Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ELEMENTY ŚRODOWISKA SZKOLNEGO ISTOTNE DLA ZACHOWANIA ZDROWIA DZIECI DOBÓR TORNISTRA/PLECAKA SZKOLNEGO Barbara Czaplińska Oddział Higieny Dzieci i Młodzieży.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ELEMENTY ŚRODOWISKA SZKOLNEGO ISTOTNE DLA ZACHOWANIA ZDROWIA DZIECI DOBÓR TORNISTRA/PLECAKA SZKOLNEGO Barbara Czaplińska Oddział Higieny Dzieci i Młodzieży."— Zapis prezentacji:

1 ELEMENTY ŚRODOWISKA SZKOLNEGO ISTOTNE DLA ZACHOWANIA ZDROWIA DZIECI DOBÓR TORNISTRA/PLECAKA SZKOLNEGO Barbara Czaplińska Oddział Higieny Dzieci i Młodzieży Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie

2 DOBÓR TORNISTRA/PLECAKA SZKOLNEGO
Brak jest norm i przepisów prawnych określających maksymalny ciężar tornistrów lub plecaków szkolnych. Zaleca się, aby waga tornistra/plecaka: dla dzieci do 10 lat nie przekraczała - 10% wagi ciała dla dzieci w wieku 13 lat i powyżej - 15% wagi ciała

3 DOBÓR TORNISTRA/PLECAKA SZKOLNEGO
Noszenie zbyt ciężkiego tornistra/plecaka może być przyczyną: zaburzeń równowagi statycznej związanej z niewłaściwą postawą, skrzywień kręgosłupa bóli pleców, a w konsekwencji może doprowadzić do zniekształceń ciała dorosłych.

4 DOBÓR TORNISTRA/PLECAKA SZKOLNEGO
Aby zapobiec powyższym dysfunkcjom, należy zapewnić uczniom odpowiednią ilość aktywności fizycznej, a tornister/plecak powinien być: prawidłowo dobrany odpowiednio wyprofilowany z usztywnioną tylną ścianką, uwypukloną w dolnej części (jest to uwzględnienie naturalnej krzywizny kręgosłupa) posiadać miękkie, regulowane i szerokie szelki posiadać przegródki, co umożliwi, równomierne –symetryczne rozłożenie ciężaru (cięższe przedmioty powinny znajdować się na dnie, a lżejsze wyżej)

5 DOBÓR TORNISTRA/PLECAKA SZKOLNEGO
tornister/plecak należy nosić na obu ramionach zawartość plecaków powinna być sprawdzana, by uczniowie nie nosili zbędnych przedmiotów (dodatkowych podręczników, grubych zeszytów w twardych oprawach, zabawek, ciężkich butelek z napojami itp.).

6 DOBÓR TORNISTRA/PLECAKA SZKOLNEGO
Od września 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 25 sierpnia 2009 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 139, poz. 1130) zmieniające rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69) w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach wg którego: uczniowie powinni mieć możliwość pozostawienia w szkole przynajmniej części podręczników i przyborów szkolnych. Podręczniki i przybory szkolne mogą być przechowywane w salach lekcyjnych, w szafkach, regałach na wydzielonych półkach lub w szufladach.

7 DOBÓR TORNISTRA/PLECAKA SZKOLNEGO
Powyższy standard wynika ze szczególnej troski o dzieci i ma na celu odciążenie uczniów od noszenia zbyt ciężkich tornistrów/plecaków.

8 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "ELEMENTY ŚRODOWISKA SZKOLNEGO ISTOTNE DLA ZACHOWANIA ZDROWIA DZIECI DOBÓR TORNISTRA/PLECAKA SZKOLNEGO Barbara Czaplińska Oddział Higieny Dzieci i Młodzieży."

Podobne prezentacje


Reklamy Google