Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hanka Bielicka BIOGRAFIA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hanka Bielicka BIOGRAFIA"— Zapis prezentacji:

1 Hanka Bielicka BIOGRAFIA
Hanka Bielicka urodziła się w 1915 roku w miejscowości Konowka (obecnie Ukraina). Potem cała rodzina przeprowadziła się do Łomży. Tam spędziła swoje dzieciństwo. Studiowała romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim i aktorstwo w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie pod okiem Aleksandra Zelwerowicza.

2 Studia Zelwer nauczył mnie sztuki aktorskiej Już w szkole uświadomił mi, że będę aktorką charakterystyczną - wspominała w jednym z wywiadów. Tak naprawdę dał mi popalić... dopiero na trzecim roku. Przejęta do granic recytowałam jakiś tragiczny monolog, gdy nagle Zelwerowicz ryknął: "Zabierzcie tego krokodyla ze sceny, bo umrę ze śmiechu!"... A potem jeszcze mnie dobił: "Gdyby przyszło pani do głowy grać Ofelię, to radzę już w pierwszym akcie iść do zakonu, bo inaczej widzowie skonają ze śmiechu" - opowiadała aktorka.

3 Pierwsze kroki na scenie.
Na scenie zadebiutowała w 1939 roku w Teatrze w Wilnie i w czasie okupacji wystąpiła tam kilkakrotnie w rolach komediowych. Po wojnie przeszła do Teatru Dramatycznego w Białymstoku, od 1949 Bielicka grała w warszawskim Teatrze Współczesnym. W 1954 r. na ponad 40 lat związała się z Teatrem Syrena. Często pojawiała się także na estradzie, m.in w kabaretach "Szpak„ i "U Lopka„.

4 Popularne kreacje kabaretowe.
Bielicka najbardziej zasłynęła dzięki kabaretowej postaci Dziuni Pietrusińskiej - komentującej paradoksy rzeczywistości "paniusi miejsko-wiejskiej z dość poważnie zmąconym poczuciem własnych korzeni".

5 Mistrzyni monologu Hanka Bielicka wygłaszała słynne monologi z właściwym sobie... temperamentem, w zawrotnym tempie. W roli Dziuni bawiła publiczność i słuchaczy radiowych przez 25 lat; wygłosiła ponad tysiąc monologów. Atrybutami kreowanej przez siebie postaci uczyniła kapelusze i torebki.

6 Dorobek filmowy. Zagrała w ponad 20 filmach, m. in. w: "Zakazanych piosenkach", "Celulozie", "Cafe pod Minogą", "Małżeństwie z rozsądku" , "Wojnie domowej" , "Badziewiakach „ „ Tygrysach Europy”.

7 Bielicka mówi o sobie. Porównując się z innymi ludźmi w kwestii zawodu, uważam się za osobę absolutnie szczęśliwą - powtarza Bielicka. Jak dodaje, źródłem jej życiowego optymizmu jest przede wszystkim udane dzieciństwo. To azyl, do którego zawsze można się odwołać, kiedy jest człowiekowi ciężko. Za swoją wieloletnią działalność artystyczną Bielicka została odznaczona przez ministra kultury medalem Gloria Ar

8 Znane kreacje filmowe:

9

10

11

12

13 Nagrobek Hanki Bielickiej na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie
Zmarła 9 marca 2006 r. w Warszawie.

14 Ławeczka-pomnik Hanki Bielickiej w Łomży


Pobierz ppt "Hanka Bielicka BIOGRAFIA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google