Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tradycyjne użytkowanie dziko rosnących roślin na Podlasiu w celach pokarmowych i gospodarczych Ewa Pirożnikow Uniwersytet w Białymstoku Instytut Biologii.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tradycyjne użytkowanie dziko rosnących roślin na Podlasiu w celach pokarmowych i gospodarczych Ewa Pirożnikow Uniwersytet w Białymstoku Instytut Biologii."— Zapis prezentacji:

1 Tradycyjne użytkowanie dziko rosnących roślin na Podlasiu w celach pokarmowych i gospodarczych Ewa Pirożnikow Uniwersytet w Białymstoku Instytut Biologii Zakład Botaniki

2 Rośliny niejadalne (niesmaczne) Rośliny o jadalnych liściach Rośliny trujące Rośliny śmiertelnie trujące Rośliny o jadalnych owocach Rośliny o jadalnych nasionach Rośliny o jadalnych częściach podziemnych

3 Na gatunków roślin naczyniowych obecnych we florze Polskiej – było lub jest jadane ok. 500 gatunków (wg Maurizio 1926)

4 Na Podlasiu użytkuje się pokarmowo dziko rosnące rośliny należące do 122 gatunków Najczęściej spożywa się owoce dzikich roślin

5 Na Podlasiu powszechnie użytkuje rośliny w celach pokarmowych siedmiu gatunków

6 Zamiast cukierków - przekąski dziecięce - rośliny 72 gatunków owoce kwiaty

7 Jak zabrakło jedzenia w domu - przekąski dziecięce

8 Zupy i zieleniny 21 gatunków

9 Sałatki 17 gatunków

10 Hrbatki rośliny 46 gatunków

11 Kawa

12 Przyprawy 41 gatunków

13 Przyprawy do pieczenia chleba 6 gatunków

14 Owoce jako spełnienie marzeń o luksusie, czyli wizja raju proroka Ilii z Wierszalina (1934)

15 Przetwory z owoców Soki i syropy (23 gatunki) Dżemy i konfitury (25 gatunków) Kompoty (15 gatunków) Nastojki (6 gatunków) Suszone ( 8 gatunków)

16 Nalewki 30 gatunków

17 Pożywienie głodowe 20 gatunków

18 Po co ludzie zbierają (zbierali) dziko rosnące rośliny? urozmaicenie diety, uzupełnienie witamin i innych składników diety, codzienne pożywienie, potrawy rytualne, głód.

19 Zalety roślin dziko rosnących -nie trzeba ich kupować, -są zdrowe, -są smaczne, -tradycyjne potrawy scalają rodzinę.

20 Rośliny jako pasza dla świń 28 gatunków

21 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Tradycyjne użytkowanie dziko rosnących roślin na Podlasiu w celach pokarmowych i gospodarczych Ewa Pirożnikow Uniwersytet w Białymstoku Instytut Biologii."

Podobne prezentacje


Reklamy Google