Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Anglia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Anglia."— Zapis prezentacji:

1 Anglia

2 Flaga Anglii

3 Anglia - w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche.

4 Herb Anglii

5 Miasta Anglii; Stolicą jest Londyn,

6 Kolejne to; Liverpool

7 Manchester r

8 Leeds

9 oraz Bristol

10 Ciekawe miejsca w Anglii;
1.Stonehenge 2.Pałac Buckinghan 3.Big Ben 4.Tower Bridge 5.London Eye 6.Stadion Wembley

11 Stonehenge - jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu oraz brązu. Megalit położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Najprawdopodobniej związany był z kultem księżyca i słońca. Nazwa pochodzi z języka staroangielskiego, od słów stān – kamień (ang. stone) i hencg - otaczać (ang. hinge) lub hen(c)en (szubienica). Ze słowa henge powstało słowo henges – kręgi – którym teraz są nazywane tego typu obiekty.

12

13 Pałac Buckingham - oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów
Pałac Buckingham - oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów. Największy na świecie pałac królewski wciąż pełniący swą pierwotną funkcję. Oficjalna londyńska rezydencja królowej. Na placu przed pałacem od 1913 roku stoi pomnik królowej Wiktorii. Pałac został wybudowany w 1703 jako rezydencja miejska Księcia Buckingham. W sierpniu i wrześniu, podczas wakacji królowej, można zwiedzić apartamenty Buckingham. Bilet kosztuje ok. 20 funtów.

14

15 Big Ben - wieża zegarowa w Londynie w Wielkiej Brytanii.
Nazwa początkowo odnosiła się do dzwonu ze St. Stephen's Tower (z ang. Wieża św. Szczepana), zwanej również The Clock Tower (ang. "Wieża Zegarowa"), należącej do Pałacu Westminsterskiego. Obecnie nazwa Big Ben odnosi się często zarówno do dzwonu, jak i zegara oraz samej wieży. 12 września roku wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower w celu uhonorowania 60- letniego panowania królowej Elżbiety II.

16

17 Tower Bridge - most zwodzony w Londynie (mylony niekiedy z sąsiednim mostem Londyńskim London Bridge, przeprowadzony przez Tamizę, w pobliżu Tower of London, od której bierze swą nazwę). Jeden z najbardziej znanych obiektów w Londynie, zbudowany w stylu wiktoriańskim. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków zaraz po Big Benie.

18

19 London Eye - nazywane również Millennium Wheel (Koło Milenijne) – koło obserwacyjne (diabelski młyn) znajdujące się w dzielnicy Lambeth w Londynie, na południowym brzegu Tamizy, między mostami Westminster i Hungerford. Na kole znajdują się 32 klimatyzowane kapsuły pasażerskie. Niewielka prędkość liniowa tych kabin (ok. 0,9 km/h) pozwala na zabieranie i wysadzenie pasażerów bez zatrzymywania koła. Koło budowane było sekcjami, których części transportowane były rzeką Tamizą. Otwarcia dokonał premier Tony Blair dnia 31 grudnia roku, ale ze względu na problemy techniczne koło nie pracowało do marca 2000 roku.

20

21 Stadion Wembley - stadion sportowy znajdujący się w Londynie, w dzielnicy Wembley. Jest narodowym stadionem Anglii i powstał w miejsce Starego Wembley, który stał w tym samym miejscu od 1923 do roku. Nowy Wembley otwarto w 2007, a pierwszy mecz na nim odbył się 24 marca (reprezentacje Anglii i Włoch). Jego pojemność to 90 tysięcy miejsc, co czyni go drugim największym stadionem w Europie (zaraz za Camp Nou w Barcelonie). Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie, a jego właścicielem jest The Football Association.

22

23 Ustrój Anglia, w odróżnieniu od innych krajów Wielkiej Brytanii, nie posiada własnego parlamentu i pozostaje pod jurysdykcją parlamentu brytyjskiego. W ten sposób deputowani pochodzący spoza Anglii mogą mieć wpływ na wewnętrzne sprawy tego kraju. Anglia dzieli się na 9 jednostek administracyjnych (regionów). Poza Londynem, który posiada wybieralnego burmistrza (Mayor) i zgromadzenie (London Assembly), regiony nie posiadają władz wybieranych w wyborach bezpośrednich.

24 Zgadnij co to ? Podaj angielską nazwę
1. Jest to zwodzony most w Londynie, przeprowadzony przez Tamizę. 2. Wielki obiekt sportowy znajdujący się w Londynie. 3. Jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych 4. Budynek, w którym mieszkał już nie jeden monarcha brytyjski. 5. Znajduje się w dzielnicy Lambeth w Londynie. Znajdują się w nim 32 klimatyzowane kapsuły pasażerskie

25

26 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Anglia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google