Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISTORIA FOTOGRAFII.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISTORIA FOTOGRAFII."— Zapis prezentacji:

1 HISTORIA FOTOGRAFII

2 Joseph-Nicéphore Niépce
W 1826 otrzymał pierwszy trwały obraz fotograficzny wykorzystując do tego światłoczułe właściwości asfaltu syryjskiego - datę tę uznaje się za początek fotografii. Materiałem była płyta cynowa pokryta asfaltem syryjskim (Bitumin), którą eksponowano w aparacie na działanie słońca. Po ośmiu godzinach powstawała odbitka. Asfalt syryjski po naświetleniu i wypłukaniu nienaświetlonych miejsc olejkiem lawendowym dawał gotowy obraz na metalowej płytce, w celu zrobienia kopii pokrywano ją tłustą farbą litograficzną i w prasie graficznej otrzymywano kopie na papierze. Technika ta miała służyć reprodukcji dzieł sztuki. Po śmierci Niépce'a, prace kontynuował jego współpracownik Louis Jacques Daguerre, który w 1839 zaprezentował technikę nazwaną dagerotypią. Joseph-Nicéphore Niépce (ur. 7 marca1765 w Chalon-sur-Saône, zm. 5 lipca 1833 w Saint-Loup-de-Varennes) francuski fizyk i wynalazca.

3 Nicéphore Niépce – Widok z okna w Le Gras (1827)
PIERWSZA UDANA TRWAŁA FOTOGRAFIA. Czas naświetlania 8 godzin 20 minut !!!

4 Tę technikę fotografii, nazwano od jego nazwiska dagerotypią.
Zainteresowany ideą utrwalenia obrazów uzyskiwanych za pomocą urządzenia camera obscura, Daguerre poznał za pośrednictwem optyka Vincenta Chevaliera Josepha-Nicéphore'a Niépce'a, który co najmniej od lat 20. XIX (a może i od końca XVIII wieku) prowadził badania w tym kierunku. Metoda Niépce , nazwana przez niego heliografią, była jednak bardzo niedoskonała i wymagała naświetlania trwającego 8 godzin. W 1829 Niépce wszedł w spółkę z Daguerrem, jednak już 4 lata później Niépce zmarł. Daguerre kontynuował prace nad nową techniką, wykorzystując do pokrywania płyt jodek srebra. W 1835 odkrył zjawisko obrazu utajonego, co pozwoliło mu na znaczne skrócenie czasu naświetlania. W 1838 opatentował wynalazek. Tę technikę fotografii, nazwano od jego nazwiska dagerotypią. Daguerre Louis Jacques Mandé ( ), francuski fizyk i malarz dekorator.

5 Louis Daguerre - Boulevard du Temple (1838)
pierwsza fotografia zaludnionego obszaru Rejestracja obrazu stworzyła inną rzeczywistość niż widziana przez fotografującego. Osób nie widać na zdjęciu, bo poruszały się. Wyjątkiem jest w lewym dolnym rogu rozpoznawalny człowiek stojący nieruchomo przed czyścibutem.

6 James Clerk Maxwell (ur. 13 czerwca 1831 w Edynburgu,
zm. 5 listopada 1879 w Cambridge) – szkocki fizyk i matematyk. Autor wielu wybitnych prac z zakresu elektrodynamiki, kinetycznej teorii gazów, optyki i teorii barw. Maxwell odkrył, że kolorową fotografię można wykonać za pomocą czerwonych, niebieskich i zielonych filtrów optycznych. Pierwszą fotografię barwną zaprezentował w 1861 roku. Fotografia przedstawiała wstążkę tartanu (rodzaj szkockiej kraciastej tkaniny)

7 James Clerk Maxwell – Wstążka tartanu (1861)
Pierwsza fotografia barwna

8 Współczesna fotografia
Na przełomie XX i XXI wieku rozwinęły się urządzenia do fotografowania. Obecnie w głównej mierze używane są aparaty cyfrowe Aparat cyfrowy zapisuje obraz podobnie jak informacje w pamięci komputera. Jego zaletą jest to, że otrzymane zdjęcia mogą być w prosty sposób zmieniane na komputerze, a następnie drukowane w dowolnej liczbie kopii.

9 KONIEC


Pobierz ppt "HISTORIA FOTOGRAFII."

Podobne prezentacje


Reklamy Google