Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KTO JEST PRZYJACIELEM LASU? Kto jest w dzisiejszych czasach zabiegania - przyjacielem? Na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć najpierw, zanim przejdziemy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KTO JEST PRZYJACIELEM LASU? Kto jest w dzisiejszych czasach zabiegania - przyjacielem? Na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć najpierw, zanim przejdziemy."— Zapis prezentacji:

1 KTO JEST PRZYJACIELEM LASU? Kto jest w dzisiejszych czasach zabiegania - przyjacielem? Na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć najpierw, zanim przejdziemy do sedna. Przyjaciel, to ktoś na kogo zawsze możemy liczyć, kto jest obok nas, także w złych chwilach naszego życia. Przyjaźń - to nasze serdeczne relacje oparte na zaufaniu, serdeczności, ale przyjaźń to także szczerość, która czasem boli.

2 ● Czy zatem przyjacielem lasu może być leśniczy? Ktoś powie: „Ale to jego zawód i jego obowiązek dbać o las i jego mieszkańców”. Tak, zgadzam się z tym, lecz trzeba mieć pasję, aby być leśniczym, więc trzeba być jednocześnie przyjacielem lasu.

3 ●L●Leśniczy, to przede wszystkim osoba, która planuje swoje prace z wyprzedzeniem, tak aby wiosną posadzić młody las. Planuje jaki gatunek drzewa będzie wysadzony, ile trzeba będzie sadzonek. ●L●Lecz jako przyjaciel lasu musi oszacować takżę ile drzew trzeba będzie ściąć… i tu możemy się zastanowić: „Przyjaciel a ścina drzewa”? Tak, bo na tym polega też prawdziwa przyjaźń. Trzeba prowadzić racjonalną gospodarkę leśną.

4 Leśniczy - przyjaciel, który opiekuje się: ● zwierzyną leśną nie tylko w czasie zimy, kiedy ma mało pokarmu, ale także latem kontroluje jej kondycję zdrowotną, ● drzewostanem, czy nie atakują go szkodniki, odpowiednio wcześnie wystawia pułapki feromonowe, ● sprawdza, czy nie jest narażona na działanie kłusowników.

5 LEŚNICZY: ● dogląda, aby w lesie zostały wykonane pasy przeciwpożarowe, ● wprowadza okresowe zakazy wstępu do lasu, aby zapewnić bezpieczeństwo ludziom i obszarom leśnym.

6 Leśniczy zatem jest naprawdę przyjacielem lasu! ●L●LECZ, czy trzeba dokonywać tak wielkich rzeczy, by móc być przyjacielem lasu? Myślę, że wystarczy czasem zastanowić się: ● nad swoim postępowaniem, ad małym papierkiem, który trzymamy w rękach, ad butelką po pysznym soku, który ugasił nasze pragnienie podczas leśnej wędrówki.

7 Przecież kochamy las, a on odwzajemnia się nam całym dobrem, które posiada, czyli: ● czystym powietrzem, ● ciszą, ● bogactwem runa leśnego, ● pięknymi widokami.

8 Powiedzmy sobie dzisiaj: ●K●Każdy z nas jest przyjacielem lasu na miarę swoich możliwości!

9 ● Pamiętajmy, kropla drąży skałę, a nasze drobne, dobre uczynki przyczyniają się do lepszego życia nas, naszych rodzin i przyszłych pokoleń. ● Przyjacielem lasu jest i pan leśniczy, który wie jak profesjonalnie dbać o las, ale przede wszystkim przyjacielem lasu jest - każdy z nas, kto czuje, rozumie i kocha.

10 Dziękuję za uwagę. Autor prezentacji i zdjęć: Konrad Porębski kl. VI


Pobierz ppt "KTO JEST PRZYJACIELEM LASU? Kto jest w dzisiejszych czasach zabiegania - przyjacielem? Na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć najpierw, zanim przejdziemy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google