Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Higiena osobista Dzień Promocji Zdrowia Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 W Gliwicach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Higiena osobista Dzień Promocji Zdrowia Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 W Gliwicach."— Zapis prezentacji:

1 Higiena osobista Dzień Promocji Zdrowia Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 W Gliwicach

2 Higiena osobista To dział higieny człowieka na którą składa się higiena skóry i jej wytworów, higiena poszczególnych układów i narządów, higiena psychiczna, higiena narządów zmysłów. To dział higieny człowieka na którą składa się higiena skóry i jej wytworów, higiena poszczególnych układów i narządów, higiena psychiczna, higiena narządów zmysłów.

3 Co jest celem higieny osobistej? Zgodnie z definicją opracowaną przez higienistów celem higieny osobistej człowieka jest dążenie do uzyskania jak najlepszego samopoczucia i zdrowia osiągalnego dla danej jednostki w najkorzystniejszych dla niej warunkach". Zgodnie z definicją opracowaną przez higienistów celem higieny osobistej człowieka jest dążenie do uzyskania jak najlepszego samopoczucia i zdrowia osiągalnego dla danej jednostki w najkorzystniejszych dla niej warunkach".

4 Cele i zadania higieny osobistej: to utrzymanie i wzmocnienie zdrowia oraz rozwijanie pełnej sprawności i aktywności fizycznej, psychicznej i umysłowej organizmu człowieka w każdym wieku. to utrzymanie i wzmocnienie zdrowia oraz rozwijanie pełnej sprawności i aktywności fizycznej, psychicznej i umysłowej organizmu człowieka w każdym wieku.

5 Zadania higieny osobistej Zadaniem higieny osobistej jest również tworzenie racjonalnych norm higienicznych w różnych dziedzinach życia osobniczego zapewnienie prawidłowego rozwoju organizmu w okresie dojrzewania, uzyskania optymalnej sprawności fizycznej, a także ochrona organizmu przed chorobami. Zadaniem higieny osobistej jest również tworzenie racjonalnych norm higienicznych w różnych dziedzinach życia osobniczego zapewnienie prawidłowego rozwoju organizmu w okresie dojrzewania, uzyskania optymalnej sprawności fizycznej, a także ochrona organizmu przed chorobami.

6 Higiena osobista Higiena osobista to czynności najczęściej kojarzone z regularnym myciem ciała z użyciem mydła, regularną zmianą i praniem ubrań oraz bezpośrednim unikaniem zabrudzenia. Higiena osobista to czynności najczęściej kojarzone z regularnym myciem ciała z użyciem mydła, regularną zmianą i praniem ubrań oraz bezpośrednim unikaniem zabrudzenia.

7 Kiedy myjemy ręce ? Pamiętajmy o myciu rąk zawsze po skorzystaniu z toalety. Pamiętajmy o myciu rąk zawsze po skorzystaniu z toalety.

8 Myjemy ręce…. Po przyjściu do domu. Po przyjściu do domu. Przed przygotowaniem jedzenia. Przed przygotowaniem jedzenia. Przed każdym posiłkiem. Przed każdym posiłkiem.

9 Myjemy ręce… Po kontakcie ze zwierzętami. Po kontakcie ze zwierzętami. Unikniemy wtedy chorób odzwierzęcych oraz pasożytów. Unikniemy wtedy chorób odzwierzęcych oraz pasożytów.

10 Zaniedbania w higienie Mogą prowadzić do tzw. chorób brudnych rąk, zatruć pokarmowych, grzybicy skóry i paznokci, pasożytów wewnętrznych- owsiki, glisty i zewnętrznych – świerzbowce. Mogą prowadzić do tzw. chorób brudnych rąk, zatruć pokarmowych, grzybicy skóry i paznokci, pasożytów wewnętrznych- owsiki, glisty i zewnętrznych – świerzbowce.

11 Zadbane dłonie To dłonie czyste, o gładkiej skórze, z przyciętymi paznokciami. To dłonie czyste, o gładkiej skórze, z przyciętymi paznokciami. Używamy kremów i balsamów do rąk. Używamy kremów i balsamów do rąk. Zimą nosimy rękawiczki, aby nie odmrozić dłoni. Zimą nosimy rękawiczki, aby nie odmrozić dłoni.

12 Higiena skóry. Ważne jest codzienne mycie całego ciała w ciepłej wodzie z mydłem, za pomocą gąbki, rękawicy – koniecznie własnej! Ważne jest codzienne mycie całego ciała w ciepłej wodzie z mydłem, za pomocą gąbki, rękawicy – koniecznie własnej! Mycie usuwa brud i uwalnia od nieprzyjemnego zapachu Mycie usuwa brud i uwalnia od nieprzyjemnego zapachu

13 Codzienne kąpiele… A oto kilka innych części ciała, o których należy pamiętać w trakcie kąpieli. A oto kilka innych części ciała, o których należy pamiętać w trakcie kąpieli. Myjemy szyję, uszy, stopy… Myjemy szyję, uszy, stopy…

14 Jak dbać o włosy ? Włosy należy myć tak często jak potrzeba. Włosy należy myć tak często jak potrzeba. Czeszemy się własnym grzebieniem lub szczotką. Czeszemy się własnym grzebieniem lub szczotką. Korzystamy z usług fryzjera. Korzystamy z usług fryzjera.

15 Jak dbać o zęby ? Zęby należy myć szczoteczką z pastą do zębów przynajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Zęby należy myć szczoteczką z pastą do zębów przynajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.

16 Szczoteczka do zębów Każdy powinien mieć swoja własną szczoteczkę do zębów. Każdy powinien mieć swoja własną szczoteczkę do zębów. Szczoteczkę trzeba zmieniać na nową co 2-3 miesiące. Szczoteczkę trzeba zmieniać na nową co 2-3 miesiące.

17 Wizyta u dentysty. Dwa razy w roku kontrolujemy stan zdrowia zębów u dentysty. Dwa razy w roku kontrolujemy stan zdrowia zębów u dentysty. Leczymy zęby, aby były ładne i zdrowe. Leczymy zęby, aby były ładne i zdrowe.

18 Ładny uśmiech Ładny uśmiech Niektórzy noszą tez aparaty na zębach. Niektórzy noszą tez aparaty na zębach. Popatrzcie jak to sympatycznie wygląda !!! Popatrzcie jak to sympatycznie wygląda !!! Ładny uśmiech dodaje urody i pewności siebie !!! Ładny uśmiech dodaje urody i pewności siebie !!!

19 Nasze ubranie… Pamiętamy o codziennej zmianie bielizny osobistej oraz skarpetek, rajstop. Pamiętamy o codziennej zmianie bielizny osobistej oraz skarpetek, rajstop. Codziennie zakładamy czystą bieliznę i skarpety. Codziennie zakładamy czystą bieliznę i skarpety.

20 Nasze ubranie…. Bluzy, koszulki, spodnie pierzemy w pralce. Bluzy, koszulki, spodnie pierzemy w pralce. Zakładamy rzeczy czyste, nie zniszczone. Zakładamy rzeczy czyste, nie zniszczone. Część rzeczy czyścimy w pralni. Część rzeczy czyścimy w pralni.

21 Pamiętaj ! Czyste ubranie, czyste włosy, świeży zapach świadczą o Tobie ! Czyste ubranie, czyste włosy, świeży zapach świadczą o Tobie ! Jak Cię widzą – tak Cię piszą !!! Jak Cię widzą – tak Cię piszą !!!

22 Dziękuję za uwagę Dziękuję za uwagę

23 ZAPRASZAMY Na film o Shreku, który nie zawsze, niestety pamiętał o higienie osobistej … Na film o Shreku, który nie zawsze, niestety pamiętał o higienie osobistej …


Pobierz ppt "Higiena osobista Dzień Promocji Zdrowia Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 W Gliwicach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google