Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GÓRSKA ŁĄKA W NASZYCH GÓRACH ZWANA JEST HALĄ.. GÓRSKIE ŁĄKI CHARAKTERYZUJĄ SIĘ BOGACTWEM ZAPACHÓW, KOLORÓW I RÓŻNORODNOŚCIĄ ROŚLIN.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GÓRSKA ŁĄKA W NASZYCH GÓRACH ZWANA JEST HALĄ.. GÓRSKIE ŁĄKI CHARAKTERYZUJĄ SIĘ BOGACTWEM ZAPACHÓW, KOLORÓW I RÓŻNORODNOŚCIĄ ROŚLIN."— Zapis prezentacji:

1 GÓRSKA ŁĄKA W NASZYCH GÓRACH ZWANA JEST HALĄ.

2 GÓRSKIE ŁĄKI CHARAKTERYZUJĄ SIĘ BOGACTWEM ZAPACHÓW, KOLORÓW I RÓŻNORODNOŚCIĄ ROŚLIN.

3 OGROMNE BOGACTWO GÓRSKICH ŁĄK NIE JEST PRZYPADKOWE. ROŚLNY ROSNĄCE W GÓRACH MUSZĄ ZDĄŻYĆ ZAKWITNĄĆ W CZASIE KRÓTKIEGO GÓRSKIEGO LATA.

4 ABY ZWIĘKSZYĆ SZANSE NA ZAPYLENIE, KWIATY PRZYCIĄGAJĄ OWADY RÓŻNORODNOŚCIĄ BARW, KSZTAŁTÓW I ZAPACHÓW.

5 SASANKA ALPEJSKA

6 ŻÓŁTY KOZŁOWIEC

7 ZŁOCISTY KUKLIK

8 FIOLETOWE GORYCZKI

9

10

11 CO KWITNIE W ŚNIEGU?

12 Budowa krokusa (szafran) CZĘŚĆ PODZIEMNA Roślina ma część podziemną, którą nazywamy bulwocebulą. LIŚCIE Krokus składa się z rynienkowatych liści, które rosną dopiero po kwitnieniu i wyrastają z bulwocebuli.bulwocebuli KWIATY Kwiat także wyrasta prosto z bulwocebuli. Krokus kwitnie wczesną wiosną, choć niektóre gatunki (jak szafran okazały)szafran okazały zakwita jesienią.

13

14

15 ZASTOSOWANIE KROKUSA JAKO ROŚLINA OZDOBNA: uprawianych jest około 30 gatunków. Nadają się do ogródków skalnych, na rabaty i obrzeżaogródków skalnych rabat. Mogą być również uprawiane w kępach na trawniku oraz w szklarni. JAKO ROŚLINA PRZYPRAWOWA : Od wieków hoduje się szafran uprawnyszafran uprawny – koloru żółtego. Wysuszony szafran używany jest jako przyprawa.przyprawa Ten żółty proszek jest jedną z najdroższych przypraw na świecie. Żółty szafran barwi potrawy na żółto. Zbyt duża ilość szafranu sprawia, że potrawa staje się gorzka. Szafran najczęściejgorzka stosuje się do przyprawiania ryżu, owoców morza, zup i ciast.ryżuowoców morzazupciast

16 W Polsce krokusy objęte są ścisłą ochroną.

17

18

19 PIERWIOSNEK Występuje głównie w Europie i Azji na obszarach o klimacie umiarkowanym, najliczniej w Chinach i Himalajach.

20 PIERWIOSNEK jest objęty częściową ochroną w Polsce.

21 ZAWILEC Liczy około 120 gatunków. Występuje niemal na całym świecie, głównie w strefie klimatu chłodnego i arktycznego półkuli północnej. Niektóre gatunki są popularnymi roślinami ozdobnymi.

22

23 ZAWILCE PODLEGAJĄ ŚCISŁEJ OCHRONIE

24 ŚNIEŻYCZKA - PRZEBIŚNIEG W naturze roślina znana z lasów południowej i środkowej Europy. Gatunek popularny w uprawie i rozpoznawalny jako symbol przedwiośnia. Przebiśnieg jest rośliną miododajną i leczniczą. W Polsce podlega ochronie gatunkowej.

25

26 SASANKA Sasanka występuje w około 30 gatunkach przede wszystkim na terenach górskich Europy i środkowej Azji. W Polsce 6 gatunków sasanki jest pod ochroną.

27

28

29 PRZYLASZCZKA W Polsce występuje tylko jeden gatunek – przylaszczka pospolita jest gatunkiem typowym tego rodzaju. Rośliny te występują na półkuli północnej w klimacie umiarkowanym.

30

31 PRZYLASZCZKA to roślina objęta ochroną w Polsce

32 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ. Opracowała: Lucyna Tomczyk – Archacka Wykorzystano materiały ze stron internetowych: ; pl.wikipedia.org/wiki/Rośliny_tatrzańskie; pl.wikipedia.org/wiki/Łąka; Galeria zdjęć.


Pobierz ppt "GÓRSKA ŁĄKA W NASZYCH GÓRACH ZWANA JEST HALĄ.. GÓRSKIE ŁĄKI CHARAKTERYZUJĄ SIĘ BOGACTWEM ZAPACHÓW, KOLORÓW I RÓŻNORODNOŚCIĄ ROŚLIN."

Podobne prezentacje


Reklamy Google