Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 ISLAM W POLSCE Tytuł projektu : " Islam religią światową" Nauczyciel: Irena Lisowska – Krypciak Uczniowie: Kuba Kulik, Damian Truszkiewicz Patryk Zima,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 ISLAM W POLSCE Tytuł projektu : " Islam religią światową" Nauczyciel: Irena Lisowska – Krypciak Uczniowie: Kuba Kulik, Damian Truszkiewicz Patryk Zima,"— Zapis prezentacji:

1 1 ISLAM W POLSCE Tytuł projektu : " Islam religią światową" Nauczyciel: Irena Lisowska – Krypciak Uczniowie: Kuba Kulik, Damian Truszkiewicz Patryk Zima, Jarek Michalik Patryk Zima, Jarek Michalik Szkoła: Gimnazjum Miejscowość: Wojkowice

2 2 HISTORIA I Pierwsze kontakty Polski z islamem sięgają XIII wieku – najazdu Mongołów. Na terenie Polski Muzułmanie obecni są od ponad 600 lat. Są to Tatarzy polsko- litewscy, których przodkowie pojawili się w XIV wieku jako uchodźcy ze Złotej Ordy, znad Wołgi i ze stepów.

3 3 RELACJE Z PAŃSTWEM POLSKIM Islam jest religią oficjalnie uznaną przez państwo polskie. Zgodnie z ustawą z 1936 r jedyną organizacją oficjalnie reprezentującą wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny.

4 4 LICZBA WYZNAWCÓW Liczbę wszystkich wyznawców islamu, wraz z cudzoziemcami - Muzułmanami przebywającymi w Polsce, szacuje się na ok. 20-25 tys. To m.in. uchodźcy, studenci i biznesmeni z krajów islamskich.

5 5 HISTORIA ZWIĄZKU MUZUŁMANÓW POLSKICH Związek działa nieformalnie od 1991 roku. W grudniu 1999 został uznany i zarejestrowany przez władze polskie jako stowarzyszenie. Muzułmanie polscy mogli w końcu zacząć działać na rzecz kultury islamu w swoim ojczystym kraju. Związek działa nieformalnie od 1991 roku. W grudniu 1999 został uznany i zarejestrowany przez władze polskie jako stowarzyszenie. Muzułmanie polscy mogli w końcu zacząć działać na rzecz kultury islamu w swoim ojczystym kraju.

6 6 1.Popieranie i upowszechnianie twórczości naukowej i kulturalno- duchowej w dziedzinie islamu. 1.Popieranie i upowszechnianie twórczości naukowej i kulturalno- duchowej w dziedzinie islamu. 2.Popieranie i upowszechnianie praw człowieka na obszarze kultury islamu 2.Popieranie i upowszechnianie praw człowieka na obszarze kultury islamu 3.Wspieranie działań w zakresie ochrony środowiska. 3.Wspieranie działań w zakresie ochrony środowiska. 4. Świadczenie pomocy bezdomnym i bezrobotnym. 4. Świadczenie pomocy bezdomnym i bezrobotnym. 5. Świadczenie pomocy dzieciom uzdolnionym. 5. Świadczenie pomocy dzieciom uzdolnionym. 6. Świadczenie pomocy Muzułmankom. 6. Świadczenie pomocy Muzułmankom.

7 7 MECZETY W POLSCE - Meczet w Bohoniki - Meczet w Gdańsku - Meczet w Kruszynianach - Meczet w Warszawie - Meczet w Białymstoku

8 8 Polskie Meczety Gdańsk Bohoniki Kruszyna

9 9 INICJATYWY NA RZECZ DIALOGU Od 1997 roku w Polsce działa Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. Z jej inicjatywy każdego roku 26 stycznia odbywa się w kościele katolickim Dzień Islamu. Główne obchody mają miejsce w Warszawie w kościele św. Andrzeja Boboli. Muzułmański Związek Religijny organizuje również otwarte dla wyznawców innych religii modlitwy o pokój i sprawiedliwość na świecie.


Pobierz ppt "1 ISLAM W POLSCE Tytuł projektu : " Islam religią światową" Nauczyciel: Irena Lisowska – Krypciak Uczniowie: Kuba Kulik, Damian Truszkiewicz Patryk Zima,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google