Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

System Podatkowy w Polsce PIT – każdy z nas płaci podatek od dochodu Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości Autor: Iwona Małkowska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "System Podatkowy w Polsce PIT – każdy z nas płaci podatek od dochodu Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości Autor: Iwona Małkowska."— Zapis prezentacji:

1 System Podatkowy w Polsce PIT – każdy z nas płaci podatek od dochodu Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości Autor: Iwona Małkowska

2 WPROWADZENIE Każdy kto uzyskuje dochody z jakiegokolwiek źródła, jest zobowiązany do płacenia na rzecz państwa świadczeń pieniężnych, zwanych podatkami. Tę powinność nakłada na nas ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176, z póź. zm.)

3 PODSTAWOWE POJĘCIA ZWIĄZANE PODATKIEM DOCHODOWYM PODATEK PRZYCHÓD KOSZTY UZYSKANIA DOCHÓD PODATNIKA ZALICZKA NA PODATEK PIT ULGA OD DOCHODU KLASYFIKA CJA PODATKU

4 DEFINICJA PODATKU Podatek - jest to przymusowe, bezzwrotne, świadczenie pieniężne przekazywane do budżetu państwa lub gminy.

5 KLASYFIKACJA PODATKÓW PODATKI POŚREDNIE BEZPOŚREDNIE PODATEK: DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH PODATEK: VAT CŁO AKCYZA PODATEK OD: SPADKÓW I DAROWIZN OD CZYNNOSCI CYWILNO- PRAWNYCH NIERUCHOMOSCI ROLNY LESNY SRODKÓW TRANSPORTU POSIADANIA PSA

6 PRZYCHÓD Przychód to wszystkie środki finansowe, którymi podatnik mógł dysponować w ciągu roku kalendarzowego. Przychodami mogą być np.: - prowadzenie własnej firmy - wynagrodzenia z zakładu pracy - emerytury i renty - prawa autorskie - zasiłki dla bezrobotnych - stypendia itd. Więcej na stronie:

7 DOCHÓD PODATNIKA Dochód podatnika to różnica pomiędzy przychodami a kosztami uzyskania przychodów. PRZYCHÓD – KOSZTY = DOCHÓD

8 KOSZTY UZYSKANIA Koszty uzyskania to wydatki poniesione bezpośrednio w celu osiągnięcia przychodów. Mogą to być np. - koszty biletu na autobus komunikacji miejskiej, którym dojeżdżamy do pracy - koszty programu komputerowego niezbędnego do wykonania projektu w ramach umowy o dzieło lub - koszty papieru niezbędnego do napisania książki

9 ZALICZKA NA PODATEK Zaliczka na podatek dochodowy to kwota, którą co miesiąc pracodawca nalicza od uzyskanego przez pracownika dochodu (wynagrodzenia) i wpłaca w Twoim imieniu do urzędu skarbowego. Składając zeznanie podatkowe musimy sprawdzić, czy suma zaliczek jest większa od rocznej kwoty podatku (wtedy urząd zwróci nam nadpłatę), czy mniejsza (wtedy musimy dopłacić różnicę).

10 ULGA OD DOCHODU Ulga od dochodu to określone w ordynacji podatkowej wydatki, o które możemy pomniejszyć dochód uzyskany w danym roku kalendarzowym. Może nią być np. ulga na internet, darowizny na Kościół, wydatki na rehabilitację osób niepełnosprawnych itd. Więcej na stronie:

11 PIT PIT to inaczej deklaracja podatkowa, druk na którym podatnik dokonuje rozliczenia. Np. PIT- 37

12 PRZYKŁADOWE FORMULARZE PODATKOWE FORMULARZ PIT KTO SKŁADA PIT – 37 Podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej a swoje dochody uzyskują z pracy. PIT – 36Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą PIT – 28Podatnicy, którzy uzyskali dochody z wynajmu lub dzierżawy PIT - 38Podatnicy, którzy uzyskali dochody ze sprzedaży akcji lub obligacji.

13 BIBLIOGRAFIA Garbacik K., Żmiejko M., Czas na przedsiębiorczość, Wydawnictwo PWN,Warszawa-Łódź Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "System Podatkowy w Polsce PIT – każdy z nas płaci podatek od dochodu Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości Autor: Iwona Małkowska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google