Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Promocja programu DSD dr Anna Piekarczyk Katedra Teorii Organizacji i Zarządzania Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Promocja programu DSD dr Anna Piekarczyk Katedra Teorii Organizacji i Zarządzania Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu."— Zapis prezentacji:

1 Promocja programu DSD dr Anna Piekarczyk Katedra Teorii Organizacji i Zarządzania Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

2 Atuty programu DSD - nauka j. niemieckiego z podziałem na grupy w wymiarze 6 godzin tygodniowo, przy wsparciu native speakera – stypendysty z Niemiec pośredniczonych przez ZfA albo PAD, - opieka merytoryczna nad kadrą Nauczycielską, którą sprawuje koordynator regionalny delegowany przez ZfA (Centrala Szkolnictwa Zagranicznego w Bonn), intensywne szkolenia nauczycieli prowadzących projekt, Oferujemy interesujący program dla wyrafinowanych oczekiwań

3 Atuty programu DSD cd. - certyfikat językowy wydawany przez KMK (Stałą Konferencję Ministrów Kultury, Nauki i Oświaty Krajów Związkowych Republiki Federalnej Niemiec), -motywowanie uczniów do nauki poprzez stwarzanie możliwości żywego kontaktu z językiem (organizowanie wycieczek do krajów niemieckojęzycznych, praca native speakera) Oferujemy interesujący program dla wyrafinowanych oczekiwań

4 Atuty programu DSD cd. - organizowanie konkursów i imprez kulturalnych, których zadaniem jest urozmaicenie lekcji języka niemieckiego, - w uznaniu osiągnięć uczniów ZfA i PAD (wymiana pedagogiczna) przyznaje stypendium dla uczniów z klasy DSD (trzy lub czterotygodniowy pobyt wakacyjny w Niemczech - udział w zajęciach, program kulturalno- poznawczy). Oferujemy interesujący program dla wyrafinowanych oczekiwań

5 Co daje egzamin DSD? Egzamin państwowy oparty o standardy europejskie (Gemeinsame Europäische Referenzrahmen für Sprachen). DSD I - poziom A2-B1 DSD II - poziom B2-C1 Oferujemy interesujący program dla wyrafinowanych oczekiwań

6 Co daje egzamin DSD? Pozytywny wynik egzaminu DSD II daje uczniom możliwość: -podjęcia studiów wyższych na wybranym kierunku w krajach niemieckojęzycznych, - osoby posiadające dyplom DSD II zwiększają swoje szanse na zatrudnienie nie tylko na polskim, ale przede wszystkim na europejskim rynku, - Dyplom DSD II odpowiada poziomowi KDS (Kleines Deutsches Sprachdiplom) Instytutu Goethego, - egzaminy DSD I i DSD II w ramach programu szkolnego są bezpłatne. Oferujemy interesujący program dla wyrafinowanych oczekiwań

7 10 powodów – dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?

8 1.Język niemiecki jest jednym z najczęściej używanych języków w Europie - dla 120 mln ludzi to język ojczysty - język urzędowy 6 państwach i UE Po niemiecku mówią nie tylko mieszkańcy Niemiec, ale i Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu i Lichtensteinu. Język niemiecki jest także językiem ojczystym wielu ludzi mieszkających w północnych Włoszech, wschodniej Belgii, Holandii, Danii, wschodniej Francji, w części Polski, w Czechach, Rosji i Rumunii, jak również w innych krajach Europy.

9 2.Niemcy należą do najsilniejszych pod względem gospodarczym krajów na świecie Niemcy są największą potęgą gospodarczą w Unii Europejskiej i czwartym najlepiej rozwiniętym gospodarczo krajem na świecie. W skali światowej są drugim największym eksporterem. Niemieckie przedsiębiorstwa cieszą się doskonałą renomą na skalę międzynarodową. Ważnymi branżami są m.in. produkcja samochodów i budowa maszyn, elektrotechnika, chemia oraz technologie ochrony środowiska i nanotechnologia. Szwajcaria, inny kraj niemieckojęzyczny, ma jeden z najwyższych standardów życia na świecie.

10 3.Niemcy – nr 1 pod względem inwestycji zagranicznych w Polsce Pod względem liczby i wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce przedsiębiorstwa niemieckie zajmują pierwsze miejsce. Duża część inwestycji przypada na przemysł samochodowy oraz outsourcing procesów biznesowych (szczególnie w branży informatycznej). Fabryka Volkswagena pod Wrześnią koło Poznania. Na produkcję samochodów dostawczych VW Crafter koncern VW przewidział inwestycje wartości 800 mln euro i 2300 nowych miejsc pracy.

11 3 cd. Niemcy – nr 1 pod względem inwestycji zagranicznych w Polsce Dalsze inwestycje niemieckie realizowane są głównie w dziedzinie budowy maszyn, przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, w sektorze bankowym ubezpieczeniowym, handlu hurtowym i detalicznym oraz w energetyce. W firmach niemieckich kandydaci do pracy znający j. niemiecki mają zdecydowaną preferencję! Bardzo ważny argument przy poszukiwaniu pracy!

12 3 cd. Niemcy – nr 1 pod względem inwestycji zagranicznych w Polsce Znajomość j. niemieckiego pozwala również poznać bliżej kulturę i mentalność naszych sąsiadów. Dobre wyczucie zasad kulturowych sprzyja lepszej komunikacji i współpracy z niemieckimi pracodawcami. To może być istotny klucz do kariery i awansu!

13 4. Znajomość języka niemieckiego otwiera szerokie możliwości studiowania

14 4 cd. Znajomość języka niemieckiego otwiera szerokie możliwości studiowania Nowatorskie studia dualne np. na Uniwersytecie Ekonomicznym we współpracy z Lidlem

15 5. Znajomość języka niemieckiego otwiera możliwości biznesowe Siła gospodarcza Niemiec otwiera sporo możliwości biznesowych. Niemcy są atrakcyjnym ośrodkiem dla inwestorów zagranicznych. Na ich terenie obecnych jest 500 największych na świecie firm. Łącznie działa tutaj 45 tys. przedsiębiorstw zagranicznych. Najbardziej znane firmy to: BMW, Daimler, Siemens, Lufthansa, SAP, Bosch, Infineon, BASF. Japończycy, którzy mają drugą najpotężniejszą gospodarkę na świecie, zrozumieli jakie korzyści może im przynieść nauka języka niemieckiego: aż 68% studentów japońskich uczy się języka naszych sąsiadów.

16 5 cd. Znajomość języka niemieckiego otwiera możliwości biznesowe Jeśli ktoś szuka pracy w Stanach Zjednoczonych, znajomość niemieckiego bardzo mu się przyda. Niemieckie firmy stworzyły ok. 700 000 miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Większość ankietowanych firm w Stanach zdecydowanie wybrałoby kandydata do pracy, który zna język niemiecki, niż innego o podobnych kwalifikacjach, ale bez znajomości niemieckiego.

17 6. Niemcy są innowatorami Od prasy drukarskiej Gutenberga po wynalezienie przez Hertza fal elektromagnetycznych, od rozwoju chemioterapii przez Ehrlicha po teorię względności Einsteina i stworzenie tak popularnego w muzyce formatu MP3. Historia Niemiec pokazuje, że Niemcy byli i są do dziś wielkimi innowatorami praktycznie w każdej dziedzinie. Cztery z 10 najbardziej innowacyjnych firm mają swoje siedziby w Niemczech. Kraj ten zajmuje 3 miejsce w liczbie światowych zgłoszeń patentowych. W związku z tym każdego roku aż 200000 przedsiębiorstw wprowadza na rynek nowe produkty.

18 6 cd. Niemcy są innowatorami Niemcy są w czołówce krajów zajmujących się nowymi technologiami. Niemcy eksportują znacznie więcej produktów high-tech niż jakiekolwiek inne kraje (poza USA oczywiście), a ponad 600 firm, które zajmują się nowatorską dziedziną – biotechnologią. Tylko w Monachium znajdziemy 115 z nich. Drezno stało się centrum mikroprocesorów z ponad 765 firmami zajmującymi się półprzewodnikami. Dwie trzecie spośród wiodących międzynarodowych targów odbywa się właśnie w Niemczech. Wśród nich warto wymienić CeBIT i IFA.

19 7. Niemcy wydają więcej pieniędzy na podróże niż inne narodowości Jedno trzeba Niemcom przyznać. Mają oni sporo czasu (6 tygodni urlopu) i pieniędzy na podróże… I podróżują! A jakże! Jeśli podróżujesz, masz spore szansę na spotkanie w trakcie swojej wycieczki kogoś z Niemiec. Praktycznie ¾ swoich wszystkich urlopów Niemcy spędzają w innych krajach. Wydają oni znacznie więcej pieniędzy na zagraniczne podróże niż inne narody.

20 7 cd. Niemcy wydają więcej pieniędzy na podróże niż inne narodowości Niemcy lubią śródziemnomorskie klimaty, dlatego można ich spotkać w Hiszpanii, we Włoszech, Grecji czy Turcji. Także Europa Wschodnia staje się u nich coraz bardziej popularnym celem. Dużo podróżują też do USA. Zaraz po Brytyjczykach i Japończykach są najczęstszymi bywalcami za Oceanem. Najpopularniejszymi miejscami są Floryda, Nowy Jork i Kalifornia. Biura podróży, hotele, linie lotnicze czy też wypożyczalnie samochodów zyskują bardzo dużo, jeśli ich pracownicy mówią w języku niemieckim.

21 8. Jedna na dziesięć książek jest publikowana w języku niemieckim Niemieckie księgarnie publikują aż 80 000 nowych książek rocznie. Wielu naukowców i badaczy posługuje się tym językiem i w nim właśnie pisze. A ponieważ tylko niewielki odsetek książek jest tłumaczony na inne języki, tylko znajomość języka niemieckiego pozwala na poznanie tych tytułów.

22 9. Kraje niemieckojęzyczne posiadają bogate dziedzictwo kulturowe Niemcy bardzo często określa się mianem kraju „Dichter und Denker”, czyli poetów i myślicieli. I słusznie, bo niemiecki wkład w sztukę i ludzkie myślenie był bardzo duży. Johann Wolfgang von Goethe, Thomas Mann, Franz Kafka i Hermann Hesse, to tylko kilka autorów, których nazwiska i prace są znane na całym świecie. Aż 10 nagród Nobla w dziedzinie literatury przyznano niemieckojęzycznym autorom.

23 9 cd. Kraje niemieckojęzyczne posiadają bogate dziedzictwo kulturowe Świat muzyki klasycznej nierozerwalnie wiąże się z takimi nazwiskami jak Mozart, Bach, Beethoven, Strauss i Wagner, a są to tylko te najbardziej rozpoznawalne nazwiska. Do dzisiaj Wiedeń jest międzynarodowym centrum muzyki. Niemcy przyczynili się także do rozwoju światowej sztuki i architektury (Dürer, Kokoschka, Kircher). Również filozofia była pełna wpływów niemieckich. Poglądy Kanta, Hegla, Marksa, Nietzschego i innych miała trwały wpływ na współczesne społeczeństwo

24 9 cd. Kraje niemieckojęzyczne posiadają bogate dziedzictwo kulturowe Psychologowie Freud i Jung na zawsze zmienili sposób myślenia o ludzkim zachowaniu. Naukowcy z krajów niemieckojęzycznych zdobyli kilkadziesiąt nagród Nobla w dziedzinie fizyki, chemii i medycyny. Znając niemiecki mamy dostęp do dzieł tych ludzi w ich oryginalnym języku, mamy też możliwość zrozumienia w pełni skąd oni pochodzą, jak wygląda ich kultura. Każdy, kto interesuje się tymi dziedzinami, poprzez poznanie języka niemieckiego poszerza swoją wiedzę i umiejętności.

25 10. Niemiecki nie jest tak trudny jak myślisz Jeżeli pozna się język angielski, to ma się znaczną przewagę w nauce niemieckiego. Zarówno współczesny język niemiecki, jak i współczesny język angielski mają wspólnego przodka – język germański. Te dwa języki mają wiele podobieństw w gramatyce i w słownictwie. Jeśli jesteś w stanie zrozumieć cokolwiek z tego: Meine Schwester hat braunes Haar. Sie ist intelligent. Sie studiert Medizin in Berlin. Sie kann gut singen. …. to już znasz trochę niemieckiego! Ponadto język niemiecki jest zapisany fonetycznie.

26 Promowanie programu DSD to komunikowanie korzyści

27 rynek wewnętrzny - społeczność szkolna, która musi być dobrze poinformowana o tym, co się dzieje, dlaczego i jakie szkoła ma zmierzenia dotyczące programu DSD rynek zewnętrzny - różne instytucje edukacyjne, urzędy, biblioteki publiczne, miejsca towarzyskie, „ giełdy informacji”, inne miejsca użyteczności publicznej. Określenie podstawowego rynku oddziaływania

28

29 Komunikowanie korzyści uczniom i ich rodzicom Najbardziej przekonujący jest sukces! Organizowanie spotkań z osobami, które zdobyły DSD Niemiecki Dyplom Językowy Mogą przedstawić swoją ścieżkę kariery i przydatność j. niemieckiego

30 Komunikowanie korzyści uczniom i ich rodzicom Ciekawa strona internetowa! Przedstawienie korzyści związanych z dalszym kształceniem i rozwijaniem ścieżki kariery z dyplomem DSD Stwórz sekcję FAQ, czyli „często zadawane pytania” i odpowiedź w niej na najczęstsze problemy uczniów i ich rodziców Poproś swoich byłych uczniów o opinie. Zamieść je na stronie.

31 Komunikowanie korzyści uczniom i ich rodzicom Informatory, foldery o działalności szkoły, ulotki Przedstawienie korzyści związanych z dalszym kształceniem i rozwijaniem ścieżki kariery z dyplomem DSD

32 Komunikowanie korzyści uczniom i ich rodzicom · festyny, pikniki, dni otwarte w szkole · lekcje pokazowe · gazetki szkolne służące upowszechnianiu sukcesów uczniów i nauczycieli Przedstawianie korzyści związanych z dalszym kształceniem i rozwijaniem ścieżki kariery z dyplomem DSD

33 Komunikowanie korzyści uczniom i ich rodzicom Znajdź blog tematyczny, związany z językiem niemieckim. Napisz do jego twórcy i zaproponuj siebie jako osobę, z którą można przeprowadzić ciekawy wywiad. np. Sama/sam napisz interesujący post do zamieszczenia na blogu (tzw. post gościnny). Przedstawianie korzyści związanych z dalszym kształceniem i rozwijaniem ścieżki kariery z dyplomem DSD

34 Komunikowanie korzyści uczniom i ich rodzicom Nagraj minutowy filmik mówiący o tym jaką jesteśmy szkołą i że oferujemy program DSD. Wrzuć go na Youtube’a, udostępnij na Facebooku Przedstawianie korzyści związanych z dalszym kształceniem i rozwijaniem ścieżki kariery z dyplomem DSD

35 Komunikowanie korzyści uczniom i ich rodzicom Zorganizuj konkurs foto (związany z programem DSD). Przedstawianie korzyści związanych z dalszym kształceniem i rozwijaniem ścieżki kariery z dyplomem DSD

36 Komunikowanie korzyści uczniom i ich rodzicom Program DSD to dla szkoły: wyróżniające kompetencje i możliwość zdobycia przewagi konkurencyjnej! Oferujemy interesujący program dla wyrafinowanych oczekiwań

37 Marketing jest sztuką praktycznych działań. Głównie w praktyce można się go nauczyć. Warto podejmować próby a ćwicząc doskonalić swoje umiejętności

38 anna.piekarczyk@ue.poznan.pl

39


Pobierz ppt "Promocja programu DSD dr Anna Piekarczyk Katedra Teorii Organizacji i Zarządzania Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google