Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak Cię widzą, tak Cię piszą.. Informacje o człowieku pochodzą:  w 55% z tego CO widać (wygląd)  35% z tego JAK słychać (ton głosu)  10% z tego CO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak Cię widzą, tak Cię piszą.. Informacje o człowieku pochodzą:  w 55% z tego CO widać (wygląd)  35% z tego JAK słychać (ton głosu)  10% z tego CO."— Zapis prezentacji:

1 Jak Cię widzą, tak Cię piszą.

2 Informacje o człowieku pochodzą:  w 55% z tego CO widać (wygląd)  35% z tego JAK słychać (ton głosu)  10% z tego CO słychać (użyte słowa).

3  Jak widać wiedzę niesie nam przede wszystkim przekaz niewerbalny.  Dlatego właśnie tak ważne jest, aby do rozmowy kwalifikacyjnej przygotować się nie tylko merytorycznie, ale również estetycznie.

4 Przekaz niewerbalny:  Wygląd zewnętrzny  Poruszanie się, postawa  Witanie się  Mimika  Operowanie głosem  Dystans przestrzenny  Sposób siedzenia  Gestykulacja

5  to nic innego, jak strategiczne przekazanie informacji o sobie innym. Nie chodzi o udawanie kogoś, kim się nie jest. Kiedy spotykamy się z kimś, na czyjej opinii nam zależy, staramy się w rozmowie wspomnieć o faktach, które stawiają nas w dobrym świetle. Przywiązujemy szczególną uwagę do naszego wyglądu zewnętrznego.  nie wolno jednak zapomnieć o własnym ja. Nasz wizerunek musi być prawdziwy, wiarygodny i spójny.

6  Strój dla pań: Kostium lub garsonka to dla kobiety strój absolutnie podstawowy. Wybieramy kolory spokojne (szary, granat). Zawsze zakrywamy nogi – rajstopy czy pończochy są obowiązkowe. Dobieramy odpowiednio obuwie oraz niezbyt dużą torebkę.  Włosy: Fryzura ma być gładka i skromna. Jeśli farbujemy włosy, należy zadbać, aby nie były widoczne odrosty. Włosy zawsze świeże. Włosy nie powinny zakrywać twarzy. Zachowujemy umiar w perfumach.

7  Makijaż: Ledwie widoczny, podkreślający jedynie, że kobieta jest zadbana i świeża.  Manicure: Dbamy przede wszystkim o czystość paznokci. Jeśli chcemy je pomalować, to na pewno delikatnie i w jasnych odcieniach.

8  Biżuteria: Kierujemy się zasadą minimalizmu. Unikamy akcesoriów zbyt dużych czy przyciągających uwagę. Wybieramy nieduże kolczyki, skromny łańcuszek czy zegarek.

9  Strój dla panów: Panowie przeważnie ubierają garnitur w kolorze szarym lub granatowym. Jeśli praca nie wymaga stroju oficjalnego, wystarczą czyste spodnie, sportowa koszula i marynarka. Zasadą naczelną pozostaje schludność. Do stroju dobieramy buty, ewentualnie teczkę na dokumenty.

10  Biżuteria: Dozwolona jest obrączka oraz zegarek. Rezygnujemy z kolczyków, łańcuchów czy sygnetu.  Higiena: Bardzo ważna jest estetyka dłoni – czyste, przycięte paznokcie robią pozytywne wrażenie. Panowie muszą również zadbać o schludność fryzury a ponadto idą na rozmowę ogoleni. Jeśli noszą zarost, musi być koniecznie zadbany.

11  Uważaj na drogie gadżety, sexy i modny wygląd ponieważ możesz zasugerować, że nie praca Cię interesuje lecz wygląd.  Dopasowanie ubioru do okazji świadczy o szacunku dla rozmówcy oraz obowiązujących norm i obyczajów.  Dopasowanie ubioru do stylu w firmie świadczy o Twoim wyczuciu oraz tworzy złudzenie dopasowania – tak jak byś już tam pracował od dawna.

12 Kontakt wzrokowy:  Częste spojrzenia w kierunku pracodawcy świadczą o sympatii, dobrym nastroju, otwarciu w stosunku do rozmówcy oraz o szacunku i uznaniu rozmówcy.  Unikanie kontaktu wzrokowego kojarzy się z lękliwością, brakiem pewności siebie, nieszczerością.

13 Kontakt wzrokowy:  Spoglądaj na rozmówcę przez około 70% rozmowy, ale w krótkich odcinkach, unikaj wpatrywania się prosto w oczy.

14 Uścisk dłoni:  Nie miażdżyć ręki rozmówcy, nie podawać „śniętej ryby”.  Pewnie podaj rękę rozmówcy.

15 Postawa:  Wejdź pewnym krokiem na spotkanie, wyprostowany, raczej energiczny niż powolny.  Usiądź prosto na krześle, nie pochylaj się.  Siedź spokojnie, nie na brzeżku krzesła – to sprawia wrażenie, że kandydat tylko czeka, żeby uciec z pracy, o którą się właśnie stara.

16 Odległość od rozmówcy:  Utrzymuj właściwy poziom bliskości by nie naruszyć sfery intymnej rozmówcy oraz taką by nie stracić z nim kontaktu wzrokowego.

17 Ton i barwa głosu:  Przestrzegaj zasady dopasowania się do głośności i tempa wypowiedzi rozmówcy.  Mów wyraźnie i spokojnie. Panuj nad oddechem oraz unikaj piskliwego głosu.

18 Gesty:  Kontroluj takie odruchy jak walenie palcami w stół czy bawienie się długopisem. Unikaj nadmiernej gestykulacji.  Pamiętaj, Twoje gesty dużo mówią o Tobie: Wyprostowany chód → pewność siebie. Kiwanie głową → akceptacja, potwierdzenie uważnego słuchania.

19 Palce bębniące po stole → lekceważenie, pośpiech. Poprawianie włosów → brak pewności siebie. Przechylanie głowy → zainteresowanie. Obgryzanie paznokci → zdenerwowanie. Stopy oparte o podłoże → pewność siebie, spokój. Garbienie się → brak motywacji do kontaktu. Otwarte dłonie → szczerość, otwartość.

20  Uśmiechaj się i sprawiaj wrażenie zainteresowanego.  Nie przyjmuj postawy: „przepraszam, że żyję”.  Bądź pewny siebie, ale nie zarozumiały.  W czasie rozmowy nie pal nawet jeśli otrzymasz pozwolenie.


Pobierz ppt "Jak Cię widzą, tak Cię piszą.. Informacje o człowieku pochodzą:  w 55% z tego CO widać (wygląd)  35% z tego JAK słychać (ton głosu)  10% z tego CO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google