Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsze informacje o roślinach nasiennych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsze informacje o roślinach nasiennych"— Zapis prezentacji:

1 Serdecznie zapraszamy na prezentację, dzięki której pokażemy, jak wykorzystywać internet w nauce.

2 Pierwsze informacje o roślinach nasiennych
Rośliny nasienne (Spermatophyta Britton & Brown, dawniej Anthophyta) – grupa (klad) roślin o różnej randze systematycznej w zależności od systemu klasyfikacji. W nomenklaturze filogenetycznej jest wyróżniana jako klad siostrzany dla grupy Monilophyta, obejmującej niemal wszystkie rośliny zarodnikowe określane dawniej mianem paprotników, z wyjątkiem wcześniej oddzielonej linii rozwojowej widłaków. W hierarchicznych systemach klasyfikacji wyróżniana na poziomie nadgromady należącej do podkrólestwa roślin naczyniowych, królestwa roślin wikipedia.pl

3 Pierwsze informacje o roślinach okrytonasiennych
Okrytonasienne, okrytozalążkowe (Magnoliophyta; syn. Angiospermae) – grupa (klad) roślin naczyniowych pochodzących od wspólnego przodka żyjącego prawdopodobnie w okresie karbonu ( mln lat temu) i stanowiących siostrzaną linię rozwojową w stosunku do nagonasiennych[1]. Okrytonasienne charakteryzują się zredukowanym gametofitem oraz brakiem rodni i plemni. Sporofity są pokaźne, a kwiat jest często obupłciowy. Części wytwarzające gamety to słupki i pręciki. Słupki powstają ze zrośniętych owocolistków. Pręciki zbudowane są z nitki i główki. W główce występują najczęściej 2 pylniki. W pylnikach powstają mikrospory, z których następnie rozwijają się ziarna pyłku, które wytwarzają tzw. jądra plemnikowe (nieruchome plemniki)

4 Drzewo granatu Jabłoń Przykładowe rośliny okrytonasienne
Drzewo granatu Jabłoń

5 Pamiętaj! Informacje zawarte w Wikipedii nie zawsze muszą być prawdziwe. Wikipedia to wolna encyklopedia, którą każdy może redagować. Pod każdym zamieszczonym przez nas zdjęciem powinien być dokładny adres strony, z której korzystaliśmy.

6 Pierwsze informacje o roślinach nagonasiennych 
Rośliny nagonasienne, nagozalążkowe (Gymnospermae) – jedna z dwóch obok okrytonasiennych grup siostrzanych współczesnych roślin nasiennych. Wszyscy obecnie żyjący przedstawiciele tej grupy reprezentują jeden monofiletyczny klad – pochodzą od wspólnego przodka, a do grupy tej zaliczane są wszystkie rośliny potomne tego przodka. Współcześnie do nagonasiennych należy ok. 700 gatunków drzew i krzewów, jednak w przeszłości grupa ta była znacznie bardziej zróżnicowana. Jako przyczynę spadku jej różnorodności i wymierania wielu grup tych roślin wskazuje się konkurencję roślin okrytonasiennych.

7 Przykładowe rośliny nagonasienne
Sosna Cis

8 Schemat rośliny okrytonasiennej

9 Schemat rośliny nagonasiennej

10 Okrytozalążkowe, okrytonasienne (Angiospermae), typ królestwa roślin, liczący ok. 300 tys. gatunków drzew, krzewów i bylin, będący najliczniejszą grupą w świecie roślin. Okrytozalążkowe dzieli się na dwie klasy: dwuliścienne i jednoliścienne. Cechą charakterystyczną okrytozalążkowych jest zamknięcie zalążków w zalążni słupka powstałego ze zrośnięcia jednego lub kilku owocolistków. Po zapłodnieniu z zalążków rozwijają się nasiona, a z zalążni owocnia okrywająca nasiona (stąd nazwa okrytonasienne).

11 Okrytonasienne - podgromada gromady roślin nasiennych. Jest to bardzo liczna, współcześnie panująca grupa roślin zarówno drzewiastych, jak i zielnych. Kwiaty są najczęściej obupłciowe, a zalążki są okryte zrośniętymi ścianami owocolistków (słupek). Rośliny te charakteryzuje silna redukcja gametofitów. Przedrośle żeńskie jest ośmiojądrowym woreczkiem zalążkowym, a przedrośle męskie składa się z dwóch komórek: wegetatywnej i generatywnej. W zalążku dochodzi do tzw. podwójnego zapłodnienia.

12 A teraz filmik – źródło youtube.com

13 Przykładowe nasiona roślin okrytonasiennych
Nasiona magnolii Nasiona granata Google Grafika

14 Przykładowe owoce roślin okrytonasiennych
Owoce granatu Owoce mango

15      KONIEC


Pobierz ppt "Pierwsze informacje o roślinach nasiennych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google