Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zjednoczone Królestwo

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zjednoczone Królestwo"— Zapis prezentacji:

1 Zjednoczone Królestwo
Robert Zubacz

2 Szkocja Szkocja (ang. Scotland, gael. Alba) – dawniej niezależne królestwo, obecnie część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Od południa graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Na północy Szkocji Góry Kaledońskie i Grampiany, na południu Wyżyna Południowoszkocka. W centrum niewielka Nizina Środkowoszkocka skupiająca większą część ludności. Patronem Szkocji jest św. Andrzej. Kwiatem charakteryzującym Szkocję jest popłoch pospolity. W 2005 r. 42% ludności Szkocji należało do kalwińskiego Kościoła Szkocji, który jest od 1560 r. Kościołem narodowym. Kościół Szkocji nie jest kościołem państwowym (od 1921 roku), a „narodowym” (national church), a zatem Szkocja ma formę pośrednią między rozdziałem kościoła od państwa (Walia, Irlandia Północna), a kościołem ustanowionym jak w Anglii.

3 Loch Ness Loch Ness– słodkowodne jezioro położone w Szkocji, o długości około 37 km. Położone jest na wysokości 16 m n.p.m., na południowy zachód od miasta Inverness. Jest to największy zbiornik wodny na linii tektonicznej znanej jako Great Glen, która biegnie z północy od Inverness do Fort William na południu. Kanał Kaledoński łączący morze po obu stronach Great Glen biegnie poprzez Loch Ness. Loch Ness jest jednym z wielu połączonych ze sobą jezior szkockich, które powstały w miejscach wyrzeźbionych przez lodowiec w czasie ostatniej epoki lodowcowej. Przejrzystość wody w Loch Ness jest niska, co jest spowodowane dużą zawartością torfu w ziemi przylegającej do jeziora. Loch Ness jest drugim co do wielkości szkockim jeziorem, ma powierzchnię 56,4 km², ale ma największą objętość dzięki swojej głębokości. W najgłębszym miejscu mierzy ono 226 m.

4 Irlandia Północna Irlandia Północna, Northern Ireland, autonomiczna część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii, w północno-wschodniej części wyspy Irlandia. Obszar km2. W skład Irlandii Północnej wschodzi 6 z 9 hrabstw należących do historycznej prowincji Ulster. Podzielona administracyjnie na 26 okręgów. Stolica Belfast 354 tys. mieszkańców (1995).

5 Święty Patryk Święty Patryk jest obok św. Mikołaja i św. Walentego „najpopularniejszym” świętym na świecie. Wszędzie, gdzie mieszkają Irlandczycy (i nie tylko tam) czci się jego pamięć powszechną zabawą - tradycją stały się już organizowane z tej okazji parady uliczne. Zresztą, jak głosi popularne powiedzenie, w dniu jego święta „everyone's Irish”, czyli wszyscy są Irlandczykami. A oto jak mniej więcej przedstawiało się jego życie.

6 Anglia Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i Kanał La Manche. Stolicą Anglii jest miasto Londyn, natomiast jej patronem – święty Jerzy.

7 London Eve London Eye (Londyńskie Oko), nazywane również Millennium Wheel (Koło Milenijne) – koło obserwacyjne (diabelski młyn) znajdujące się w dzielnicy Lambeth w Londynie, na południowym brzegu Tamizy, między mostami Westminster i Hungerford. Zostało zaprojektowane przez Davida Marksa, Julię Barfield, Malcolma Cooka, Marka Sparrowhawka, Stevena Chiltona i Nica Baileya. Koło ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 40 minut. Na kole znajdują się 32 klimatyzowane kapsuły pasażerskie. Niewielka prędkość liniowa tych kabin (ok. 0,9 km/h) pozwala na zabieranie i wysadzenie pasażerów bez zatrzymywania koła. London Eye jest jedną z trzech budowli wybudowanych w Londynie z okazji nowego tysiąclecia (pozostałe to The Millennium Dome i The Millenium Footbridge).

8 Pałac Buckingham Pałac Buckingham (ang. Buckingham Palace) jest oficjalną rezydencją brytyjskich monarchów i jednocześnie największym na świecie pałacem królewskim wciąż pełniącym swą pierwotną funkcję. Oficjalna londyńska rezydencja królowej. Na placu przed pałacem od 1913 roku stoi pomnik królowej Wiktorii. Pałac został wybudowany w 1703 jako rezydencja miejska Księcia Buckingham. W roku 1761 król Wielkiej Brytanii Jerzy III wszedł w posiadanie pałacu, który przekształcono w jego rezydencję prywatną. W ciągu kolejnych 75 lat pałac wielokrotnie rozbudowywano, w 1837 ogłoszono go oficjalną siedzibą brytyjskich monarchów.

9 Walia Walia, Wales, Cymru, część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Obejmuje południowo-zachodnią część wyspy Wielkiej Brytanii i przybrzeżne wyspy na Morzu Irlandzkim (największa Anglesey), na wschodzie graniczy z Anglią. Powierzchnia 20,8 tys. km2. 2,7 mln mieszkańców (2000). Stolica Cardiff (300 tys. mieszkańców, 2000). Główne miasta: Cardiff, Swansea, Newport, Rhondda, Barry.

10 Zamek Caernafon Prace budowlane nad tą imponującą konstrukcją rozpoczęły się w 1283 r. pod kierownictwem Mistrza Jamesa of St George (ok – 1308), który zbudowała dla swojego królewskiego patrona zamek z murami ozdobionymi pasami kolorowego kamienia i sześciobocznymi wieżami, podobnymi do wież z Konstantynopola. Majestatyczny z wyglądu zamek miała służyć za siedzibę Rządu Walii. Swój obecny wygląd zawdzięcza wizji malarza z lak 40. XIX w. oraz Sir Llewelynowi Turnerowi, który go oczyścił, odrestaurował, pokrył nowym dachem i odnowił, wbrew lokalnej opozycji.


Pobierz ppt "Zjednoczone Królestwo"

Podobne prezentacje


Reklamy Google