Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hodowla i uprawa pomidora

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hodowla i uprawa pomidora"— Zapis prezentacji:

1 Hodowla i uprawa pomidora
W Polsce

2 O pomidorze… Pomidor uprawny (Lycopersicon esculentum) - gatunek jednorocznej rośliny warzywnej, stara roślina uprawna, obecnie rozpowszechniona w całym świecie.. Pomidory spożywa się na surowo, w sałatkach, a także używa do zup, sosów i spaghetti, dusi, smaży i nadziewa. Wchodzą w skład pikli i czatnejów, wytwarza się z nich sok, przecier, koncentrat i keczup.

3 Historia pomidora Historia pomidorów ma swój początek w Ameryce Środkowej i Południowej. Dziko rosnące pomidory były niewielkie, jednak Majowie po odkryciu, że są jadalne, wyhodowali odmiany o większych owocach. Do Europy dotarły dopiero w XV wieku, po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Początkowo pomidory traktowane były jako rośliny trujące. Podejrzewano je również o wywoływanie miłosnego szału. Stąd zrodziła się ich nazwa "jabłko miłości".

4 Wartości odżywcze (na100g):
Co nam daje pomidor? Roślina jadalna : Pomidory spożywane są pod różnymi postaciami: w stanie surowym, jako składnik zup, sosów, sałatek, kanapek, potraw z ryżu. Pomidory są też przetwarzane na soki, przeciery i koncentraty. Składniki pokarmowe Witaminy Składniki mineralne woda 94,5 g witamina A 0,38 mg magnez 10 mg energia 18 kcal witamina B1 0,06 mg fosfor 24 mg błonnik 1,4 g witamina B2 0,04 mg żelazo 0,4 mg białko 0,9 g witamina B6 0,11 mg sód 1,2 mg tłuszcze 0,2 g witamina C 15 mg wapń węglowodany 2,8 g witamina PP 0,7 mg potas 280 mg Wartości odżywcze (na100g):

5 Hodowla i uprawa

6 Wymagania klimatyczne i glebowe
Pomidor jest warzywem, który lubi ciepło i słońce, nie przepada za chłodnymi i zimnymi dniami oraz opadów deszczu. Najlepsza temperatura dla rozwoju pomidorów to temperatura powyżej 23 stopni Celsjusza, jeśli temp spadnie poniżej temperatury 0 stopni Celsjusza to pomidor przemarznie i zgnije. Pomidory są warzywami , które będą rosły na każdym rodzaju gleby. Pomidor nie boi się gleb lekko-kwaśnych.

7 Uprawa – sadzenie Pomidory dość długo plonują aż do przymrozków. Aby dłużej plonowały siejemy wcześniej nasiona do wcześniej przygotowanych pojemników. Gdy posiejemy pomidory w pojemnikach należy dostarczyć im duża ilość światła, aby dobrze się rozwijały. Sadzonki do gruntu sadzimy dopiero w połowie maja pomidory najlepiej posadzić w dzień pochmurny gdyż jest wtedy większe prawdopodobieństwo, że się przyjmą. W okresie słonecznej pogody pomidory sadzimy rano lub wieczorem. Pomidory sadzimy w rzędach o odstępach od 40 do 60 cm w zależności od odmiany. Paliki podporowe do pomidorów wbijamy około 10 cm od łodygi pomidora.

8 Uprawa - hodowla Po 8-12 dniach od posadzenia rozsady należy pomidory zasilić nawozem (saletrą) drugą dawkę nawozu stosujemy w czasie plonowania pomidorów. Kolejnym ważnym zabiegiem w uprawie pomidorów jest cięcie, czyli usunięcie bocznych pędów. Cięcie jest potrzebne ze względu na szybsze dojrzewanie pomidorów. Pędy boczne, które są dłuższe niż 10 cm należy obłamywać.

9 Zbiór Zbiór owoców pomidorów wczesnych zaczyna się w drugiej połowie Lipca. Natomiast odmiana późna na początku sierpnia. Jeśli stosujemy osłony to pomidory są wcześniej. Zielone pomidory możemy również wykorzystać do przetworów, marynat czy innych celów kuchennych.

10 Prezentacje przygotowały:
Ewelina Rzepecka Natalia Sudzik Korzystałyśmy ze stron: -wikipedia.pl -uprawy.rolnicy.com -pomidor.pl -bryk.pl 22, 48, 52, 21, 47, 4, 16.


Pobierz ppt "Hodowla i uprawa pomidora"

Podobne prezentacje


Reklamy Google