Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Makroekonomia Teoria pieniądza, inflacja, efekty Cantillona, hiperinflacja, deflacja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Makroekonomia Teoria pieniądza, inflacja, efekty Cantillona, hiperinflacja, deflacja."— Zapis prezentacji:

1 Makroekonomia Teoria pieniądza, inflacja, efekty Cantillona, hiperinflacja, deflacja.

2 Plan zajęć 1. Kartkówka. 2. Hiperinflacja. 3. Deflacja. 4. Krzywa Philipsa.

3 Kartkówka 1. Wyjaśnij, czym jest pieniądz i jakie jest jego znaczenie. 2. Wyjaśnij, czym jest inflacja cenowa i jakie są jej przyczyny. 3. Wyjaśnij do jakich skutków prowadzi inflacja?

4 Hiperinflacja Hiperinflacja to tak znaczna inflacja, kiedy ludzie tracą zaufanie do pieniądza. Roczny okres, w ciągu którego miesięczna stopa inflacji przekracza 50 proc. Hiperinflacja zniszczyła 20% walut. Najbardziej znane to: eksperyment Johna Lawa, francuska rewolucja, continentale, greenbacki, niemiecka, Zimbabwe. Od II w. ś. średnio co 1,5 roku na świecie.

5 Hiperinflacja

6

7

8

9

10

11

12 Hiperinflacja niemiecka  4 sierpnia 1914 r. zawieszono wymienialność marki na złoto.  Deficyty budżetowe (m.in. z powodu wojny) finansowano drukiem pieniądza.  Ilość marek: 8,61 mld w kwietniu 1923 r. i 400 trylionów (400×10 18 ) w listopadzie 1923 r.  W ciągu 5 lat ceny wzrosły 500 miliardów razy. W ciągu listopada 1923 r., cena dolara w papierowej marce wzrosła o 8,9 12 proc.

13 Hiperinflacja niemiecka

14 Hiperinflacja najbardziej uderzyła w klasę średnią. Rosła przestępczość: w 1923 r. o 50% od 1913 r. Tkanka moralna została osłabiona, rósł też interwencjonizm oraz ekstremizm polityczny... Politycznie niezawisły bank centralny. Przed listopadem 1923 roku jedyny wzrost w liczbie zwierząt ubijanych na mięso zanotowano w przypadku psów (s. 248-249).

15 Deflacja Deflacja monetarna i cenowa. Źródła deflacji cenowej 1) spadek podaży pieniądza; 2) wzrost popytu na pieniądz a) tezauryzacja; b) wzrost podaży dóbr i usług.

16 Deflacja Czy można zarobić na życie i odnosić zyski, gdy poziom cen spada?

17 Deflacja na rynku komputerów (wydatki wzrosły o 2700%)

18 Deflacja cenowa jako antitodum na deflację monetarną Wyobraźmy sobie, że przed kryzysem finansowym Bill robił zakupy raz w tygodniu w lokalnym supermarkecie. Na zakup wody przeznaczał 10 USD. Przy cenie 1 USD za butelkę, mógł kupić 10 butelek. Teraz, w czasie kryzysu, Bill może wydać na wodę jedynie 5 USD. Pytanie: Ile musiałaby kosztować butelka wody, aby Bill mógł za 5 USD nabyć 10 butelek, za które płacił 10 USD?

19 Deflacja w standardzie złota

20 Deflacja a wzrost realnych płac

21 Czy deflacja jest szkodliwa? Która deflacja? Walka z deflacją czy źródłem? Polityka monetarna ma „neutralizować” spadek cen, by były stabilne. Deflacja wynikająca ze wzrostu produktywności powszechnie jest uważana za korzystne zjawisko. Tezauryzacja - reakcja na wzrost niepewności. Spadek podaży pieniądza najbardziej kontrowersyjny. Ceny się dostosowują do zmian na rynku.

22 Krzywa Philipsa Obraz wymienności dwóch celów makroekonomicznych: niskiego bezrobocia i niskiej inflacji. Pierwotnie zamiast inflacji był wzrost nominalnej stawki płacowej. Krótko- i długookresowa krzywa Philipsa (wymienność tylko w krótkim okresie za sprawą iluzji pieniężnej).

23 Krzywa Philipsa

24 Podsumowanie

25 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Makroekonomia Teoria pieniądza, inflacja, efekty Cantillona, hiperinflacja, deflacja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google