Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt edukacji finansowej dla uczniów klas II i III szkoły podstawowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt edukacji finansowej dla uczniów klas II i III szkoły podstawowej."— Zapis prezentacji:

1 Projekt edukacji finansowej dla uczniów klas II i III szkoły podstawowej

2 Kilka słów o Projekcie… „Od grosika do złotówki” jest pierwszym projektem z zakresu edukacji finansowej oraz bezpieczeństwa skierowanym do uczniów I etapu kształcenia w szkołach podstawowych. Jest to dla uczniów klas drugich i trzecich bardzo ważne doświadczenie w dziedzinie samodzielnego podejmowania decyzji o zarabianiu, oszczędzaniu i racjonalnym wydawaniu pieniędzy oraz gospodarowaniu innymi zasobami.

3 Kacper, Julian i Mikołaj, na specjalnym zebraniu, informowali rodziców o założeniach projektu edukacyjnego i zachęcali do aktywnego udziału w jego realizacji.

4 Przygotowania do podróży W przygotowaniach do podróży aktywnie uczestniczyli Bartek i Mateusz. Chłopcy zaprosili wszystkich w podróż po nieznanych planetach. Zachęcali do wspólnej nauki i zabawy. Wychowawczyni przekazała list od przewodnika międzygalaktycznej podróży. Bartek i Mateusz ustawili dużą rakietę – „Kapsułę mądrości” i zaprezentowali „Grosikowe słuchy” upamiętniające podróże z grosikiem. Przygotowania do podróży zakończyły się zabawą przy muzyce z piosenką „Od grosika do złotówki”. Piosenki chętnie nauczyli się również rodzice na spotkaniu podsumowującym realizację zadań projektowych na zakończenie roku szkolnego.

5

6

7

8 Planeta Grosik Podróż po planecie Grosik poświęcona była poznawaniu znaczenia pojęć: moneta, banknot, nominał, bilon, awers, rewers, złoty i grosz. Uczniowie doskonalili umiejętność przeliczania pieniędzy: Marcin przedstawił Grosikowe ćwiczenia frazeologiczne. Pani przekazała wzory monet i banknotów. Tania zadawała Grosikowe zagadki. Julia i Natalia uczyły rozwiązywać Grosikowe zadania matematyczne.

9 Ciekawym doświadczeniem było wykonanie czapeczki galaktycznego podróżnika. Pani Dorota Walkiewicz zapoznała uczestników projektu ze słownikiem pojęć omawianych podczas zajęć „Od Grosika do Złotówki”.

10 Czerwonym szlakiem z Trzcianki, piękną trasą przez las, uczestnicy wchodzili na szczyt Łysej Góry. Na Świętym Krzyżu dzieci zwiedzały klasztor z relikwiami Krzyża Świętego, Muzeum Przyrodniczo – Leśne i galerię widokową na Gołoborzu. Do osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej uczestnicy wycieczki pojechali kolejką. Wszystkim dopisywał dobry humor i słoneczna pogoda.

11

12 Planeta Portfelik Podróż po planecie Portfelik poświęcona była potrzebie i wartości pracy. Uczniowie zapoznali się z możliwościami zarabiania i koniecznością szanowania pieniędzy, z pracą ludzi, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo. Dzieci utrwaliły numery telefonów alarmowych. Weronika i Julia przywitały wszystkich na planecie Portfelik i powiedziały czego się na niej dzieci dowiedzą. Pani Wychowawczyni przypomniała numery telefonów na Policję, Pogotowie, Straż i pokazała cykl ilustracji „Jak dzieci mogą pomagać”.

13 Podróż rozpoczęła się pracą plastyczno – techniczną. Uczniowie wykonywali, według instrukcji” portfelik. Ten pomysł spodobał się również rodzicom. Mikołaj i Damian zadawali matematyczne zadania z planety Portfelik, Ola zaprezentowała przysłowia o pracy a Jakub, Kajetan, Julia i Damian przedstawili krótką „Historię pieniądza”.

14

15

16

17 Planeta Skarbonka Podróż po planecie Skarbonka poświęcona była oszczędzaniu i przechowywaniu pieniędzy. Poruszane były kwestie dotyczące ochrony zdrowia: higieny osobistej, prawidłowego odżywiania, odpowiedniego stroju w zależności od pogody. Iza przedstawiła z konta polonistycznego ćwiczenia frazeologiczne, Grosikowe rymowanki i przysłowia. Pani Walkiewicz zaprezentowała serię zdjęć o oszczędzaniu i ochronie zdrowia. Dzieci poznały piramidę żywieniową i dekalog zdrowego stylu życia. Pouczający okazał się quiz „Bezpiecznie z Grosikiem”.

18

19 Planeta Zabawka Podróż po planecie Zabawka poświęcona była zagadnieniu wpływu reklamy na decyzje dzieci jako konsumentów. Kształtowane były ich postawy sprzyjające aktywnemu uczestnictwu w życiu rodziny i podejmowaniu samodzielnych decyzji. Dzieci były zapoznane z zasadami bezpiecznej jazdy na rowerze oraz bezpiecznej zabawy na placu zabaw. Podejmowane były też tematy bezpiecznych i niebezpiecznych zabawek.

20 Do podróży na tę sympatyczną planetę zachęciła wszystkich Julia. Weronika przedstawiła historię powstania zabawek na świecie. Julka powiedziała co to jest zabawka i jakie są najpopularniejsze zabawki. Kajtek, Bartek, Julia zadawali matematyczne zadania z planety Zabawka. Kacper zaprezentował najbardziej znane przysłowia i rymowanki.

21

22

23 Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zabawie „Sklep”.

24

25

26

27

28 Grosikowa majówka Blok tematyczny Grosikowa majówka poszerzył i utrwalił wiedzę dotyczącą ochrony środowiska, segregacji odpadów, oszczędzaniu przyrody, a tym samym oszczędzaniu domowego budżetu. Zwracał uwagę na potrzebę ochrony środowiska, aby żyło się w nim bezpiecznie. Doskonalona była również umiejętność przeliczania pieniędzy i utrwalone pojęcia: recykling, surowce wtórne, bogactwo, skarby, gotówka, dobro narodowe. Na planetę Grosikowej majówki zaprosił wszystkich Kajetan ogłaszając czego można się na niej nauczyć. Tania przedstawiła rymowanki i przysłowia. Pani Walkiewicz zapoznała uczniów ze sposobami segregacji śmieci oraz rodzajach i kolorach pojemników. Julian zadawał tekstowe zadania matematyczne przygotowane na Grosikową majówkę. Wszystkie dziewczynki z klasy przygotowały „Grosikowe rymowanki” – wiersze nagrodzone na konkursie. Przeprowadzony był „Grosikowy Quiz”.

29

30

31

32 Planeta Parasol Podróż po planecie Parasol miała na celu poszerzenie wiedzy na temat bezpiecznego spędzania wakacji, utrwalenie wiedzy dotyczącej bezpiecznego przechowywania pieniędzy i racjonalnego ich wydawania, rozważnego dokonywania wakacyjnych zakupów. Doskonalona była umiejętność przeliczania pieniędzy i utrwalane pojęcia: dług, lokata, depozyt, karta płatnicza, gotówka. Na planecie Parasol powitała wszystkich Gabrysia zapowiadając specjalne zadania. Nauczycielka przedstawiła rodzaje kart bankomatowych. Maciek zaprezentował ćwiczenia frazeologiczne, rymowanki i skojarzenia z planety Parasol. Zadania tekstowe z konta matematycznego zadawali: Mateusz, Jakub, Marcin, Maciek.

33

34

35


Pobierz ppt "Projekt edukacji finansowej dla uczniów klas II i III szkoły podstawowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google