Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Joanna Kowalska- Ekert

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Joanna Kowalska- Ekert"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Joanna Kowalska- Ekert
W świecie filmu Autor: Joanna Kowalska- Ekert

2 Witaj w Hollywood- Fabryce Snów
Hollywood to sławna w świecie dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i dawny ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego. Hollywood może pochodzić od słów Holy i Wood (ang. Święte drewna)

3

4 Trochę historii… Hollywood zostało założone przez Harveya Hendersona Wilcoxa, który w 1886 wykupił 160 akrów (0,6 km²) ziemi i 1 lutego 1887 roku zarejestrował nazwę "Hollywood" dla nowo powstałego miasta, które sam zaprojektował. Sama nazwa "Hollywood" została zaproponowana przez żonę Wilcoxa, Daeidę, a nie jak się powszechnie uważa od nazwy krzewów, które bez powodzenia próbowano zaszczepić na okolicznych wzgórzach.

5 Na początku XX wieku zaistniały dwie przyczyny, dla których do południowej Kalifornii przenieśli się niektórzy amerykańscy filmowcy. Pierwsza to znakomite warunki pogodowe do kręcenia filmów i dużo słońca. Druga to ucieczka przed agentami Motion Picture Patents Company Edisona, który zarejestrował patenty na kilka kluczowych wynalazków umożliwiających kręcenie i projekcję filmów, oraz kontrolował wszystkie kina na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Kalifornia, była wystarczająco daleko, aby utrudnić ściganie "pirackich" wytwórni filmowych przez agentów Edisona. Ponadto "piraci" zorganizowali tu system "wczesnego ostrzegania", który umożliwiał im szybkie zwijanie nielegalnej produkcji, gdy tylko jakiś agent Edisona pojawiał się na horyzoncie.

6 Wytwórnie zatrudniały też własne gwiazdy aktorskie
Wytwórnie zatrudniały też własne gwiazdy aktorskie. Znaczenie trzech następnych wytwórni - Universal Studios, Columbia Pictures i United Artists było też duże, ale nie posiadały one własnych kin i własnych gwiazd aktorskich. W opozycji do "wielkiej piątki" było ośmiu niezależnych producentów, wśród których byli: Samuel Goldwyn, David O. Selznick, Walt Disney i Walter.

7 Aleja Gwiazd w Hollywood

8 Pierwsze studio filmowe w Hollywood to Nestor Studio założone w 1911 r
Pierwsze studio filmowe w Hollywood to Nestor Studio założone w 1911 r. przez producentów Ala Christie i Davida Horsleya. W tym samym roku pojawili się tu inni niezależni producenci. W latach dwudziestych powstał tu system 5 wielkich wytwórni: Fox (później 20th Century Fox), Loew’s Incorporated (później Metro-Goldwyn-Mayer), Paramount Pictures, RKO (Radio-Keith-Orpheum) i Warner Bros, działające zarówno jako producenci filmów, jak i dystrybutorzy i właściciele kin.

9 Początki kina Początki kina

10 Pierwszy aparat do utrwalania scen ruchomych zbudował w 1891 roku Edison. Był to kinetoskop. Podobne urządzenie (kinematograf - patent z 13 lutego 1894 r.) skonstruowali bracia Auguste i Louis Lumiere. Upowszechniło się ono na początku XX wieku, ściągając do kin i na projekcje objazdowe wielkie rzesze sympatyków nowej, dziesiątej muzy. Pierwsza publiczna projekcja filmu wykonanego kinematografem odbyła się 28 grudnia 1895 roku, w Paryżu, a pierwszym pokazanym filmem był dwuminutowy obraz pt. Wyjście robotników z fabryki. Data ta uznawana jest za moment narodzin kina. Nie były to narodziny bezbolesne. W maju 1897 roku doszło w Paryżu do tragicznego w skutkach pożaru spowodowanego zapaleniem się taśmy filmowej. Celuloid był bowiem tak łatwopalny, że nawet chwilowe zatrzymanie przesuwania się taśmy mogło spowodować jej zapalenie. Mimo to nowinka przyjęła się zarówno w Europie jak i za oceanem.

11 Kino zawdzięcza swoje istnienie braciom Lumière- francuskim chemikom.
W 1895 wynaleźli kinematograf i zorganizowali pierwszą publiczną projekcję filmu. W 1899 opracowali zasadę tzw. fotoramy (fotografii panoramicznej). W 1907 rozpoczęli w swej wytwórni w Lyonie produkcję płyt do fotografii barwnej.

12 Wynalazek braci Lumière szybko znalazł wielu zwolenników
Wynalazek braci Lumière szybko znalazł wielu zwolenników. Początkowo rejestrowano tylko wydarzenia dokumentalne (Wjazd pociągu na stację, Śniadanie dziecka - braci Lumiere). I chociaż za pierwszy, inscenizowany film fabularny uznaje się Polanego ogrodnika z 1895 r., to dopiero na początku XX wieku zaczęto tworzyć filmy opowiadające jakieś historie, nie zaś tylko odtwarzające realne wydarzenia. Pionierem takich filmów był Georges Melies, autor Podróży na księżyc z 1902 roku. Melies wykorzystał po raz pierwszy triki i efekty specjalne.

13 Pierwszy kinetoskop. Film był oglądany tylko przez jednego widza przez specjalny wizjer.

14 Pierwszy projektor

15 Lata przed I wojną światową to okres wielkiego rozwoju kina francuskiego. Ówczesne kinoteatry zatrudniają wieloosobowe orkiestry. Powstaje nawet towarzystwo, które nie sprzedaje filmów, ale je wypożycza. W 1910 roku wyświetlony zostaje we Francji jeden z pierwszych "nowoczesnych" filmów, w którym grają aktorzy Komedii Francuskiej. Jest to początek końca anonimowości wykonawców i reżyserów.

16 Kino i akcent polski Wśród pionierów kina nie brakuje Polaków.
Pierwszymi polskimi realizatorami filmowymi na przeł. XIX i XX w. byli: Kazimierz Prószyński - konstruktor i wynalazca pleografu – kamery i projektora nowocześniejszego niż kinematograf, filmujący krótkie scenki rodzajowe z życia codziennego Warszawy

17 oraz Bolesław Matuszewski, który realizował krótkie filmy dokumentalne (m.in. z wizyty cesarza Wilhelma II) jako operator firmy Lumiere. W 1910 r. w Kownie Władysław Starewicz zrealizował pierwszy w świecie film lalkowy z animacją poklatkową (Piękna Lukanida - premiera w Moskwie w 1912).

18 Do roku 1910 istniały już tysiące sal kinowych w Ameryce i Europie, a w 1912 roku nakręcono pierwsze filmy pełnometrażowe. Filmy nieme charakteryzowała powolność akcji, banalność wątków i prosta charakteryzacja, opierały się głównie na wyrazistej grze aktorskiej.

19 Udźwiękowienie kina W 1922 roku opatentowano metodę udźwiękowienia taśmy filmowej, co wpłynęło na szybki rozwój sztuki kinematograficznej pod względem technicznym, jak i artystycznym. Pierwszy fabularny film dźwiękowy powstał dopiero pięć lat później – w 1927 roku.

20 Przodownictwo w tej dziedzinie sztuki od razu przejęły Stany Zjednoczone, a głównym ośrodkiem przemysłu filmowego stało się Hollywood. Największą produkcją filmową okresu międzywojennego okazał się obraz z 1939 roku - "Przeminęło z wiatrem", w reżyserii Victora Fleminga, z Clarkiem Gable i Vivien Leigh, opowiadający historię miłosną z czasów wojny secesyjnej.

21 Kino dzisiaj Na całym świecie można zaobserwować ekspansję sieci nowoczesnych, pięknych kin wielosalowych ( są to tzw. multipleksy), które powstają najczęściej przy centrach handlowych; jednocześnie z rynku wypierane są niewielkie kina tradycyjne. Właściciele tych ostatnich uważają, że dzieje się tak przede wszystkim na skutek nieuczciwej konkurencji, dyskryminowania mniejszych obiektów przez dystrybutorów kopii filmowych.

22

23

24 Innymi czynnikami, które powodują upadanie mniejszych kin, jest m. in
Innymi czynnikami, które powodują upadanie mniejszych kin, jest m.in. upowszechnienie tzw. kina domowego, coraz łatwiejszy dostęp do nielegalnych kopii filmów w Internecie oraz zwiększenie wymagań widzów wobec wyposażenia sal projekcyjnych.

25 Jedną z reakcji na rozwój multipleksów jest przekształcanie się części kin, zwłaszcza wielkomiejskich, w tzw. arthouse-y, czyli kina artystyczne, które stawiają na ambitny repertuar i puszczają filmy, które często nie są w ogóle wyświetlane w multipleksach, np. klasykę kina.

26

27

28

29

30 Łódzkie więzi z Hollywood
Nie bez przyczyny Łódź nazywa się miastem filmu. To właśnie tu w 1945 r. powstała Wytwórnia Filmów Fabularnych, która była kolebką polskiej kinematografii powojennej. W Łodzi działała Wytwórnia Filmów Oświatowych i Wytwórnia Kopii Filmowych. Filmy animowane powstawały w ” Se-Ma-Fo-Rze”. Od 1948 r. działa w Łodzi słynna szkoła filmowa. Jej absolwentami są znani w całym świecie polscy reżyserzy, m.in. Roman Polański, laureat Oskara za całokształt twórczości - Andrzej Wajda oraz Krzysztof Kieślowski.

31 Andrzej Wajda, Jane Fonda i Oskar

32 Muzeum Kinematografii

33 Łódzka filmówka Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera powstała w 1958 roku w wyniku połączenia dwóch łódzkich uczelni, które działały w mieście od Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej. Od 1949 przy szkole istnieje Ośrodek Produkcji Filmów, w którym studenci realizują prace praktyczne i dyplomowe.

34 Dodatkowym magnesem, który przyciąga filmowców do Łodzi jest również organizowany tutaj od 2000 r. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

35 Na to wyjątkowe święto kina docierają do Łodzi największe gwiazdy
Na to wyjątkowe święto kina docierają do Łodzi największe gwiazdy. Nic więc dziwnego, że ściągają tu co roku setki studentów uczelni filmowych z całego świata. David Lynch zachwycił się Łodzią tak bardzo, że przyjeżdżał tu już kilka razy. Zrobił tysiące zdjęć w starych łódzkich fabrykach , nakręcił tez etiudę na ulicy Wschodniej. Wyznał, że zachwycają go różne odcienie szarości tego miasta. Christopher Doyle – autor zdjęć m.in. do filmu „Hero”- wpadał do Łodzi z Szanghaju na jedną noc, żeby pobyć w festiwalowej atmosferze.

36 Idealne wnętrze do zagrania w filmie

37 Łódzka Aleja Gwiazd Wzorem słynnej hollywoodzkiej Alei Gwiazd, na ulicy Piotrkowskiej , między ul. 6 Sierpnia a Andrzeja Struga, zaczęto tworzyć łódzką Aleję Sławy. Pomysłodawcą był znakomity polski aktor- Jan Machulski. Co roku odsłaniane są kolejne gwiazdy polskich artystów kina. Honorowani są aktorzy, reżyserzy i operatorzy, a także twórcy muzyki filmowej. Pierwsza gwiazda została odsłonięta w 1997 roku. Odsłaniał ją Andrzej Seweryn, odtwórca postaci Maksa Bauma z „ Ziemi obiecanej”.

38

39 Miejsce na Twoją gwiazdę w Hollyłódź

40 Oskar, który czeka być może na Ciebie…

41 Bibliografia Joanna Podolska: Złota księga Łódź www.wikipedia.org


Pobierz ppt "Autor: Joanna Kowalska- Ekert"

Podobne prezentacje


Reklamy Google