Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Leśnik przyjacielem lasu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Leśnik przyjacielem lasu"— Zapis prezentacji:

1 Leśnik przyjacielem lasu
Wykonała: Amelia Graban Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Ziemi w Kłodawie

2 Las zaczyna się od nasionka, po które trzeba się wspiąć!
Aby powstał las należy najpierw zebrać nasiona, które znajdują się w szyszkach wysoko na czubkach drzew. Leśnicy wybierają drzewa o najlepszych cechach i z tych właśnie zbierają szyszki po to, aby kolejne pokolenia lasów były jak najpiękniejsze! Nazywają to selekcją. Z wyselekcjonowanych drzew zaprzyjaźnieni z leśnikami alpiniści zrywają szyszki, co jest bardzo niebezpieczną pracą.

3 Porodówka lasu! Następnie nasiona z zebranych i wyłuszczonych szyszek trafiają na tak zwaną porodówkę lasu, czyli szkółkę leśną. Tam leśnicy troszczą się o malutkie drzewka - pielęgnują je, podlewają, chronią przed szkodnikami. Sadzonki spędzają tam pierwsze lata swojego życia i jak już są dość duże i ładne, wędrują na docelowe miejsce, w którym spędzą resztę swojego życia i wyrosną na ogromne drzewa.

4 Młody las - uprawa! Uprawa – tak właśnie nazywa się młody las. Sadzonki, pomimo że są już kilkuletnie, wciąż wymagają dużo pielęgnacji i ochrony. Trzeba wykaszać wokół nich chwasty, aby nie zagłuszyły młodych drzewek. W następnych latach leśnicy wykonają wiele zabiegów, aby doprowadzić uprawę do dorosłości. Trzeba będzie jeszcze wiele wysiłku, aby usłyszeć szum tego lasu.

5 Ochrona lasu dzięki ptakom
Lasom wciąż zagrażają nieprzyjaciele: szkodliwe owady, choroby grzybowe, zanieczyszczenia powietrza itd. Sam leśnik byłby bezsilny w walce z nimi. Gdyby nie pomoc ptaków, często przegrywałby walkę, a lasów byłoby coraz mniej. Ptaki są bardzo pożyteczne, ponieważ żywią się szkodliwymi owadami i dzięki temu przyczyniają się do ochrony środowisk leśnych. Np. taka sikorka jak na zdjęciu, potrafi odłowić do 20g owadów na dobę, a para wraz z młodymi zjada nawet 75 kg owadów w sezonie rozrodczym!

6 Nietoperze dbają o las! Nietoperze żywią się wyłącznie owadami, więc są bardzo pożyteczne z punktu widzenia ochrony lasu. Te małe ssaki wspaniale dbają o las, lecz jest ich u nas wciąż za mało. Dlatego leśnicy robią wszystko, aby zwiększyć ich występowanie w lasach, np. wieszają budki lęgowe, budują ziemianki, w których nietoperze mogą bezpiecznie spędzać zimy.

7 Ochrona młodych upraw ! Często bywa, że nowo założone uprawy zostają zniszczone przez zwierzęta, szczególnie w okresie zimowym, gdy brakuje pokarmu. Leśnicy chcąc zapobiec temu i ocalić malutki las, grodzą go lub zabezpieczają małe drzewka osłonkami, lecz nie zapominają o zwierzynie, którą dokarmiają w okresie zimowym.

8 Martwe drzewo w lesie! Martwe drzewo w lesie nie jest wcale tak martwe, jak nam się może wydawać! Leśnicy często specjalnie pozostawiają przewrócone drzewa po to, aby rozwijały się na nich pożyteczne grzyby, zasiedlały je pożyteczne owady, a także były kryjówką dla płazów, gadów i innych małych stworzeń, tak cennych dla przyrody. Leśnicy wyszukują również martwe drzewa stojące z dziuplami i szczególnie o nie dbają. Są to drzewa ekologiczne oznaczone literą E.

9 Walka ze szkodnikami! Leśnicy wciąż walczą z różnymi szkodnikami o trwałość lasu. Bez przerwy czuwają nad liczebnością szkodliwych owadów. W lasach występuje bardzo dużo różnych szkodników. Chcąc nie dać się im zaskoczyć, prowadzi się obserwacje ich liczebności poprzez liczenie złożonych jaj, żerujących gąsienic a także dorosłych owadów podczas rójki. Jeśli ilości te przekraczają określone normy, leśnicy podejmują z nimi walkę.

10 Leśnik – przyjaciel lasu na dobre i na złe!
Praca leśnika to nie zawód, to styl życia. Aby dobrze współżyć z lasem, trzeba być jego częścią. Las w przeciągu swojego życia napotyka na wiele trudności, z którymi czasami sam mógłby sobie nie poradzić, dlatego zawsze przy nim znajduje się wierny przyjaciel – leśnik!


Pobierz ppt "Leśnik przyjacielem lasu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google