Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZŁOTY PODZIAŁ, JAKO PRZYKŁAD MATEMATYKI W ARCHITEKTURZE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZŁOTY PODZIAŁ, JAKO PRZYKŁAD MATEMATYKI W ARCHITEKTURZE."— Zapis prezentacji:

1 ZŁOTY PODZIAŁ, JAKO PRZYKŁAD MATEMATYKI W ARCHITEKTURZE

2 Złoty podział (złota proporcja, boska proporcja) to podział odcinka na dwie części tak, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej. to podział odcinka na dwie części tak, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej.

3 Liczba Phi – złota liczba to liczba wyrażająca stosunek opisany złotym podziałem. Jest oznaczana grecką literą Φ (fi), a jej przybliżona wartość wynosi około: 1, φ = (a+b) : a = a : b Liczba ta ma wiele ciekawych własności.

4 Aby otrzymać odwrotność złotej liczby wystarczy odjąć od niej samej jedynkę. Kwadrat liczby Φ można natomiast uzyskać dodając jedynkę. Aby otrzymać odwrotność złotej liczby wystarczy odjąć od niej samej jedynkę. Kwadrat liczby Φ można natomiast uzyskać dodając jedynkę.

5 Ciąg Fibonacciego, jako złoty ciąg 1 / 1 = / 1 = / 2 = / 3 = / 5 = / 8 = / 13 = / 21 =

6 Złoty podział w architekturze Stosowano już w starożytności, a także w architekturze antycznej, romańskiej. Już wtedy przypisywano mu wyjątkowe walory estetyczne.

7 Piramidy w Gizie pierwsze powstałe w historii budowle, w których dopatrzono się złotej liczby, choć wówczas nie znano jeszcze nawet tego pojęcia.

8 Partenon to jeden z centralnie położonych budynków ateńskiego Akropolis. Jego fronton mieści się w złotym prostokącie, co oznacza, że stosunek jego boków można wyrazić za pomocą złotej liczby.

9 Pałac Strozzi (Palazzo Strozzi) florencki, renesansowy pałac, wybudowany w latach 1489 – Ściana frontowa tego budynku również jest złotym prostokątem.

10 Pałac Rucellai (Palazzo Rucellai) pałac znajdujący się we Florencji. Kolejny włoski budynek z czasów renesansu, który został zaprojektowany według złotych proporcji.

11 Brama Brandenburska również przy tej klasycystycznej budowli można zauważyć wykorzystanie złotego podziału.

12 Złoty podział w naturze, sztuce i reklamie

13

14

15 Prezentację przygotował Mateusz Kwaśniak pod opieką prof. Jolanty Kurowskiej Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych

16 Biblioteka


Pobierz ppt "ZŁOTY PODZIAŁ, JAKO PRZYKŁAD MATEMATYKI W ARCHITEKTURZE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google