Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tadeusz Łopuszański. ur. 15 stycznia 1874 we Lwowie, zm. 1955 w Gliwicach w wieku 81 lat.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tadeusz Łopuszański. ur. 15 stycznia 1874 we Lwowie, zm. 1955 w Gliwicach w wieku 81 lat."— Zapis prezentacji:

1 Tadeusz Łopuszański

2 ur. 15 stycznia 1874 we Lwowie, zm w Gliwicach w wieku 81 lat.

3 Pedagog, działacz oświatowy, twórca i dyrektor sławnej szkoły eksperymentalnej Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie.

4 Tadeusz Łopuszański z grupą pierwszych maturzystów i gronem nauczycielskim.

5 Dyrektor Tadeusz Łopuszański z grupą Rydzyniaków. Kraków, 1946 r.

6 Herbatka kółka fizycznego

7

8

9 Syn Edwarda i Walerii z Koriersów, uczęszczał do Gimnazjum św. Anny w Krakowie. Studiował na wydziale filologicznym w zakresie matematyki i fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach

10 Przez kilka lat pracował jako nauczyciel w szkołach w Krakowie i Rzeszowie. W latach odbył dwie stypendialne podróże do Anglii, Francji, Niemiec i Szwajcarii dla zapoznania się z aktualnymi prądami w nowoczesnej pedagogice i z ruchami reformatorskimi w szkolnictwie średnim.

11 W latach z własnej inicjatywy pracował w Krakowie na stanowisku inspektora szkolnego Okręgu Krakowskiego "aby mieć wpływ na podnoszenie szkolnictwa ludowego".

12 W latach społecznie podjął dodatkową pracę jako dyrektor Wiejskiego Ogniska Wychowawczego w Prokocimiu koło Krakowa. Placówka była prowadzona przez Towarzystwo Szkoły Ludowej. W ośrodku tym przystąpił do realizacji swych założeń programowych, dotyczących konieczności zróżnicowania program nauki według zainteresowań i uzdolnień uczniów.

13 W latach na stanowisku inspektora Okręgu Szkolnego przy Komendzie Powiatowej w Lublinie wprowadzał powszechność nauczania w całym Okręgu, zaopatrywał wszystkie szkoły powiatu lubelskiego w poważne biblioteki, w znaczącej części z własnej pensji.

14 W listopadzie 1917 przeszedł do pracy w Departamencie Oświaty w administracji Rady Regencyjnej w Warszawie. W listopadzie 1918 objął stanowisko szefa sekcji szkolnictwa średniego, następnie podsekretarza stanu w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

15 W latach był ministrem tego resortu w rządach Leopolda Skulskiego i Władysława Grabskiego. Przez następne 6 lat był podsekretarzem stanu w tymże ministerstwie. Po przewrocie majowym w 1926 przeszedł na emeryturę.

16 W 1927 doprowadził do skutku swe wieloletnie zabiegi o odtworzenie Fundacji Sułkowskich z odzyskaniem jej bazy majątkowej, uczestniczył też w organizowaniu Kuratorium Fundacji. W 1928 został przez to Kuratorium powołany na stanowisko dyrektora Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie.

17 Tu realizował cel swego życia – stworzenie doświadczalnego ośrodka nowoczesnej pedagogiki dla polskiego szkolnictwa średniego. Wypracował nowoczesne metody wychowania w szkole średniej, opartego na wysokim poziomie nauki z zamiłowaniem do wybranego zawodu i zainteresowaniem sprawami społecznymi kraju.

18 Metody te zaprezentował w swoich dwu książkach o Gimnazjum w Rydzynie. Tadeusz Łopuszański kładł wielki nacisk na wychowanie sportowe w Gimnazjum rydzyńskim, bo sam był zażartym sportowcem w swoich młodszych latach.

19 Dyrektor Tadeusz Łopuszański gratuluje zwycięstwa rydzyniakom podczas VI zawodów międzyszkolnych Rydzyna – Krzemieniec. Rydzyna, maj 1938 r.

20 W 1906 stworzył klub piłki nożnej uczniów II Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie. Klub ten później połączył się z innymi, żeby stworzyć Klub Wisła-Kraków. Łopuszański był pierwszym prezesem tego klubu.

21 Był również taternikiem, i jednym z pierwszych, którzy wspinali się na Ostry Szczyt w Tatrach w W tymże roku był członkiem komitetu organizacyjnego nowej Sekcji Turystycznej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT) w Zakopanem. W 1905 był członkiem grupy, która po raz pierwszy weszła na Żabi Szczyt Wyżni.

22 Niestety wybuch II wojny światowej przerwał jego owocną pracę. Lata wojny spędził na wsi w majątku jednego z jego uczniów.

23 Po wojnie nowe władze nie dopuściły Łopuszańskiego do pracy w ukochanym zawodzie. Początkowo mieszkał w Krakowie, potem przeniósł się do Gliwic, gdzie zmarł w 1955 roku. Na własną prośbę pochowany w Rydzynie.

24 Był odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i francuską Legią Honorową.


Pobierz ppt "Tadeusz Łopuszański. ur. 15 stycznia 1874 we Lwowie, zm. 1955 w Gliwicach w wieku 81 lat."

Podobne prezentacje


Reklamy Google