Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY"— Zapis prezentacji:

1 WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
Jedna z większych fundacji w Polsce pomagająca dzieciom.

2 Powstanie Fundacji Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została zarejestrowana w Warszawie 2 marca 1993 roku. Jej założycielami są Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski, Beata Bethke.

3 Pierwsze sukcesy Pierwsza zbiórka pieniędzy była organizowana w oparciu o potrzeby kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie - istniała tam fundacja, która już od pewnego czasu zbierała pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Miała swoje konto w Big Banku i to właśnie rozmowa Bohdana i Piotra w telewizyjnej Dwójce z Alicją Resich-Modlińską była pierwszym impulsem do mówienia o zbieraniu pieniędzy na ten cel. Kiedy ogłoszono w telewizyjnym programie "Róbta co chceta" zaproszenie do pierwszego Finału, myślano o jednorazowym happeningu i wielkiej zabawie, która miała przynieść wymierne korzyści. Ale jakie - tego nikt nawet nie przewidywał.

4 "Dobre uczynki" Sukces pierwszego Finału pozwolił na podział zebranych pieniędzy pomiędzy wszystkie ośrodki kardiochirurgii dziecięcej w Polsce. Tym samym akcja nabrała znaczenia ogólnopolskiego, a nasze pierwsze zakupy w sposób istotny wpłynęły na poprawę pracy kardiochirurgów dziecięcych. Zakupów sprzętu medycznego dokonało Centrum Zdrowia Dziecka jako właściciel konta, na którym były pieniądze. Wszystkie pozostałe "przetargi" do dnia dzisiejszego prowadzi już Fundacja.

5 Sukces 1 Finału Sukces I Finału spowodował, że postanowiono powołać do życia Fundację, która podjęłaby się zorganizowania następnego Finału. Okazało się, że nie jednego, ale co roku kolejnych Finałów, które poświęcone są różnym celom.

6 Podstawowe cele Działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Promocja i profilaktyka zdrowotna znalazła się w statucie pod koniec zeszłego roku z racji zaangażowania w te problemy.

7 Czym obdarowywujemy? W ciągu roku Fundacja zakupuje sprzęt na organizowanych przez nią "przetargach". Dotychczas kupując sprzęt zagraniczny zwolnieni z VAT-u, opłat celnych i podatku granicznego. Na dzień dzisiejszy, z tych zwolnień korzystają na podstawie specjalnej zgody wydanej przez Ministra Finansów. Tak jak wszystkie instytucje pozarządowe, z niecierpliwością oczekują na nowelizację przepisów o instytucjach pozarządowych.

8 Nie oszukujemy Każdorazowa zbiórka pieniędzy musi być rozliczona w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Rozliczenie takie jest podstawą do uzyskania pozwoleń na przeprowadzenie kolejnych Finałów. W 2001 roku Fundacja podjęła się realizacji programu powszechnych przesiewowych badań słuchu u noworodków. Jest to pierwsze na tak poważną skalę przedsięwzięcie prowadzone przez Orkiestrę. Oprócz tego Fundacja na stałe prowadzi także 4 inne programy medyczne.

9 Mamy swoje stanowiska Na dzień dzisiejszy czynny udział w pracach Fundacji biorą 4 osoby. Fundacja w 2002 r. postanowiła, że funkcja Prezesa Fundacji jest funkcją kadencyjną na okres 2 lat. Funkcja ta może być pełniona przez dwie kolejne kadencje z obowiązkową przerwą 1 kadencji i możliwością ponownego wyboru. Aktualnym Prezesem Fundacji jest Bohdan Maruszewski. Pozostałe funkcje Fundacji: Jerzy Owsiak - Prezes Zarządu, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak - członek Zarządu,  Piotr Burczyński - V-ce Prezes Zarządu.

10 Prezentację wykonał Paweł Rebinowski z Ia


Pobierz ppt "WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google