Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISTORIA FOTOGRAFII Joseph-Nicéphore Niépce (ur. 7 marca1765 w Chalon-sur- Saône, zm. 5 lipca 1833 w Saint-Loup-de-Varennes) francuski fizyk i wynalazca.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISTORIA FOTOGRAFII Joseph-Nicéphore Niépce (ur. 7 marca1765 w Chalon-sur- Saône, zm. 5 lipca 1833 w Saint-Loup-de-Varennes) francuski fizyk i wynalazca."— Zapis prezentacji:

1

2 HISTORIA FOTOGRAFII

3 Joseph-Nicéphore Niépce (ur. 7 marca1765 w Chalon-sur- Saône, zm. 5 lipca 1833 w Saint-Loup-de-Varennes) francuski fizyk i wynalazca. W 1826 otrzymał pierwszy trwały obraz fotograficzny wykorzystując do tego światłoczułe właściwości asfaltu syryjskiego - datę tę uznaje się za początek fotografii. Materiałem była płyta cynowa pokryta asfaltem syryjskim (Bitumin), którą eksponowano w aparacie na działanie słońca. Po ośmiu godzinach powstawała odbitka. Asfalt syryjski po naświetleniu i wypłukaniu nienaświetlonych miejsc olejkiem lawendowym dawał gotowy obraz na metalowej płytce, w celu zrobienia kopii pokrywano ją tłustą farbą litograficzną i w prasie graficznej otrzymywano kopie na papierze. Technika ta miała służyć reprodukcji dzieł sztuki. Po śmierci Niépce'a, prace kontynuował jego współpracownik Louis Jacques Daguerre, który w 1839 zaprezentował technikę nazwaną dagerotypią.

4 Nicéphore Niépce – Widok z okna w Le Gras (1827) PIERWSZA UDANA TRWAŁA FOTOGRAFIA. Czas naświetlania 8 godzin 20 minut !!!

5 Daguerre Louis Jacques Mandé (1789-1851), francuski fizyk i malarz dekorator. Zainteresowany ideą utrwalenia obrazów uzyskiwanych za pomocą urządzenia camera obscura, Daguerre poznał za pośrednictwem optyka Vincenta Chevaliera Josepha- Nicéphore'a Niépce'a, który co najmniej od lat 20. XIX (a może i od końca XVIII wieku) prowadził badania w tym kierunku. Metoda Niépce, nazwana przez niego heliografią, była jednak bardzo niedoskonała i wymagała naświetlania trwającego 8 godzin. W 1829 Niépce wszedł w spółkę z Daguerrem, jednak już 4 lata później Niépce zmarł. Daguerre kontynuował prace nad nową techniką, wykorzystując do pokrywania płyt jodek srebra. W 1835 odkrył zjawisko obrazu utajonego, co pozwoliło mu na znaczne skrócenie czasu naświetlania. W 1838 opatentował wynalazek. Tę technikę fotografii, nazwano od jego nazwiska dagerotypią.

6 Louis Daguerre - Boulevard du Temple (1838) pierwsza fotografia zaludnionego obszaru Rejestracja obrazu stworzyła inną rzeczywistość niż widziana przez fotografującego. Osób nie widać na zdjęciu, bo poruszały się. Wyjątkiem jest w lewym dolnym rogu rozpoznawalny człowiek stojący nieruchomo przed czyścibutem.

7 James Clerk Maxwell (ur. 13 czerwca 1831 w Edynburgu, zm. 5 listopada 1879 w Cambridge) – szkocki fizyk i matematyk. Autor wielu wybitnych prac z zakresu elektrodynamiki, kinetycznej teorii gazów, optyki i teorii barw. Maxwell odkrył, że kolorową fotografię można wykonać za pomocą czerwonych, niebieskich i zielonych filtrów optycznych. Pierwszą fotografię barwną zaprezentował w 1861 roku. Fotografia przedstawiała wstążkę tartanu (rodzaj szkockiej kraciastej tkaniny)

8 James Clerk Maxwell – Wstążka tartanu (1861) Pierwsza fotografia barwna

9 Na przełomie XX i XXI wieku rozwinęły się urządzenia do fotografowania. Obecnie w głównej mierze używane są aparaty cyfrowe Aparat cyfrowy zapisuje obraz podobnie jak informacje w pamięci komputera. Jego zaletą jest to, że otrzymane zdjęcia mogą być w prosty sposób zmieniane na komputerze, a następnie drukowane w dowolnej liczbie kopii.

10


Pobierz ppt "HISTORIA FOTOGRAFII Joseph-Nicéphore Niépce (ur. 7 marca1765 w Chalon-sur- Saône, zm. 5 lipca 1833 w Saint-Loup-de-Varennes) francuski fizyk i wynalazca."

Podobne prezentacje


Reklamy Google