Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Początki kina Przygotowali: PP i ML.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Początki kina Przygotowali: PP i ML."— Zapis prezentacji:

1 Początki kina Przygotowali: PP i ML

2 Rozwój kina Kino jako efekt iluzji ruchu podczas szybkiej projekcji statycznych obrazów; Wykorzystuje bezwładność ludzkiego oka; Początek kina –jako ruchomego obrazu –datuje się na koniec XIX w.; Fotografia stworzyła podstawy pod wynalezienie obrazu ruchomego; Rozwój technik zapisu obrazu na różnego rodzaju nośnikach; Rozwój techniki optycznej; Obserwacja poruszających się zwierząt i ludzi.

3 Thomas Edison Twórca pierwszego filmu
Kręcenie filmów stało się możliwe dopiero, gdy Thomas Alva Edison wynalazł kinetoskop. Wynalazek ten po raz pierwszy wystawiono publicznie w Nowym Jorku w 1894 roku. Rok później bracia August i Louis Lumière wynaleźli kinematograf, który wyświetlał obrazy na ekranie. 17 metrów taśmy starczyło na nakręcenie ok. 50-sekundowego filmu. Pierwszy pokaz filmowy odbył się 28 grudnia 1895 roku – wystawiane filmy to dwuminutowy obraz pt. Wyjście robotników z fabryki oraz Wjazd pociągu na stację w La Ciotat. Wynalazek braci Lumière szybko znalazł wielu zwolenników. Thomas Edison

4 Pierwszy film Bracia Lumiere
Jako pierwsi film nakręcili bracia Lumiere. Ich filmy to : Dokumentalne Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie (1895) Pierwsza komedia filmowa Ogrodnik polany (1895) Wjazd pociągu na stację w La Ciotat (1896) Bracia Lumiere Wjazd pociągu na stacje La Ciotat

5 Początki kolorowego kina
        Od początków fotografii i kinematografii człowiek dążył, by uwieczniane przez niego obrazy były nasycone większą ilością barw niż tylko czarne i białe. Jednymi z pierwszych osób, którym to się udało byli „Edward Turner oraz Frederick Marshall Lee, który na początku XX wieku opracował technikę tworzenia kolorowych filmów.

6 Wybitny reżyser Arnold Szyfman
Biografia Arnolda Szyfman Urodził się w Ulanowie w rodzinie żydowskiej. Po maturze, w latach , studiował na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach dodatkowo studiował na uniwersytecie w Berlinie. W maju 1906 roku uzyskał stopień doktora filozofii za rozprawę Analiza psychologiczna woli. W latach współpracował z tygodnikiem Świat. Już w dzieciństwie zachwycił go teatr, na studiach zaczął pisać sztuki. Jedną z nich – Fifi – wystawił w 1906 w Teatrze Miejskim w Krakowie Ludwik Solski. W 1907 roku napisał komedię polityczną Pankracy August I, której nigdy nie wystawiono. W Krakowie stworzył także własny teatrzyk Figliki, który już po miesiącu zbankrutował. W 1908 roku za ukochaną aktorką przeprowadził się do Warszawy. W 1909 w restauracji Oaza przy ulicy Wierzbowej otworzył pierwszy w Warszawie kabaret literacko-artystyczny Momus, który prowadził do marca 1910 r. W tym samym roku przyjął chrzest w obrządku rzymskokatolickim. Z jego inicjatywy w 1909 r. rozpoczęto budowę Teatru Polskiego w Warszawie, który zainaugurował działalność w 1913 roku. Stanowisko dyrektora teatru pełnił do lipca 1915 oraz w latach Zgromadził w nim znakomity zespół artystyczny. Warszawska scena na skarpie mogła wówczas poszczycić się największymi sławami aktorskimi.

7 Wybitny aktor Tadeusz Łomnicki
Uznawany jest zgodnie za najwybitniejszego polskiego aktora XX wieku. Odszedł na teatralnej scenie, w czasie próby do ukochanego "Króla Leara". Tadeusz Łomnicki od kina wolał teatr, jednak zapamiętaliśmy go głównie jako Wołodyjowskiego.

8 Dziękujemy za uwagę !


Pobierz ppt "Początki kina Przygotowali: PP i ML."

Podobne prezentacje


Reklamy Google