Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Matematyka w muzyce. Muzyczne twierdzenie Pitagorasa Muzykę zaczął badać Pitagoras za pomocą narzędzi matematycznych w VI w p.n.e.. Zdaniem pitagorejczyków.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Matematyka w muzyce. Muzyczne twierdzenie Pitagorasa Muzykę zaczął badać Pitagoras za pomocą narzędzi matematycznych w VI w p.n.e.. Zdaniem pitagorejczyków."— Zapis prezentacji:

1 Matematyka w muzyce

2 Muzyczne twierdzenie Pitagorasa Muzykę zaczął badać Pitagoras za pomocą narzędzi matematycznych w VI w p.n.e.. Zdaniem pitagorejczyków „wszystko’’ jest liczbą, a za pomocą ułamków można wyrazić każdy element wszechświata. Pitagoras odkrył tzw. szereg alikwotów, który jest fundamentem systemu muzycznego.

3 Mierzenie i porównywanie rozmaitych wielkości odcinków to w matematyce cechy wielkościowe natomiast w muzyce można realizować je poprzez ujmowanie różnych wartości nut. Powtarzalność metryczno-rytmiczna pozwala zrozumieć zjawisko wielokrotności.

4 Podział nut 1.Cała nuta = 1 2.Półnuta = 1/2 3.Ćwierćnuta = 1/4 4.Ósemka = 1/8 5.Szesnastka = 1/16 6.Trzydziestodwójka = 1/32

5 Podział pauz 1.Całonutowa = 1 2.Półnutowa = 1/2 3.Ćwierćnutowa = 1/4 4.Ósemkowa = 1/8 5.Szesnastkonutowa = 1/16

6 Znaki muzyczne Kropka – czas trwania nuty zostaje wydłużony o połowę, czyli x150% (stawiana za nutą) Bemol – dźwięk jest obniżany o pół tonu, czyli x50% Repetycja – fragment utworu powtarzany jest 2 razy, czyli x2. Krzyżyk – dźwięk jest podwyższany o pół tonu, czyli x150%

7 „ Ciąg Fibonacciego „ Zaczynając od liczby 1 i 1 obliczamy następny element jako sumę dwóch poprzednich. „ Złote cięcie ‘’ to kolejne elementy podzielone przez siebie, które oddają coraz dokładniejsze proporcje. W muzyce w okresie Renesansu i Baroku było to bardzo popularne. Występuje ono między innymi w podziale utworu na części lub do ustalania dźwięków.

8 Geometria w muzyce Muzycy w swoich utworach korzystają z przekształceń geometrycznych. Na przykład: -Rak  symetria względem osi pionowej do pięciolinii. Oznacza, że fragment melodii zostaje zapisane od końca, czyli w odbiciu lustrzanym. -Inwersja  symetria względem osi poziomej. Jest to odwrócenie kierunku prowadzenia linii melodycznej. -Transpozycja  przesunięcie melodii o wektor dodatni.

9 Matematycy, a muzycy 1. Muzycy mają zamiłowanie do układania łamigłówek, zaś matematycy wolą je rozwiązywać. 2. Dla Schönberga ciąg to seria, a jego elementy to dźwięki. 3. Łączy ich harmonia uporządkowanie dźwięków oraz reguły tworzące ład i porządek matematyczny, obaj dużo ćwiczą. Nie ma muzyki bez matematyki

10 Nie ma muzyki bez matematyki

11 Agata Jelonek Zara Ghazaryan Karolina Trzyńska 2c


Pobierz ppt "Matematyka w muzyce. Muzyczne twierdzenie Pitagorasa Muzykę zaczął badać Pitagoras za pomocą narzędzi matematycznych w VI w p.n.e.. Zdaniem pitagorejczyków."

Podobne prezentacje


Reklamy Google