Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UŁAMKI ZWYKŁE KLASA IV.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UŁAMKI ZWYKŁE KLASA IV."— Zapis prezentacji:

1 UŁAMKI ZWYKŁE KLASA IV

2 Ułamki zwykłe Ułamek zwykły – budowa, podział na równe części.
Ułamek właściwy, niewłaściwy, liczba mieszana. Równość ułamków – skracanie, rozszerzania. Porównywanie ułamków. Dodawanie i odejmowanie ułamków. Powtórzenie wiadomości o ułamkach zwykłych – cała prezentacja.

3 Tak nazywają się liczby, o których uczymy się.
ROZWIĄŻ REBUS U Z = Ł Ułamki Tak nazywają się liczby, o których uczymy się.

4 Ułamek zwykły 2 licznik ułamka kreska ułamkowa 3 mianownik ułamka W Europie kreskę ułamkową wprowadził Leonardo z Pizy w XIII wieku.

5 Podział na równe części
Jabłko podzielono na 4 równe części. Pizzę podzielono na 3 równe części. Bochenek chleba podzielono na 2 równe części. To jest bochenka. To jest jabłka. To jest pizzy. Zauważ, że mianownik ułamka pokazuje, na ile równych części dokonano podziału, a licznik informuje, ile tych części nas interesuje.

6 Do lekcji można wykorzystać domino
Ustal na ile równych części jest podzielona każda figura oraz ile tych części zamalowano. Podaj odpowiedni ułamek. Do lekcji można wykorzystać domino

7 ułamków niewłaściwych.
Tu są 3 połówki, Tu jest 9 ćwiartek, Tu są 2 połówki, czyli bochenka chleba. czyli jabłka. czyli tortu. W ułamkach licznik jest większy i od mianownika, a w ułamku licznik jest równy mianownikowi; i to przykłady ułamków niewłaściwych.

8 < 1 < 1 > 1 = 1 ułamkami właściwymi.
Ułamki, w których licznik jest mniejszy od mianownika, np.. i nazywamy ułamkami właściwymi. Zauważ, że ułamki właściwe są mniejsze od 1, < 1 < 1 > 1 natomiast ułamki niewłaściwe są większe od 1 lub równe 1. = 1

9 to przykłady liczb mieszanych.
Tu są dwa całe bochenki i pół bochenka, czyli Tu jest pięć całych jabłek i ćwierć jabłka, czyli Tu są trzy całe pizze i dwie trzecie pizzy, czyli chleba. jabłka. pizzy. Liczby oraz , to przykłady liczb mieszanych.

10 Liczby mieszane to inaczej zapisane ułamki niewłaściwe.
= 2 = = = Liczby mieszane to inaczej zapisane ułamki niewłaściwe.

11 12 7 ? 2 6 ? 1 7 1 = 2 = 8 15 ? 2 3 + 2 ? 3 4 + 3 = = Jakimi liczbami należy zastąpić znaki zapytania? Jak zamienić liczby naturalne i mieszane na ułamki.

12 Do lekcji można wykorzystać domino
Popatrz, jak można zamienić ułamek na liczbę mieszaną. Korzystamy z równości Każda osoba dostanie po 2 jabłka i zostanie jedno jabłko do podziału. 9 : 4 = 2 r 1 Po ostatecznym podziale każda osoba dostanie po jabłka = 9 : 4 Podzielimy 9 jabłek między 4 osoby. = 9 : 4 = Śledząc powyższy przykład, można zauważyć, że przy zamianie ułamka na liczbę mieszaną trzeba wykonać dzielenie z resztą. Do lekcji można wykorzystać domino = 47 : 7 = 6 r 5 =

13 Równość ułamków 1 2 = = 2 4 Pół pizzy to tyle samo co dwie ćwiartki pizzy. Zatem i chociaż zapisane w różny sposób przedstawiają tą samą liczbę. Zobacz inne przykłady: = = = =

14 Do lekcji można wykorzystać domino
4 = = 4 Jeżeli pomnożymy licznik i mianownik ułamka przez tą samą liczbę różną od zera, to nie zmieni się jego wartość. Mnożenie licznika i mianownika przez tą samą liczbę różną od zera nazywamy rozszerzaniem ułamka. Do lekcji można wykorzystać domino

15 Do lekcji można wykorzystać domino
= = = = Dzielenie licznika i mianownika przez tą samą liczbę, także nie zmienia jego wartości. Dzielenie licznika i mianownika przez tą samą liczbę nazywamy skracaniem ułamków. = 3 = 3 Do lekcji można wykorzystać domino

16 Porównywanie ułamków Jaki znak: < czy > należałoby wpisać między ułamki? ? ? < < > ? Jeżeli dwa ułamki mają jednakowe mianowniki, to ten jest większy, który ma większy licznik.

17 A jaki znak: < czy > należy wpisać między takie ułamki?
Jeżeli dwa ułamki mają jednakowe liczniki, to ten ułamek jest większy, który ma mniejszy mianownik.

18 Dodawanie ułamków zwykłych
+ = + = = 1 + = + = + = + = Gdy obliczamy sumę dwóch ułamków o jednakowych mianownikach, dodajemy ich liczniki, a mianowniki pozostawiamy bez zmian.

19 ? + = + = + = = + + = = 8 Gdy dodajemy liczby mieszane, wygodnie jest obliczać osobno sumę części całkowitych i sumę części ułamkowych. Gdy suma części ułamkowych jest ułamkiem niewłaściwym, wyłączamy z niego całości.

20 Odejmowanie ułamków zwykłych
Na talerzu jest pizzy. Ile pizzy zostanie, gdy zabierzemy - = Zobacz inne przykłady. - - = = Gdy obliczamy różnicę dwóch ułamków o jednakowych mianownikach, odejmujemy ich liczniki, a mianowniki pozostawiamy bez zmian.

21 Korzystając z rysunku, oblicz różnicę liczb.
1 - = ? 3 - ? = Gdy odejmujemy liczby mieszane, czasami wystarczy obliczyć osobno różnicę części całkowitych i różnicę części ułamkowych. ? Do lekcji można wykorzystać domino

22 Jak obliczyć taką różnicę liczb?
ułamek jest większy niż ułamek Zanim wykonamy odejmowanie na takich liczbach zapisujemy liczbę w innej postaci – zamieniamy jedną całość na części piąte.

23 Ułóż domino Na lekcji można wykorzystać domina matematyczne, które znalazłam na stronie: Domina matematyczne


Pobierz ppt "UŁAMKI ZWYKŁE KLASA IV."

Podobne prezentacje


Reklamy Google