Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fenole. Fenole – to pochodne węglowodorów zawierające w cząsteczce jedną lub więcej grup hydroksylowych –OH przyłączonych bezpośrednio do atomów węgla.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fenole. Fenole – to pochodne węglowodorów zawierające w cząsteczce jedną lub więcej grup hydroksylowych –OH przyłączonych bezpośrednio do atomów węgla."— Zapis prezentacji:

1 Fenole

2 Fenole – to pochodne węglowodorów zawierające w cząsteczce jedną lub więcej grup hydroksylowych –OH przyłączonych bezpośrednio do atomów węgla pierścienia aromatycznego.

3 Właściwości fenolu: Fenol w wodzie ulega dysocjacji, jego roztwór wodny posiada odczyn kwaśny. Fenol ma postać bezbarwnych kryształów, posiada charakterystyczny zapach, słabo rozpuszcza się w wodzie, ale w temperaturze powyżej 68 0 C rozpuszcza się w niej bez ograniczeń. Jest dobrze rozpuszczalny w rozpuszczalnikach organicznych. Jest silnie trujący i powoduje oparzenia skóry

4 Właściwości chemiczne fenoli: Fenole należą do reaktywnych związków organicznych i ulegają licznym reakcjom chemicznym: reakcja fenoli z metalami aktywnymi i zasadami

5 Właściwości chemiczne fenoli: reakcja z kwasem węglowym: reakcja substytucji bromu:

6 Właściwości chemiczne fenoli: schemat reakcji z kwasem azotowym: o-nitrofenol p-nitrofenol + HNO 3

7 Wnioski i podsumowanie: 1.Fenole są aromatycznymi związkami organicznymi zawierającymi grupę funkcyjną –OH. 2.Fenole są związkami reaktywnymi i ulegają licznym reakcjom chemicznym. 3.W środowisku wodnym fenole wykazują charakter kwasowy. 4.Fenol reaguje z solami żelaza(III) i tworzy barwne związki kompleksowe, dzięki czemu reakcja służy do wykrywania fenoli. 5.Fenole są silnie trujące.


Pobierz ppt "Fenole. Fenole – to pochodne węglowodorów zawierające w cząsteczce jedną lub więcej grup hydroksylowych –OH przyłączonych bezpośrednio do atomów węgla."

Podobne prezentacje


Reklamy Google