOŻENIE Jeżeli odcinek łączący środki dwóch boków dowolnego trójkąta jest równoległy do boku trzeciego TEZA To jego długość jest równa połowie długości boku trzeciego.

13 ZAŁOŻENIE Jeżeli dany wielokąt jest czworokątem TEZA To suma miar jego kątów wewnętrznych wynosi 360˚.

14 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "TWIERDZENIA WOKÓŁ NAS A. CEDZIDŁO. DEFINICJA TWIERDZENIA Twierdzenie – jest to zdanie oznajmujące, składające się z założenia i tezy. Twierdzenie – jest."

Podobne prezentacje


Reklamy Google