Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy dochody z JBP są legalne?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy dochody z JBP są legalne?"— Zapis prezentacji:

1 Czy dochody z JBP są legalne?
Zgodnie z art. 7 ust. 14 Ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 roku o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, zakładanie, prowadzenie lub propagowanie piramid stanowi nieuczciwą praktykę rynkową. Tym samym działalność ta może być podstawą do roszczeń konsumentów, obejmujących m.in. zapłatę odszkodowania lub przekazanie sumy pieniężnej na określony cel społeczny. Piramida zgodnie z wyżej wymienioną ustawą, to system promocyjny, w ramach którego konsument wykonuje świadczenie w zamian za możliwość otrzymania korzyści materialnych, które są uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia do systemu innych osób, a nie od sprzedaży lub konsumpcji produktów.

2 Czy dochody z JBP są legalne?
Zatem, przy tak określonej definicji piramidy, można domniemywać, że uczestnictwo w JBP jest legalne, a w ślad za tym osiągane w nim dochody.

3 A co z podatkiem ? … no, niestety trzeba zapłacić !
W przypadku wykrycia w wyniku kontroli skarbowej nieujawnionych dochodów zostaną one opodatkowane w wysokości 75%, a więc chyba lepiej opodatkować je zgodnie z polskim prawem podatkowym, w tym przypadku 19%.

4 Podatek z dochodów z JBP ?
Rozliczenia podatku dokonujemy na PIT-38, jako dochody z kapitałów pieniężnych, które opodatkowane są w wysokości 19%. Art ust. 2 określa te przychody jako: odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarcza.

5 Gdzie wykazujemy dochody z JBP
Przychody ujmujemy w pozycji 22, koszty uzyskania przychodów w pozycji 23, dochód (poz. 22 – poz.23) jest kwotą do opodatkowania. Ważna informacja: PIT-38 składamy raz w roku, najczęściej do 30 kwietnia za poprzedni rok i jest składany niezależnie od innych zeznań rocznych, takich jak np. PIT-37, PIT-36 czy PIT-28.


Pobierz ppt "Czy dochody z JBP są legalne?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google