Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Asia Niemiro klasa IIa gim.. Magiczny kajecik Mam na imię Anatol! Dziś opowiem Wam o trójkątach. Radzę słuchać!! Trójkątem nazywamy wielokąt o trzech.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Asia Niemiro klasa IIa gim.. Magiczny kajecik Mam na imię Anatol! Dziś opowiem Wam o trójkątach. Radzę słuchać!! Trójkątem nazywamy wielokąt o trzech."— Zapis prezentacji:

1 Asia Niemiro klasa IIa gim.

2 Magiczny kajecik Mam na imię Anatol! Dziś opowiem Wam o trójkątach. Radzę słuchać!! Trójkątem nazywamy wielokąt o trzech bokach. Podstawą trójkąta nazywamy jeden z tych boków dowolnie wybrany, zaś pozostałe dwa boki nazywamy ramionami trójkąta.

3 Trójkąty dzielimy ze względu na: Rozwartość kątów Prostokątne Rozwartokątne Ostrokątne Długość boków Różnoboczne Równoboczne Równoramienne Magiczny kajecik Zapraszam również do działuzapamiętaj, tam znajdują się podstawowe informacje o trójkątach.zapamiętaj Informacje dodatkowe Informacje dodatkowe

4 Przyprostokątne Przeciwprostokątna Trójkąt prostokątny ma jeden kąt prosty, a pozostałe dwa ostre. Z trójkątem prostokątnym jest związane Twierdzenie Pitagorasa.Twierdzenie Pitagorasa. Magiczny kajecik

5 Jeżeli trójkąt jest prostokątny, to suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej. a 2 + b 2 = c 2 ZAŁOŻENIE: Trójkąt jest prostokątny. TEZA: Kwadrat długości przeciwprostokątnej jest równy sumie kwadratów długości przyprostokątnych. (do tw. Odrotnego)

6 Jeżeli suma kwadratów dwóch krótszych boków jest równa kwadratowi najdłuższego boku, to dany trójkąt jest prostokątny. ZAŁOŻENIE: Suma kwadratów dwóch krótszych boków jest równa kwadratowi najdłuższego boku. TEZA: Trójkąt jest prostokątny.

7 Trójkąt rozwartokątny ma jeden kąt rozwarty a pozostałe ostre. 90°<< 180° i< 90° Magiczny kajecik Ohhhh.. Trójkąt rozwartokątny to mój ulubiony..

8 ,, < 90° Trójkąt ostrokątny ma wszystkie kąty ostre. Magiczny kajecik Pamiętajcie, że aby narysować trójkąt ostrokątny, wszystkie kąty muszą mieć mniej niż 90°

9 Trójkąt różnoboczny to trójkąt, którego wszystkie boki mają różną długość. W trójkącie różnobocznym miary kątów wewnętrznych mają różne wartości. a b c Magiczny kajecik Bok a jest najdłuższy, a bok c jest krótszy od boku b

10 = 60° a aa Magiczny kajecik Trójkąt równoboczny ma wszystkie boki tej samej długości. Kąty w trójkącie równobocznym zawsze mają miarę 60°

11 Podstawa Ramiona a bb Trójkąt nazywamy równoramiennym, gdy ma dwa boki (ramiona) tej samej długości. Magiczny kajecik W trójkącie równoramiennym dwa kąty przy podstawie są sobie równe.

12 Suma miar kątów w trójkącie wynosi 180° Jeżeli boki jednego trójkąta są równe odpowiednim bokom drugiego trójkąta, to te trójkąty są przystające. Mówimy że jest to pierwsza cecha przystawania trójkątów oznaczana w skrócie bbb, co oznacza bok, bok, bok. Jeżeli dwa boki i kąt pomiędzy nimi zawarty w jednym trójkącie są równe odpowiednio dwóm bokom i kątowi między nimi zawartemu w drugim trójkącie, to trójkąty te są przystające. Jest to druga cecha przystawania, która w skrócie oznaczamy bkb, czyli bok, kąt, bok. Jeżeli bok i dwa kąty do niego przyległe są równe odpowiednio bokowi i dwóm kątom do niego przyległym w drugim trójkącie, to te boki są przystające. Ta cecha przystawania nosi nazwę kąt, bok, kąt, co w skrócie zapisujemy kbk. Każdy bok trójkąta ma długość mniejszą od sumy długości dwóch pozostałych boków.

13 Wysokość Środkową Dwusieczną Symetralną Magiczny kajecik Każdy trójkąt posiada:

14 Wysokością trójkąta nazywamy odcinek łączący wierzchołek trójkąta z jego rzutem prostokątnym na prostą zawierającą przeciwległy bok. Wysokości trójkąta przecinają się w jednym punkcie, który nazywamy ortocentrum trójkąta. h h

15 Środkową trójkąta nazywamy odcinek łączący wierzchołek trójkąta ze środkiem przeciwległego boku. Środkowe trójkąta przecinają się w jednym punkcie, który jest środkiem ciężkości trójkąta. Magiczny kajecik Marcin! Usiądź prosto! Wiesz ile dzieci ma krzywy kręgosłup??!!

16 Dwusieczną trójkąta nazywamy odcinek prostej dzielącej kąt wewnętrzny trójkąta na połowy, liczony od wierzchołka trójkąta do przecięcia z przeciwległym bokiem. Dwusieczne trójkąta przecinają się w jednym punkcie, który jest środkiem okręgu wpisanego w ten trójkąt. (r – promień okręgu wpisanego w trójkąt)

17 Symetralną boku trójkąta nazywamy prosta prostopadłą do tego boku i przechodzącą przez jego środek. Symetralne trzech boków trójkąta przecinają się w jednym punkcie, który jest środkiem okręgu opisanego na tym trójkącie. (r– promień okręgu opisanego na trójkącie) Magiczny kajecik Słuchajcie! Ja zaraz Wam wstawię minusy w moim magicznym kajeciku!


Pobierz ppt "Asia Niemiro klasa IIa gim.. Magiczny kajecik Mam na imię Anatol! Dziś opowiem Wam o trójkątach. Radzę słuchać!! Trójkątem nazywamy wielokąt o trzech."

Podobne prezentacje


Reklamy Google