Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Anglia i tradycja „Five o’clock”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Anglia i tradycja „Five o’clock”"— Zapis prezentacji:

1 Anglia i tradycja „Five o’clock”
Wojciech Sawkiewicz

2 Anglia – część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
W przeszłości była samodzielnym królestwem, obecnie największa część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią i Szkocją. Stolicą Anglii jest Londyn.

3 Londyn Londyn to miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii. Położony nad Tamizą, jest największym miastem Europy po Moskwie i Stambule, a większym od Paryża; jest także największym miastem Unii Europejskiej i jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta jak i aglomeracji. Liczba mieszkańców Londynu (w granicach tzw. Wielkiego Londynu) wynosi ok. 7,8 mln na obszarze km²; cała zaś aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miastami liczy ok. 20 mln mieszkańców (obszar tzw. megalopolis). Około 20% mieszkańców pochodzi z Azji, Afryki i Karaibów.

4

5 Five o’clock Five o'clock - brytyjski zwyczaj zapoczątkowany przez księżną Bedford oraz królową Wiktorię. Pora podwieczorku (zwykle o godzinie siedemnastej), na który składają się zazwyczaj: herbata (w Wielkiej Brytanii podawana z mlekiem), ciastka lub kanapki. Obecna brytyjska królowa Elżbieta II popiera zwyczaj five o'clock, pomimo iż Anglicy przestają kultywować tę tradycję; również wiele osób zasiada do podwieczorku o innej porze, niż typowej dla „five o'clock”.

6 Głównym składnikiem „Five o’clock” jest herbata
Z dodatkiem kanapek lub ciastek

7 Historyczny przepis na „Five o’clock”
"Wypełnij czajnik świeżą zimną wodą i wstaw do gotowania . Zalej herbatę bezpośrednio z gotującego się czajnika. Nigdy nie rób herbaty z wody która była za długo gotowana lub została zagotowana 2 razy. Im woda jest szybciej zagotowana, tym lepiej. Ogrzej dzbanek, wsyp herbatę do dzbanka w odpowiednich proporcjach. 1 łyżeczkę herbaty na każdą osobę i dodatkowo 1 łyżeczkę.  Wypełnij gotującą się wodą. Przykryj dzbanek i pozwól na odstanie od 5 do 7 minut, do naciągnięcia."

8 W czasie zajęć Koła Europejczyka delektowaliśmy się herbatką angielską


Pobierz ppt "Anglia i tradycja „Five o’clock”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google