Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 HONLANDIA. 2 COS O HOLANDII Holandia – po ł o ż one w Europie pa ń stwo i cz ęść sk ł adowa Królestwa Niderlandów, tworzonego ponadto przez Arub ę oraz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 HONLANDIA. 2 COS O HOLANDII Holandia – po ł o ż one w Europie pa ń stwo i cz ęść sk ł adowa Królestwa Niderlandów, tworzonego ponadto przez Arub ę oraz."— Zapis prezentacji:

1 1 HONLANDIA

2 2 COS O HOLANDII Holandia – po ł o ż one w Europie pa ń stwo i cz ęść sk ł adowa Królestwa Niderlandów, tworzonego ponadto przez Arub ę oraz Curaçao i Sint Maarten (by ł e Antyle Holenderskie, le żą ce na Karaibach. Do Holandii nale żą ponadto karaibskie wyspy Bonaire, Sint Eustatius i Saba[4]). Holandia jest monarchi ą konstytucyjn ą po ł o ż on ą w zachodniej cz ęś ci Europy nad Morzem Pó ł nocnym, które oblewa j ą od pó ł nocy i zachodu. Graniczy na po ł udniu z Belgi ą oraz na wschodzie z Niemcami (obecne granice wytyczono w roku 1839). Jest cz ł onkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ i NATO. Holandia stanowi obszar g ę sto zaludniony. Oko ł o jednej czwartej jej terytorium le ż y poni ż ej poziomu morza. Znana jest z licznych wiatraków, sera, chodaków, tulipanów, rowerów, przyzwolenia dla mi ę kkich narkotyków oraz legalizacji prostytucji, aborcji, eutanazji i zwi ą zków mi ę dzy osobami tej samej p ł ci. W Holandii swoj ą siedzib ę ma Mi ę dzynarodowy Trybuna ł Karny dla by ł ej Jugos ł awii, Mi ę dzynarodowy Trybuna ł Sprawiedliwo ś ci i Mi ę dzynarodowy Trybuna ł Karny.

3 3 Amsterdam-stolica Holandii

4 4 Informacje na temat herbu Herb Holandii wywodzi si ę z XIII- wiecznego herbu królewskiej dynastii Ora ń skiej-Nassau (lew). W czasie okupacji hiszpa ń skiej 17 prowincji utworzy ł o parlament i za herb przyj ę to lwa trzymaj ą cego w jednej ł apie 17 strza ł, a w drugiej miecz — symbol mocy. Gdy siedem prowincji zjednoczy ł o si ę, tworz ą c obecn ą Holandi ę, zredukowano do siedmiu liczb ę strza ł. Pod tarcz ą herbow ą umieszczony jest francuski napis: Je maintiendrai ("Utrzymam"). Powy ż ej tarczy herbowej — królewska korona Holandii.

5 5 Pare s ł ów po holendersku Dzie ń dobry –Goedemorgen Dobranoc - goedenacht, welterusten Tak – ja Nie – nee która godzina? - Hoelaat is het? Przepraszam - sorry, pardon Prosz ę – alstublieft Dzi ę kuj ę - dank u wel

6 6 Kuchnia holenderska Zupy (m.in zupa grochowa, zupa serowa, zupa z br ą zowej fasolki) Ziemniaki Sery (m.in. Gouda, Leerdammer, Edammer) Warzywa i owoce (m.in. buraki czerwone, maliny, je ż yny i jagody) Mi ę so (m.in. wieprzowe i wo ł owe, konina i baranina) Ryby (m.in. Ś ledzie,dorsze,krewetki,makrele) Napoje (m.in. Piwo,wino,mleko,kawa,herbata)

7 7

8 8 Wiatrak holenderski Wiatrak holenderski (wiatrak holender, wiatrak wieżyczkowy) – typ wiatraka charakteryzujący się nieruchomym, masywnym korpusem (zwykle murowanym, na planie koła lub wieloboku), na którym umocowana jest obracana na łożysku bryła dachowa ze śmigłami. Pozwalało to łatwiej dostosować śmigła wiatraka do kierunku wiatru. Powstanie pierwszych, pojedynczych wiatraków wieżyczkowych z ruchomą częścią dachową jest datowane na koniec XIV w. Ten typ wiatraka powstał ostatecznie w północnej Holandii. Skonstruował go w XVII w. Jan Andriasz Leeghwater. W 1750 "holendry" udoskonalone zostały przez A. Meikle. Na czapie umieścił wiatraczek po przeciwległej stronie w stosunku do dużych skrzydeł.

9 9 Symbol Holandii Jeden z symboli Holandii tulipany są ulubionym kwiatem w tym kraju i rzeczywiście są tu najpiękniejsze na świecie. W XVII wieku umiłowanie tulipanów przybrało w Holandii rozmiary szaleństwa, gdy zaczęła się trwająca przez kilka lat spekulacja cebulkami rzadkich odmian tulipanów i ceny niektórych cebulek przewyższały cenę dobrego domu. Dziś nieporównanie tańsze, nadal zachwycają pięknem.

10 10 Rowery w holandii Holandia kojarzy nam się z wiatrakami, tulipanami, drewniakami i … rowerami. Dosyć płaska powierzchnia Holandii, dobrze rozplanowana bogata sieć ścieżek rowerowych pozwala na używanie roweru jako jednego z najlepszych środków transportu. Ponad 85% mieszkańców Holandii posiada przynajmniej jeden rower, a każde domostwo ma przynajmniej 3 rowery, 18 milionów rowerów oznacza, że jest ich więcej niż mieszkańców. Najbardziej popularnym typem roweru w Holandii jest tzw. omafiets, którego używa około 60% mieszkańców. Ten tradycyjny damski dwukołowy pojazd odznacza się dużymi kołami, wysoko umiejscowioną kierownicą i niesamowitą wygodą jazdy z wyprostowanym kręgosłupem. Niegdyś ramy tych rowerów były tylko w kolorze czarnym, w dzisiejszych czasach można je spotkać we wszystkich kolorach tęczy jak również malowane w różne ciekawe wzorki

11 11 Zamek de Haar Zamek de Haar położony jest w pobliżu Haarzuilens, w prowincji Utrecht w Holandii. Obecne budynki, zbudowane na pierwotnego zamku, data z 1892 roku i są dziełem holenderskiego architekta PJH Cuypers, w neogotyckim projektu renowacji finansowanej przez rodziny Rothschildów

12 12 Begijnhof Begijnhof jest jednym z najstarszych wewnętrznych sądów w mieście Amsterdam. Grupa obiektów zabytkowych, głównie mieszkań prywatnych, centrum na nim. Jak sama nazwa wskazuje, był pierwotnie Béguinage. Dziś jest to również miejsce z angielskiego Kościoła Reformowanego.

13 13 Sabot Sabot (drewniak) - oryginalnie obuwie stworzone wyłącznie z drewna, używane przez biednych chłopów w Holandii. Obecnie w Holandii produkuje się około 3 milionów par sabotów rocznie. Są najsłynniejszym elementem stroju holenderskiego, w Holandii i Flandrii wykonywane z drewna olchowego. To uniwersalne obuwie noszone było przez wszystkie klasy społeczne, nawet przez królowe. Nazwa sabota zrobiła zaskakującą karierę w innych dziedzinach życia: w wieku rewolucji przemysłowej zbuntowani robotnicy używali twardych sabotów do niszczenia - w ich mniemaniu - konkurujących z nimi maszyn stąd "sabotaż". W 1997 roku holenderskie saboty otrzymały certyfikat Unii Europejskiej potwierdzający ich wyjątkowe zalety. Saboty wytrzymują: w temperaturze od -20 do 150 ˚C, nacisk punktowy na pięcie 400 kg i 750 kg na palcach, są nieprzemakalne.

14 14 Strój holenderski

15 15 Ź ród ł a: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wn ahttp://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wn a https://www.google.com/imghp?hl=pl&gws_rd=ssl http://www.holandia.nawakacjach.info /http://www.holandia.nawakacjach.info /


Pobierz ppt "1 HONLANDIA. 2 COS O HOLANDII Holandia – po ł o ż one w Europie pa ń stwo i cz ęść sk ł adowa Królestwa Niderlandów, tworzonego ponadto przez Arub ę oraz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google