Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moduł 8 Umiejętność autoprezentacji. Po ukończeniu tego modułu będziesz dysponować wiedzą o:  8.1 Odpowiednim przygotowaniu się do prezentacji  8.2.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moduł 8 Umiejętność autoprezentacji. Po ukończeniu tego modułu będziesz dysponować wiedzą o:  8.1 Odpowiednim przygotowaniu się do prezentacji  8.2."— Zapis prezentacji:

1 Moduł 8 Umiejętność autoprezentacji

2 Po ukończeniu tego modułu będziesz dysponować wiedzą o:  8.1 Odpowiednim przygotowaniu się do prezentacji  8.2 Prawidłowej strukturze poszczególnych elementów prezentacji  8.3 Niezbędnej treści prezentacji  8.4 Prawidłowym podsumowaniu prezentacji  8.5 Panowaniu nad swoją mową ciała

3 Wprowadzenie Umiejętności przygotowywania prezentacji i publicznego przemawiania są bardzo przydatne w wielu dziedzinach życia. Zdolności związane z publicznymi wystąpieniami są szczególnie ważne w handlu, szkoleniach, edukacji, a także przy wykonywaniu zawodów, które wymagają umiejętności skupienia uwagi publiczności.

4 Materiał wideo dotyczący umiejętności autoprezentacji http://www.youtube.com/watch?v=p3Y h_19TBlo

5 Przygotowanie i planowanie  Jaki jest cel?  Jaki jest tytuł?  Do kogo przemawiam?  Jakie są najważniejsze kwestie, na które chcę zwrócić uwagę?  Jakiej reakcji spodziewam się po publiczności po zakończeniu mojej prezentacji?

6 Inne pytania do rozważenia

7 Struktura prezentacji  Wprowadzenie (wstęp) prezentacji  Rozwinięcie  Wnioski (zakończenie)

8 Wprowadzenie (wstęp)  Zdobądź uwagę publiczności i zasygnalizuj, że zaczynasz  Przywitaj się z publicznością  Przedstaw się  Nadaj prezentacji tytuł i wprowadź publiczność do tematu  Ustal swoje cele (zamiary, plany)

9 Rozwinięcie  Treść  Utrzymywanie skupienia publiczności  Zaznaczanie która część prezentacji jest omawiana  Wypunktuj najważniejsze informacje

10 Wnioski (zakończenie)  Treść  Podziękowanie za uwagę publiczności  Zachęcenie do zadawania pytań  Rozpoczęcie dyskusji

11 Mowa ciała

12 Komunikowanie  Znaczenie słów: 7%  Znaczenie tonu głosu: 38%  Znaczenie mowy ciała: 55%

13 Materiał wideo dotyczący umiejętności autoprezentacji http://www.youtube.com/watch?v=tv- 5O-6_73I

14 Mowa ciała Julius Fast był pierwszym autorem, który napisał książkę pt. „Mowa ciała” w roku 1971 Komunikacja ciałem nazywa się naukowo kinetyką

15 Co komunikuje nasze ciało? Jak w każdym języku mówionym, mowa ciała ma słowa, zdania oraz znaki interpunkcyjne. Każdy gest jest jak jedno słowo, a jedno słowo może mieć wiele znaczeń.

16 W normalnej konwersacji tylko 7 % komunikatu jest przekazywane za pomocą słów, a 38% poprzez ton głosu. 55% jest przekazywane za pomocą języka ciała, a więc poprzez mimikę, gesty, postawę ciała, itp..

17 Mowa ciała Mowa ciała jest pierwszym językiem, którego używamy od naszego dzieciństwa. Czasami przekazując komunikat w ogóle nie używamy słów.

18 Co się składa na mowę ciała Gesty Postawa Wyraz twarzy

19 Gesty dłoni Gest’OK’ oznacza: * ”w porządku” lub ” wszystko dobrze” w większości anglojęzycznych krajów. * ”zero” lub ”bezwartościowy” w niektórych krajach Europy. ”pieniądze” w Japonii ”zniewagę” w Grecji, Brazylii, we Włoszech i Rosji

20 Gesty z kciukiem W Wielkiej Brytanii, Australii oraz Nowej Zelandii gest kciukiem ma Trzy znaczenia: 1. ”O.K”, ”w porządku”, lub ”dobra robota” 2. ”pięć” w Japonii 3. ”jeden” w Niemczech 4. Gest zniewagi w niektórych krajach: Rosja, Grecja, Australia.

21 Wskazywanie palcem Ten gest wskazuje na dominację nad podwładnym. Gest agresywny, przez wiele osób nielubiany.

22 Standardowe skrzyżowanie ramion Standardowy gest wskazujący na nastawienie defensywne lub negatywne względem rozmówcy.

23 Wzruszanie ramionami Wskazuje, że osoba nie wie albo nie rozumie o czym mówi rozmówca.

24 Standardowe zakładanie nogi na nogę Okazywanie nerwów, podejście zdystansowane lub postawę obronną.

25 Przestrzeń Każda osoba ma swoją prywatną przestrzeń. Każdy powinien szanować przestrzeń drugiej osoby. Przestrzeń dotyczy zarówno kwestii zawodowych jak i prywatnych.

26 Strefy Intymna

27 Osobista

28 Społeczna

29 Publiczna

30 Zasięg poszczególnych stref Intymna –15 – 45 cm Osobista –45 – 122 cm Społeczna –1.22 – 3.6 m Publiczna –powyżej 3.6m

31 Przyjrzyjmy się jak ciało komunikuje się od stóp do głów

32 Głowa Kiwanie głową * ”Tak” w większości społeczeństw * ”Nie” w niektórych częściach Grecji, Bułgarii, Turcji i Jugosławi. Odchylanie głowy do tyłu * „Tak” w Tajlandii, Indiach, Laosie i na Filipinach Wolno kiwając głową: * ”Tak, słucham ciebie”

33 Twarz Twoja twarz jest obserwowana, gdy z kimś rozmawiasz. Twoja twarz komunikuje Twoje nastawienie, nastrój, uczucia i emocje, mocniej niż czynią to inne części ciała.

34 Twarz Twarz i oczy przekazują najwięcej informacji względem uczuć takich jak: szczęście, zaskoczenie, strach i złość, zainteresowanie i determinację. To prawda, że „twarz jest wskaźnikiem umysłu”.

35 Użycie rąk podczas rozmowy Używaj swoich rąk świadomie Używaj rąk, aby coś opisać, wskazać lub wzmocnić przekazywane treści.

36 Postawa zamknięta i otwarta

37 Nie krzyżuj swoich nóg i rąk To sprawia, że przyjmujesz postawę obronną i zamkniętą. Trzymaj ręce i nogi w pozycji otwartej.

38 Nie garb się, siedź prosto Nie garb się – siedź prosto, ale w sposób zrelaksowany, nie bądź spięta.

39 Nie dotykaj swojej twarzy Może to sprawić, że wydasz się nerwowy, może to rozpraszać Twoich rozmówców.

40 Trzymaj głowę do góry Nie trzymaj oczu zwróconych w dół. To może sprawiać wrażenie, że jesteś niepewny tego co mówisz.

41 Czy potrafisz odczytać mowę ciała?

42

43 Język ciała różni się ze względu na daną kulturę Zawsze bądź świadom, że znaczenie mowy ciała jest rozpatrywane lokalnie!

44 Czy dysponujesz już wiedzą o:  8.1 Odpowiednim przygotowaniu się do prezentacji  8.2 Prawidłowej strukturze poszczególnych elementów prezentacji  8.3 Niezbędnej treści prezentacji  8.4 Prawidłowym podsumowaniu prezentacji  8.5 Panowaniu nad swoją mową ciała


Pobierz ppt "Moduł 8 Umiejętność autoprezentacji. Po ukończeniu tego modułu będziesz dysponować wiedzą o:  8.1 Odpowiednim przygotowaniu się do prezentacji  8.2."

Podobne prezentacje


Reklamy Google